کشت پاییزه در سال آینده کاهش می یابد

0
(0)
کشت پاییزه

مدیرکل دفتر بهره برداری از تأسیسات انتقال و توزیع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه آثار خشکسالی مطمئنا ما را در سال 97 و 98 مجبور به صرفه جویی بیشتری می کند، گفت: برای کشت پاییزه در سال آینده مطمئنا با تأخیر شروع دوره کشت مواجه خواهیم شد و مقداری سطح زیر کشت را نیز باید کاهش دهیم.

به گزارش ایسنا٬ رضا دهکردی امروز ۱۰ بهمن ماه در حاشیه بازدید معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید کشت هایی را که آب زیادی مصرف می کنند مانند کشت برنج را در خوزستان کنترل کنیم٬ اظهار کرد: استان خوزستان از نظر طبیعت مساعد برای کشت برنج نیست ولی با توجه به اینکه این کشت برای مردم یک کشت ساده و با درآمد مناسبی است٬ در تابستان به سمت این کشت می روند و این مساله باعث می شود که حق آبه سایر کشاورزان به آنها نرسد.
وی افزود: اگر در شرایطی مانند شرایط کنونی قرار داشته باشیم امکان کنترل و مدیریت منابع آب به حداقل می رسد. در این زمینه به دنبال وارد کردن فشار به کشاورزان نیستیم. با توجه به اینکه سیاست ما این است که با مردم تعامل کنیم زیرا اگر بخواهیم فشار بیاوریم باعث ایجاد نارضایتی کشاورزان و خسارات اقتصادی به آنها وارد می شود .
مدیرکل دفتر بهره برداری از تأسیسات انتقال و توزیع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: باید حتما جهاد کشاورزی در این قضیه همکاری و سعی کند کمترین سطح زیرکشت را در تابستان و متناسب با وضعیت منابع آب داشته باشد. در این زمینه باید از کشت های پرمصرف مثل شلتوک و برنج خودداری شود و حتی کشت هایی مثل ذرت را نیز به حداقل برسانند .
دهکردی بیان کرد: اگر چنین هماهنگی با مردم داشته باشیم مطمئنا می توانیم از تابستان عبور کنیم. نگرانی بعدی ما در ارتباط با کشت پاییزه سال بعد است زیرا وضعیت منابع آب خیلی بدتر از وضعیت فعلی خواهد بود و آنجا هم باید پاسخگوی مردم باشیم.
وی در خصوص کشت پاییزه محصولات کشاورزی در سال آینده عنوان کرد: برای کشت پاییزه در سال آینده مطمئنا با تأخیر شروع دوره کشت مواجه خواهیم شد و مقداری سطح زیر کشت را نیز باید کاهش دهیم. آثار خشکسالی مطمئنا ما را در سال 97 و 98 مجبور به صرفه جویی بیشتری می کند .
دهکردی تصریح کرد: این بازدیدی که امروز با حضور آقای ویسه معاون هماهنگی معاون اول رییس جمهور و معاونت آب و خاک جهاد کشاورزی و آقای حاج رسولی‌ها مشاور وزیر نیرو انجام گرفت در راستای آن بود تا حاصل طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری و نتیجه این سرمایه گذاری انجام شده را رصد و بررسی کنند .
وی بیان کرد: انشاالله این بازدید باعث شود که اعتبار بیشتری برای انجام ادامه طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری داده شود. استان خوزستان استانی پرآب است ولی با توجه به پتانسیل و ظرفیت بالایی که دارد، نیاز است تا صرفه جویی بیشتری در این استان انجام بگیرد.
انتهای پیام

لینک کوتاهلینک خبر

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)