پزشکان: توسعه متوازن ایجاد می کنیم/جلیلی: باید برای چند هزار ازدواج در سال مسکن تهیه کنیم

0
(0)
پزشکان: توسعه متوازن ایجاد می کنیم/جلیلی: باید برای چند هزار ازدواج در سال مسکن تهیه کنیم

به گزارش ایسنا، مسعود مزیکیان و سعید جلیلی دو کاندیدای راه یافته به مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره حضوری به سوالات اقتصادی پاسخ دادند و به این سوال که در مورد مسکن چه اقداماتی انجام خواهید داد؟ – جواب دادند

در ادامه این مناظره تلویزیونی مجری برنامه از مسعود مزیکیان پرسید که با توجه به اینکه طبق قانون دولت باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد، برنامه دولت شما برای اجرای قانون و ساخت مسکن و مدیریت اجاره بها چیست؟ که در پاسخ به پزشکان تاکید کرد: برنامه من اجرای قانون است. من قانون را اجرا خواهم کرد. دولت شهید رئیسی اعلام کرد که یک میلیون واحد مسکونی می سازد و مجلس نیز خواستار ساخت یک میلیون واحد مسکونی شد اما منابع را مشخص نکرد. حاصل این کار وضعیت مسکنی است که امروز وجود دارد. با مقایسه میزان پروانه های مسکن در دولت های شهید رئیسی و دولت قبل، می بینیم که تقریباً تفاوتی وجود ندارد. یعنی قول دادند ولی نتوانستند به آن عمل کنند. آن موقع می گفتند سالانه یک میلیون واحد مسکونی می سازیم، یک میلیون شغل ایجاد می کنیم و تورم را تک رقمی می کنیم، اما آیا این اتفاق افتاد؟ من آنچه قانون است را اجرا می کنم

این کاندیدای ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا سالانه یک میلیون خانه می سازید؟ وی تاکید کرد: خیر؛ امکان ندارد و آنچه را که قانوناً ممکن است و در اختیارم باشد در حد توانم اجرا خواهم کرد. من نمی توانم کار غیر قانونی انجام دهم. این امر در سیاست کلی رهبری طرح آزمایش سرزمینی دیده می شود و بنابراین اجازه نمی دهند شهرهای بزرگ رشد کنند و روستاها را به گونه ای توسعه دهند که از روستاها به حاشیه نروند. زیرا اگر این اتفاق بیفتد، قیمت زمین و مسکن افزایش می یابد و با این وضعیت اقتصاد کشور، اوضاع خوب نمی شود. من معتقدم در ادامه راه شهید رایضی و اجرای قانون باید توسعه سرزمین را که در سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری بیان شده به شدت دنبال کنیم و تلاش خواهیم کرد توسعه متوازن ایجاد کنیم.

در پاسخ به این سوال که آیا با طرح مسکن اجاره مسکن را هم مدیریت می کنید؟ وی گفت: مشکل اجاره مسکن به دلیل تورم است و دولت عامل تورم نیست. دولت طبق قانون قرار است حقوق کارکنان و کارمندان خود را متناسب با تورم پرداخت کند، اما متاسفانه این کار را نمی کند. وقتی دولت یک شبه پول مردم را تخلیه می کند، نمی تواند مشکلات آنها را حل کند. اگر هنر داریم باید بتوانیم جلوی تورم را بگیریم.

مسعود بیشیکیان اظهار داشت: نمی توانم خارج از قانون کار کنم. سیاست کلان مقام معظم رهبری، طرح آمایش سرزمینی را پیش بینی کرده است. یعنی شهر نباید اینطور رشد کند و مدام مسکن بسازیم. بنابراین قیمت زمین افزایش می یابد. پس باید روستاها را به گونه ای توسعه دهیم که مردم از روستاها به شهرها نیایند، ضمن اینکه راه شهید رئیسی را دنبال می کنیم و ساخت مسکن را دنبال می کنیم، توسعه را به صورت متوازن انجام می دهیم و خواهیم کرد. . بررسی زمین مقام معظم رهبری را تکمیل کنید. تهران در سال های اخیر مشکل آب داشته و اکنون با فرونشست زمین مواجه است. بسیاری از منابع ارضی تهران رو به اتمام است.

وی ادامه داد: دولت باید بتواند به کارمندان پول بدهد تا بتوانند خانه نشین شوند. تورم باعث افزایش اجاره بها می شود و دولت باعث تورم می شود. دولت ها بر اساس تورم به کارمندان حقوق نمی دهند و مشکلاتی پیش می آید. دولت نباید شب ها جیب مردم را خالی کند و در نتیجه نمی تواند مشکل را حل کند. بنابراین این بسته ای است که ما باید آن را به طور کامل اجرا کنیم. باید هنر کنیم و با راهکار مناسب جلوی تورم را بگیریم. به این ترتیب ما تعدادی از مشکلات را حل می کنیم و با تعدیل حقوق به مردم کمک می کنیم تا اجاره خانه خود را پرداخت کنند.

جلیلی: سالانه چندین هزار ازدواج داریم و باید برای این تعداد مسکن تهیه کنیم.

سعید جلیلی سپس در پاسخ به این سوال که سه سال پیش گفتید پروژه مسکن مهر را ادامه می دهید و به نیازمندان زمین اهدا می کنید اما هنوز بسیاری از مردم در مسکن مهر ساکن نشده اند. این مشکل را در شهرهای بزرگ و شهرهایی که مشکل زمین دارند چگونه حل می کنید؟ وی درباره اینکه از مسکن مهر حمایت کردید، گفت: در بحث مسکن مردم انتظار دارند برنامه دولت آینده را بدانند. اگر ناراحت نیستید آقای مدزیکیان بدانند که رئیس دفتر ایشان که وزیر مسکن کشور بود در سال 1383 مصاحبه ای انجام داده و گفته است که وزارت مسکن تعهدی به قیمت مسکن ندارد. آیا این رویکرد ادامه خواهد داشت؟ می توانید بگویید این رویکرد خودش است یا در دولت شما ادامه خواهد داشت؟ ما در سال چندین هزار ازدواج داریم و باید برای این تعداد مسکن تهیه کنیم.

ادامه دارد…

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)