کیوان ساکت: جشنواره موسیقی فجر را یا منحل و یا در خور شان برگزار کنید!

0
(0)

کیوان ساکت: جشنواره موسیقی فجر را یا منحل و یا در خور شان برگزار کنید!

کیوان ساکت، آهنگساز و مدرس دانشگاه با انتقاد شدید از روند برگزاری جشنواره موسیقی فجر گفت: هنرمندان بسیاری به جشنواره موسیقی فجر نمیروند چرا که از اعتبار می‌افتند!

ساکت

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، عمده حرف‌های کیوان ساکت در برنامه «چشم شب روشن» به انتقاد از جشنواره موسیقی فجر اختصاص داشت. وی تاکید بر اینکه جشنواره های دنیا طوری است که هنرمندان افتخار می کنند به آن جشنواره بروند گفت: حضور در جشنواره برای هنرمندان در همه جای دنیا رزومه می شود ولی اینجا نمی‌روند چون از اعتبار می‌افتند. در بین این 90 گروه شما جز چند نام صاحب اندیشه در بین هنرمندان نام دیگری پیدا نمی‌کنید. چرا باید هر سال مهمان خارجی تکراری دعوت بشوند؟

این آهنگساز یادآور شد: سال گذشته مدیر هنری فرهنگسرای بهمن که از دوستان و دانشجویان من هستند گفتند جناب گاسپاریان به برج میلاد آمده‌اند شما هم بیایید که من گفتم در آن تاریخ تهران نیستم. گفتند پس ما برایتان 400 نفر بلیط مهمان می فرستیم! بعد فهمیدم که به اندازه تعداد انگشتان دست هم فروش نکرده است. یا عده‌ای از هنرمندان هر سال دهه فجر برای تفریح به ایران می‌آیند. افتتاحیه و اختتامیه در شان جشنواره نبود. اتفاقات نامیمونی افتاد که باید بپذیریم. اگر نپذیریم چیزی عوض نمی‌شود.

من و هزار نفر دیگر خواستار شفاف سازی عملکرد مالی جشنواره موسیقی هستیم

ساکت اظهار امیدواری کرد: اینهمه ملال به خاطر مدیریت نادرست و خودنگری پیش آمده است. امیدوارم صحبت‌های امشب دیده بشود و در صدد این باشند که معضلات رفع بشود.

من به نمایندگی از هزار نفری که زیر نام بنده امضا کردند مانند آقای علی قمصری، آقای پیروز ارجمند و دیگران، خواستار این هستم که عملکرد مالی سه سال اخیر جشنواره موسیقی به طور شفاف برای تمام مطبوعات و جامعه مشخص بشود.

وی تاکید کرد: امیدوارم معاونت هنری جدید که خودشان هنرمند خوشنویس هستند و وزیر جدید، صحبت های ما را به دیده یک دلسوز فرهنگ و هنر ایران بشنوند.

یا جشنواره موسیقی را منحل و یا آن را درخور برگزار کنیم

موسس ارکستر کیوان ساکت خطاب به مسئولین گفت: جناب وزیر و جناب معاونت هنری محترم! اگر هنر امروز و هنرمندان صادق و صدیق و راستین را درنیابید و اگر تمهیدی برای درست شدن این جشنواره نشود گریبان تمام نسل های آینده را خواهد گرفت. یا جشنواره را منحل کنیم یا جشنواره ای به فراخور نامش برگزار کنیم.

ساکت تصریح کرد: تنها هنر راستین که از ذهن و قلب هنرمندان راستین تراوش کرده و خواهد کرد می تواند این جامعه و مردم را به ساحل امنی برساند. سخنان را دریابید و بشنوید و بدانید که ما دلسوز فرهنگ ایران و این مردم هستیم و می خواهیم این مردم موسیقی و فرهنگی را بشنوند، جشنواره هایی داشته باشند، هنرمندانی روی صحنه ببینند که شایستگی آنها را دارند. درود من به کسانی که در راه اعتلا و آبرو بخشیدن به فرهنگ و هنر ایران گام بر می دارند.

این نوازنده برجسته در خاتمه گفت: مولانا در مورد موسیقی ایران می گوید: ما همه ابنای آدم بوده ایم/ در بهشت این لحن ها بشنوده ایم/ بانگ نای و ناله این سازها/ اندکی ماند به آن آوازها.

یعنی این آوازها و سازها نغمات بهشتی است و دست ما ودیعه است. ساز ایرانی، آواز و موسیقی ایرانی انسان ساز بوده است. در طول تاریخ یک هنرمند واقعی را پیدا نمی کنید که نامش در بین اینهمه بزه که در کشور ما اتفاق می افتد باشد.

«چشم شب روشن» به تهیه‌کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا، شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود.

انتهای پیام/

لینک اصلی خبر

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)