آیا ورزش استقامتی برای دندان مضر است؟

0
(0)
ورزش استقامتی

بررسی‌های مختلف نشان داده است که ورزش برای سلامتی مفید است و اثرات مختلفی بر روی سلامت قلب و عروق و روحیه دارد. با این حال برخی گزارش‌ها نشان داده است که ورزشکاران از سلامت دهان و دندان برخوردار نیستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از MyFitnesspal، مطالعات اخیر نشان داده است افرادی که ورزش استقامتی انجام می‌دهند غالبا از سلامت دهان و دندان برخوردار نیستند. بیشتر ورزشکاران استقامتی مشکل دندان دارند.

دلایل مختلفی برای این مساله می‌تواند وجود داشته باشد.

۱- خشکی دهان

در هنگام ورزش کردن بسیاری از زمان‌ها پیش می‌آید که ورزشکاران از دهان نفس می‌کشند. این کار باعث می‌شود که بدن اکسیژن بیشتری دریافت کند. همین اتفاق باعث می‌شود که دهان خشک‌تر از حد عادی باشد. خشک شدن بیش از حد دهان باعث می‌شود که احمال عفونت دهان افزایش یابد در صورتی که ورزشکار دارویی که باعث خشکی دهان می‌شود نیز مصرف کند احتمال این عفونت‌ها افزایش می‌یابد. راه حل مشکل این است که بیشتر آب بنوشید تا از خشکی دهان جلوگیری شود.

۲- خوردن نوشیدنی‌ها و ژل‌های ورزشی

مطالعات اخیر نشان داده است که ورزشکاران استقامتی که نوشیدنی‌های ورزشی مصرف می‌کنند سلامت دهان و دندان پایین‌تری دارند. بهتر است که این ورزشکاران بهتر دهان را شست‌وشو دهند زیرا نوشیدنی‌های ورزشی ۳ برابر بیشتر از نوشیدنی‌های عادی به بدن آسیب می‌رسانند.

۳- همراه نداشتن مسواک

معمولا ورزشکاران در زمان مناسب مسواک نمی‌زنند. بعد از نوشیدن نوشیدنی‌های ورزشی باید مسواک زد اما معمولا ورزشکاران این کار را با فاصله زمانی زیاد انجام می‌دهد.

ورزشکاران برای افزایش سلامت دهان و دندان می‌توانند از راهکارهای زیر استفاده کنند:

۱- خوردن ماست

ماست با باکتری‌های دهان مقابله می‌کند و کلسیم و فسفات مورد نیاز را تامین می‌کند.

۲- جویدن آدامس بدون شکر

آدامس بدون شکر فضای دهان را تازه‌تر می‌کند و به ترشح بزاق دهان کمک می‌کند.

۳- میوه

با وجود اینکه میوه شکر طبیعی دارد، از فعالیت باکتری‌ها در دهان جلوگیری می‌کند.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک خبر

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)