اثرات مفید شیردهی برای کودک و مادر

0
(0)

اثرات مفید شیردهی برای کودک و مادر

مطالعات نشان می دهد؛

اثرات مفید شیردهی برای کودک و مادر

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، از سوی دیگر شواهد ناشی از داده های اپیدمیولوژیکی اثرات مفید شیردهی را برای سلامت کودک و مادر نشان داده است.

به خوبی تایید شده است که تغذیه طولانی مدت کودکان با شیر مادر با کاهش ابتلای آنها به آلرژی، بیماری سلیاک (نوعی بیماری گوارشی)، چاقی و دیابت ارتباط دارد.

اما مطالعات انجام شده در زمینه فواید شیردهی برای سلامت مادر در قیاس با مطالعات انجام شده در زمینه فواید شیردهی برای سلامت کودک، اندک بوده است.

چند مطالعه بطور مداوم نشان دادند که عدم شیردهی مادر و یا قطع زودهنگام تغذیه کودک با شیر مادر، با افزایش خطر ابتلا به دیابت، دیس‌لیپیدمی (یا اختلالات چربی خون)، سندرم متابولیک، بیماری عروق کرونر قلب و بیماری‌های قلبی عروقی همراه است.

اکنون محققان دانشگاه آکسفورد در انگلیس در این مطالعه داده‌های سه هزار و ۱۱۹ زن غیر سیگاری ۵۰ ساله و مسن تر را که در دوران پس از یائسگی بسر میبردند در فاصله زمانی میان سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه نشان داد که شیردهی مادر به تعداد بیشتری از کودکان و برای مدت زمان طولانی تر با کاهش خطر ابتلای وی به فشار خون بالا در دوران پس از یائسگی ارتباط داشت.

به گفته محققان، یافته‌های این مطالعه تاکیدی است بر توصیه‌های فعلی مبنی بر اینکه شیردهی مادر بر سلامت وی در سال بعدی زندگی موثر است.

لینک منبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)