عده‌ای می‌گفتند چه‌لزومی دارد ایران قدرت اول منطقه باشد

0
(0)

عده‌ای می‌گفتند چه‌لزومی دارد ایران قدرت اول منطقه باشد

سعدالله زارعی گفت: در سند چشم‌انداز ۲۰ساله دیده شده که ایران قدرت اول منطقه در تمامی حوزه‌ها باشد؛ عده‌ای همزمان با طرح این موضوع عنوان کردند که چه‌لزومی دارد ایران کشور اول منطقه باشد که متأسفانه برخی مقامات دولتی نیز این موضوع را مطرح کردند.

سعدالله زارعی

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ نشست تخصصی ایران به‌مثابه قدرت منطقه‌ای ــ الزامات، فرصت‌ها و تهدیدات عصر امروز در مؤسسه پژوهشی ــ فرهنگی انقلاب اسلامی با حضور اساتید حوزه علوم سیاسی و ارتباطات بین‌الملل برگزار شد.

سعدالله زارعی؛ کارشناس مسائل غرب آسیا در این نشست به ذکر فرصت‌ها پرداخت و اظهار کرد: از اوایل 1370 بحث منطقه‌گرایی و نظام دوقطبی مطرح و این‌گونه بیان شد که به‌مرور قدرتهای منطقه‌ای شکل گرفته و فعالیت‌های آنها نظام بین‌المللی را تحت تأثیر قرار خواهد داد که این موضوع در ایران هم بازتاب داشت و با توجه به اینکه در کشور ما انقلابی صورت گرفته بود رویه‌ای در نظر گرفته شد تا این نهضت ادامه‌دار بوده و ایران دارای جایگاه برجسته‌ای میان کشورهای منطقه باشد.

این استاد دانشگاه با اشاره به مطرح شدن این موضوع در اسناد بالادستی همچون سند چشم‌انداز 20ساله عنوان کرد: در این سند دیده شده که ایران قدرت اول منطقه در تمامی حوزه‌ها نظیر علمی و اقتصادی باشد.

وی در توضیح این چالش گفت: عده‌ای همزمان با طرح این موضوع عنوان کردند که چه‌لزومی دارد ایران کشور اول منطقه باشد و اساساً چه‌دستاوردی را می‌تواند برای ما داشته باشد لذا به‌جای کشور برتر شدن باید به‌سمت تبدیل شدن منطقه به منطقه‌ای برتر برویم و در یک فرآیند جمعی به توافقات برسیم که متأسفانه برخی مقامات دولتی نیز این موضوع را تأیید و مطرح کردند.

زارعی تصریح کرد: در پاسخ به این اظهارات باید بگویم که ایده قدرت اول منطقه شدن به‌معنی سلطه‌طلبی و نژادپرستی نیست و تمامی کشورها می‌توانند در رقابتی سالم به قطب‌های برتر در مقولاتی همچون امنیت، اقتصاد، سیاست و علم تبدیل شوند و لذا با راهبردی که ما چیده‌ایم منعی برای کشور ترکیه وجود ندارد که تلاش کند کشور اول منطقه باشد لذا باید به چنین ادبیاتی که در حال شکل‌گیری در بدنه اجرایی کشور است، هوشیار باشیم.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی فرصت‌ها را به چند شاخه تقسیم کرد و گفت: برخورداری ایران از این نیروی چابک در مسائل منطقه‌ای، متد مدیریت منطقه‌ای ایران، عدم درگیر شدن نیروهای پیشروی منطقه در مسائل داخلی کشور، آرمانگری نهادینه‌شده در ایران، رهبری هوشمندانه و باکفایت، چینش‌های نهادینه شدن در منطقه، اتصال سرزمینی مقاومت، غرب‌ستیزی ملت‌های منطقه و موقعیت‌های محاصره‌شده رقبای ایران از جمله این فرصت‌هاست.

