کنترل بیماری مهاجران افغانستان و پاکستان در ایران

0
(0)

کنترل بیماری مهاجران افغانستان و پاکستان در ایرانخبرگزاری فارس: کنترل بیماری مهاجران افغانستان و پاکستان در ایران

معاون بهداشت وزارت بهداشت در دیدار با ظفرمیرزا سرپرست دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت که در ایران برگزار شد، خواستار اجرای برنامه‌ و پروژه‌های مشترک بهداشتی بین کشورهای ایران، افغانستان و پاکستان برای مهار بیماری های مشترک شد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس؛ علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت : ایران بر اساس آمار در کنترل مالاریا و سل بسیار موفق بوده است و این در حالی است که درصد بسیار بالایی از آمار فعلی ما دراین زمینه مربوط به بیماران کشورهای افغانستان و پاکستان است که وارد ایران می شوند.

وی افزود: ایران شناسایی، تشخیص و درمان این عزیزان را رایگان انجام می دهد و به خاطر همین موضوع در مناطقی مثل سیستان و هرمزگان مجبور شده ایم بیمارستان ها را توسعه بدهیم و بخش های مربوطه را ایجاد کنیم.

رییسی گفت: پیشنهاد من این است که در « امرو » پروژه های مشترک بین این سه کشور تعریف کنیم و وظایف مشترکی داشته باشیم و هر کشوری سهم خود را ایفا کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه اظهار داشت: برنامه اصلی ما در 4 سال آینده تکمیل شبکه بهداشت و درمان در سطح شهر است. یکی از استراتژی های ما برای انجام این کار جلب مشارکت مردم و واگذاری برخی از خدمات به بخش خصوصی است. یکی از برنامه های اصلی اصلاح نظام پرداخت است و در این راستا به سمت ارائه خدمات فعال می رویم.

وی افزود: برنامه اصلی دیگر ما بعد از اضافه شدن واکسن پنتاوالان به برنامه واکسیناسیون کشوری، ورود دو واکسن دیگر روتاویروس و پنوموکوک به این برنامه است. که می بایست تکنولوژی ساختش را برای تولید در داخل، وارد کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر 74 درصد بار بیماری های ایران غیرواگیر است و به همین نسبت بیماری قلبی و عروقی رتبه اول مرگ ها را دارد.

رییسی گفت: الان هیچ جمعیت بالای 700 نفر در کشور نداریم که خانه بهداشت نداشته باشند. تقریبا به ازای هر 5 هزار نفر یک مرکز بهداشت داریم که به تناسب 3 تا 4 خانه بهداشت تحت پوشش دارد و به ازای هر 10 تا 12 هزار نفر یک مرکز بهداشت شبانه روزی داریم.

وی افزود: فاز دوم کار ما در تحول سلامت گسترش شبکه به شهرهاست چون در روستا سیستم کامل بود. هم اکنون به ازاء هر 30 تا 50 هزار نفر یک مرکز جامع و به ازاء هر 12500 نفر یک پایگاه سلامت در شهرها داریم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: اتفاق جدید اجرای برنامه NCD است. در طراحی سطح شهر دو کارشناس تغذیه و بهداشت روان به مراکز اضافه شده اند. اتفاق درخشان دیگر در 4 سال گذشته توجه به پیشگیری در حوزه دندانپزشکی است. حدود 4 هزار و 100 واحد دندانپزشکی در روستا و شهر تجهیز و نوسازی کرده ایم و هم اکنون 1100 دندانپزشک در روستا و 1200 در شهرها داریم.

رییسی با اشاره به این که برای افراد زیر 14 سال و مادران باردار و شیرده که گروه هدف دندانپزشکی هستند شاخص پوسیدگی دندان 2َ.1 بوده که در این چند سال به 1.84 رسیده است، افزود: همه دانش آموزان مقطع ابتدایی در دو نوبت وارنیش فلوراید سالانه دریافت می کنند.

وی با بیان این که در برنامه ایراپن بیماری های غیرواگیر همچون قلب و عروق، آسم و دیابت و سه سرطان قابل پیشگیری را پایش می کنیم، افزود: برای اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع و ارتباط سطوح یک و دو سه هم در حال اجرای برنامه هستیم.

رئیسی در پایان اظهار داشت: یکی از اهداف اصلی ما در این دوره تکمیل پرونده الکترونیک سلامت است چرا که ما در حال حاضر تنها قسمتی از پرونده الکترونیک سلامت که شامل ثبت و ارائه خدمت در سامانه سیب است را اجرا کرده ایم و تا تکمیل پرونده الکترونیک راه جدی و شاید طولانی در پیش داشته باشیم.

انتهای پیام/

لینک اصلی خبر

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)