ابتکار : آمار اعلام شده در مورد خودکشی دختران قابل استناد نیست/ ورود زنان به ورزشگاه ها باید طبق ضوابط و مقررات انجام شود

0
(0)

ابتکار : آمار اعلام شده در مورد خودکشی دختران قابل استناد نیست/ ورود زنان به ورزشگاه ها باید طبق ضوابط و مقررات انجام شود

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده:

ابتکار : آمار اعلام شده در مورد خودکشی دختران قابل استناد نیست/ ورود زنان به ورزشگاه ها باید طبق ضوابط و مقررات انجام شود

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تشریح اقدامات این معاونت در آستانه دهه فجر گفت: در 40 سال گذشته پیشرفت های مهمی در حوزه زنان حاصل شده است. زنان در کاهش نرخ بی سوادی نسبت به مردان پیشی گرفته اند و در حال حاضر 89 درصد زنان باسواد هستند و از طرف دیگر بیش از 50 درصد ورودی دانشگاه های کشور را دختران تشکیل می دهند.
او تاکید کرد: بخشی از این اتفاقات مربوط به فراهم شدن زمینه از سوی حکومت است اما بخش دیگری به همت زنان برمی گردد.
به گفته او شاخص های دیگر مثل بهداشت باروری، امید به زندگی و در حوزه قوانین نیز پیشرفت هایی صورت گرفته است. قوانینی که در این صنعت تصویب شده نشان از بهبود وضعیت حقوقی دارد.
وی با بیان اینکه برای بهبود وضعیت زنان کشور فراخوانی داشته ایم و سوالاتی را پرسیده ایم گفت: از جمله این موارد گفتگوی ملی، خانواده و بین نسلی بوده است که در این خصوص پیگیری های زیادی صورت گرفته است.
او ادامه داد: برگزاری نشست هایی درباره گفتگوی بین نسلی و ارایه فراتحلیل پژوهش های خانواده از برنامه های مهم دهه فجر خواهد بود.
به گفته ابتکار، مددکاران اورژانس اجتماعی یکی از کسانی هستند که می توانند در راه مبارزه با خشونت قدم بردارند. یکی از راهبردهایی که ما اعلام کرده ایم تجلیل از اورژانس اجتماعی که کار ارزنده ای است خواهد بود. شماره تلفن 123 می تواند ضمن مداخله مانع تشدید خشونت شود.
معاون رییس جمهور حضور زنان در مرقد امام را به عنوان یکی دیگر از برنامه های دهه فجر تشریح کرد.
او همچنین در ادامه در پاسخ به خبرنگاران درباره بالا رفتن آمار خودکشی دختران جوان گفت: این آمار قابل استناد نیست و هر آماری باید از مراجع رسمی خارج شود، هر چند خشونت تعاریف مختلفی دارد و لایحه امنیت اجتماعی زنان قرار است به خوبی به همه این موارد بپردازد.
ابتکار همچنین اشاره ای به ورود زنان در ورزشگاه ها کرد و گفت: ورود زنان به ورزشگاه ها باید طبق ضوابط و مقررات انجام شود. وزارت ورزش و جوانان، مجلس و معاونت زنان و دستگاه های ذیربط به صورت منطقی به دنبال فراهم کردن زیرساخت های مناسب مانند جدا بودن جایگاه ورود و خروج و سرویس های بهداشتی خواهد بود.
او بیان کرد: باید به شکل منطقی به علایق و مطالبات منطقی زنان پاسخ داد. ما در قبال همه این مطالبات مسئول هستیم.
او در پاسخ به سوال خبرنگار برنا مبنی بر اینکه با توجه به طولانی بودن زمان برای تصویب هر قانون در حوزه های اجتماعی و زنان نیازمند راهکارهای میانبر هستیم گفت: در مسایلی مانند لایحه مبارزه با خشونت علیه زنان، قوه قضاییه و معاونت زنان به صورت جدی در مجلس پیگیر هستند.
در خصوص قوانین دیگر هم می توان گفت که تعدادی از آنها به صورت کامل و تعدادی از آنها تا حدودی اجرا می شود و برخی نیز اجرا نمی شود، در این میان بیش از هر چیز آشنایی افراد با حقوقشان اهمیت دارد. بنابراین آنچه که در مسایلی مانند حقوق شهروندی بیش از هر چیزی اهمیت پیدا می کند ارتقای سطح آگاهی است به ویژه در خصوص قوانین نانوشته و سقف های شیشه ای باید به صورت جدی کار فرهنگی انجام شود.
او افزود: خواست مردم در پیشبرد کشور و در قبال تعهدات بسیار اهمیت دارد. باید بپذیریم که دیگر با نسل متفاوتی روبرو هستیم که باید نسبت به آنان با حفظ اصول نگاه پیشرو داشته باشیم چه در بحث دینی و چه در بحث اجتماعی.
ابتکار گفت: بدین منظور شورای مشورتی فقهی و حقوقی تشکیل شده است تا تلاش کنند پویایی لازم برای مواجهه با تحولات را داشته باشیم. حتی در همین مسأله خشونت قطعا باید بدانیم که اگر کاری انجام نشود دیگر نمی توان به آینده امیدی داشت. امروز جامعه انتظار رسیدگی بدون تبعیض، بدون گمشدن پرونده، بدون انتظارهای طولانی را دارد. در واقع یکی از هویت های انقلاب عدالت است و عمل به این هویت یعنی رسیدگی به پرونده ها و عمل به قانون بدون وقت گذرانی و اغماض است. امیدواریم قوه قضاییه جدیت کافی را در این خصوص داشته باشد.
ابتکار همچنین به تلاش نمایندگان مجلس و معاونت زنان برای بازدید از ندامتگاه های نسوان اشاره کرد و گفت: ما پیگیر بازدید از ندامتگاه های زنان و مراکز اصلاح و تربیت به ویژه در شهرستان ها هستیم.
او در پایان به معضل تحصیل کودکان اتباع اشاره کرد و گفت: برای حل شدن این موضوع به یک وفاق میان بخش های مختلف دولت نیازمندیم تا این آسیب به حداقل برسد. در حال حاضر وزارت کار برگه اقامت را می پذیرد و مشکل آموزش و تحصیل اتباع تقریبا حل شده است. یکی از مواردی که می توان به آن اشاره کرد مدرسه شیرآباد در سیستان و بلوچستان است.

لینک منبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)