زارعی با اشاره به شکل‌گیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اوایل انقلاب همچنین نیروی قدس سپاه در سالهای بعدی عنوان کرد: این نیروی چابک فعال در منطقه با تکیه به دو عنصر توکل و توسل توانسته‌اند مدیریتی را بر منطقه حاکم کنند که عملاً دیگر کشورها از آن بازمانده‌اند؛ این نیروها دارای قدرت پیش‌بینی هستند که به‌عنوان مثال در مواجهه با کردستان عراق دیدیم که به‌چه‌شکل در مدت زمانی کوتاه و با کمترین هزینه به حل‌وفصل چالش ایجادشده پرداختند.

وی افزود: این نیرو دارای چابکی و توانمندی خاصی در منطقه است که تمام نیازهای خود را تأمین کرده و علاوه بر آن دارای فرماندهان حاضر در میدان است که به‌خلاف فرماندهان ترکی و آمریکایی در اتاق‌های محافظت‌شده، ننشسته و با حضور در میدان به مدیریت مناطق تحت پوشش نیروی قدس می‌پردازد.

این کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه متد مدیریت منطقه‌ای ایران مبتنی بر ادبیات هژمون‌گرایانه نیست و به هیچ عنوان به تصرف خاک و حتی قله‌ای استراتژیک از کشورهای دنیا فکر نمی‌کند، اذعان کرد: راهبرد ما در این بخش مبتنی بر توانمند کردن ملت منطقه است که به‌عنوان مثال با ایجاد حشدالشعبی در عراق عملاً این ملت بیمه شده و در برابر اتفاقات نیاز به حضور فیزیکی ما در کشور نیست.

زارعی بار دیگر با تأکید بر اینکه "حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشورها شاخصه اصلی مدیریت ماست درباره عدم درگیر شدن نیروهای پیشرو در منطقه در مسائل داخل کشور" گفت: سپاهی را داخل کشور داریم که بر اساس فرمایشات رهبری حق دخالت در امور سیاسی و داخلی کشور را ندارد و توجه او بر مسائل منطقه‌ای نهفته است که به‌عبارتی شعاع فعالیت‌های آن در دایره ولایت فقیه دیده شده، نه دولت لذا این بی‌طرفی در مواجهه با امور اجرایی این ارگان را به این سمت کشانده که جناح‌های سیاسی به‌فکر همراه کردن این ارگان با خود باشند.

این استاد دانشگاه با ابراز اینکه "آرمانگرایی انقلاب اسلامی در کشور نهادینه شده است و همچنان بعد از 4 دهه از پیروزی انقلاب با نسلی مواجهیم که درصد قابل توجه‌شان این آرمانها را قبول دارند"، گفت: نقش رهبری هوشمندانه و باکفایت مقام معظم رهبری در این موضوع بسیار تأثیرگذار بوده زیرا شناخت ایشان از صحنه‌های بین‌المللی و ظرایف حاکم بر آن منجر شده تا همواره در مواجهه با رویدادهای خاص، راه‌حل داشته باشند.

وی افزود: رهبران منطقه
که هم‌اکنون با ایران همکاری می‌کنند در سطح پایین‌تری از جایگاه مقام معظم رهبری تعریف می‌شوند که به‌عنوان مثال سید حسن نصرالله در لبنان، بشار اسد در سوریه و سید عبدالملک الحوثی در یمن هستند.

زارعی به چینش‌های نهادینه‌شده در منطقه اشاره‌ای داشت و گفت: دایره فعالیت و تأثیرگذاری کشور ما به‌اندازه‌ای بوده که اکنون حزب‌الله در لبنان را چالش اصلی صهیونیست‌ها کرده است ضمن اینکه انصارالله یمن نیز به‌عنوان بزرگترین ارتش جنگ بوده و دارای انگیزه برای محو صهیونیست شکل گرفته است؛ شکل‌گیری گروه‌های حشدالشعبی در عراق، فاطمیون در افغانستان، زینبیون در پاکستان و حیدریون در عراق نیز دستاورد این تأثیرگذاری بوده است.

انتهای پیام/*

لینک اصلی خبر

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)