اعلام برنامه‌های گرامیداشت هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی

0
(0)

در نشست خبری اعلام شد؛مظفر پاسدار شیرازی

به گزارش خبرگزاری مهر، مظفر پاسدار شیرازی سخنگوی ویژه برنامه های هشتادمین سالگرد تاسیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نشست خبری این مراسم که امروز در محل این سازمان برگزار شد، با بیان اینکه پوستر و لوگوی اولیه هشتاد سالگی کتابخانه در شهریور ماه سال جاری رونمایی شد گفت: هدف از این نشست ارائه برنامه های ویژه مقرر شده در اسفند ماه جاری که از تارخ ۵ تا ۹ این ماه برگزار میشود.

پاسدار شیرازی با اشاره به اینکه در این برنامه ابعاد بین المللی را هم در نظر خواهیم گرفت تصریح کرد: در مراسم ویژه این نکوداشت از روسای کتابخانه های ملی کشورها، رییس و دبیر ایفلا(فدراسیون بین المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری)، سفیران کشورهای خارجی مقیم تهران و رایزنان فرهنگی آن ها دعوت به عمل آمده است بعلاوه در کنار آنان چهره های فرهیخته و فرهنگی حوزه علم و دانش نیز حضور خواهند داشت.

وی افزود: اولین برنامه هشتادمین سالگرد کتابخانه ملی با نمایشگاه هشتاد سال با کتابخانه ملی آغاز به کار می کند که به شکل مشترک در ۵کتابخانه بزرگ کشور و ۱۲ شعبه استانی و منطقه ای سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزارخواهد شد. لازم به ذکر است که این ۵ کتابخانه شامل کتابخانه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران، کتابخانه و مرکز اسناد آیت الله مرعشی و کتابخانه و مرکز اسناد کتابخانه ملی میشود.

سخنگوی ویژه برنامه های هشتادمین سالگرد تاسیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه خانم دکتر بروجردی رییس کتابخانه ملی در ساختمان ۳۰ تیر این سازمان صبح روز شنبه ۵ اسفندماه سال جاری ساعت ۱۰ صبح، نمایشگاه را افتتاح خواهند کرد، ادامه داد: در کنار ایشان معاونان مرکز اسناد و کتابخانه ملی در چهار مرکز دیگر به شکل همزمان به افتتحاح سایر مراکز اقدام می‌کنند.

او با اشاره به اینکه این نمایشگاه از ۵تا ۹ اسفند ماه به مدت یک هفته دائر خواهد بود گفت: درساعت ۷ عصر ۵ اسفندماه نشستی با عنوان یاد ایام با حضور کلیه روسای پیشین کتابخانه ملی و پیشکسوتانی که در سال های اخیر با تلاش خود به جنبه های علمی این نهاد کمک بسزایی کرده اند، برگزار می شود. همچنین کتاب روسا و نام آوران کتابخانه ملی که به همت ناهید حبیبی آزاد و دکتر غلامرضا امیرخانی جمع آوری شده در این مراسم رونمایی خواهد شد.

او با بیان اینکه در این نمایشگاه تازه ترین نسخه های خطی یک سال گذشته گردآوری شده است ادامه داد: درصبح روز یکشنبه در سالن فرهنگ مرکز همایش های سازمان کتابخانه ملی رونمایی از اپلیکیشن و وب سایت جدید کتابخانه و سایت مارک ایران را داریم و برای نخستین بار نمایشگاه اوراق زرین را درساعت ۳ عصر همان روز در موزه کتاب و میراث مستند ایران برگزار خواهیم کرد.

پاسدار شیرازی ادامه داد: در روز دوشنبه مراسم ویژه آیین نکوداشت را خواهیم داشت که در این مراسم از روسای کتابخانه های ملی، سفیران و شخصیت های برجسته فرهنگی کشور و همینطور شخصیت های سیاسی دعوت کرده ایم. همینطور از ریاست محترم جمهور، جناب اقای دکتر روحانی دعوت کرده ایم و امیدواریم که بتوانیم از حضور ایشان بهره ببریم.

او اضافه کرد: ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه در سالن همایش گنجینه اسناد برای نخستین بار نشست تجلیل از راویان تاریخ شفاهی را خواهیم داشت. همچنین در این برنامه از ۳ کتاب رونمایی خواهد شد و در کنارآن از هزار شخصیتی که مخاطب تاریخ شفاهی ما بودند تقدیر و تجلیل خواهد شد. در عصر همان روز از مکتوبات کتابخانه ملی رونمایی می شود که این کتاب ها شامل تاریخچه کتابخانه ملی ایران به دو زمان انگلیسی و فارسی، فهرست مهرها و نقش مهرهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی و کتاب ۵۰ سال با بیانی است.

رییس حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: درتاریخ شفاهی نیز کتاب عدالت و سیاست، کتاب دل سپرده به کودکان و ستاره فروزان را رونمایی خواهیم کرد.

او افزود: در روز چهارشنبه که آخرین روز گرامیداشت این مراسم است رونمایی از دانشنامه ایران زمین که فعالیت مشترکی بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی و سازمان فرهنگ و ارتباطات است را خواهیم داشت بعلاوه اختتامیه را با حضور پیشکسوتان سازمان اسناد و کتابخلنه ملی داریم. همچنین درصدد هستیم نمایشگاهی را در ۵کلان شهر در سطح شهر برگزار کنیم که در حال رایزنی با شهرداری های تهران، مشهد، تبریز، اصفهان و شیراز هستیم و امیدواریم بتوانیم این برنامه ها را با احاد مردم به اشتراک بگزاریم.

لینک اصلی خبر

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)