پاسخ میرکاظمی به زنگنه فساد در معاهده کرسنت گنجانده شده است

0
(0)
پاسخ میرکاظمی به زنگنه  فساد در معاهده کرسنت گنجانده شده استبه گزارش ایسنا، سیدمسعود میرکاظمی وزیر سابق نفت در ویدئویی به تشریح جزئیات قرارداد فساد کرسنت در زمان وزارت آقای زنگنه پرداخت و گفت: این قرارداد با 2 دلال و افراد زیادی که وجوه دریافت کرده اند بسته شده است که مستندات آن موجود و ثابت است. این اسناد هم به لاهه و هم به مقامات قضایی ارسال شده است و نهادهای نظارتی کاملاً از این موضوع مطلع هستند و حتی می دانند که چه کسانی و کجا پول دریافت کرده اند و خرج شده اند، دلالان در پرونده کرسنت دست داشته اند و فساد وجود داشته است. و اینکه مسلم است و هیچکس نمی تواند آن را انکار کند.

وی ادامه داد: کرسنت پروژه ای غیراقتصادی بود. حتی در هفت سال اول، 50 درصد سرمایه ایران بر نمی گردد. طی 18 سال بعد، حداکثر 2 تا 4 میلیارد دلار را جبران کرد. در واقع آن گازی که نتوانستیم وارد کشور کنیم و سوخت مایعی که استفاده کردیم، در طول 25 سال حدود 54 میلیارد دلار منفی است.

وزیر سابق نفت خاطرنشان کرد: با اجرای این قرارداد، ترکیه حق داشت بیاید و از ما، پاکستان و عراق نیز 80 درصد تخفیف بگیرد و تا 20 سال دیگر صدها میلیارد دلار به کشور خسارت وارد می شود. تا 30 سال

میرکاظمی یادآور شد: همزمان با امضای این معاهده همه دستگاه های نظارتی مانند دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور، وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه و حتی اطلاعات سپاه همگی تاکید کردند که این پیمان برای اجرا آماده نبود.

وی خطاب به زنگنه گفت: خود شما می دانید که دو سال فرصت داشتید تا به این معاهده عمل کنید اما به دلیل اینکه منافع ملی را به خطر انداخته بودید اجازه اجرای آن را نداشتید.

وزیر سابق نفت گفت: مرحوم محمدرضا فاکر را در رسانه ها در کمیسیون اصل 90 جستجو کنید و ببینید در مورد قرارداد کرسنت چه گفته است. ضمناً وزارت امور خارجه همان موقع نامه نوشت که اگر نقطه تحویل را در سکوی مبارک قرار دهید یعنی کشورهایی را که تحت حاکمیت ایران هستند را مشخص کرده اید و بعد جزایر و جزایر را در نظر می گیرند. نقطه تحویل به عنوان حاکمیت خود.

میرکاظمی تصریح کرد: دو الحاقیه به این قرارداد اضافه شد که به ضرر ماست، در الحاقیه اول شما حق فسخ داشتید یعنی ما حق فسخ داشتیم اما در یک الحاقیه آن حق را از ما گرفتید در حالی که ما می توانستیم آن قرارداد را لغو کنیم، اضافه بعدی که شما انجام دادید این بود که شرکت «دانا انرژی» در امارات تأسیس شد، 50 درصد سهام آن برای ایران و 50 درصد برای کرسنت بود و قرار بر این شد که منافع توزیع انرژی در آنجا باشد. نصف می شد که با مکمل به کرسنت می دادی. بلافاصله در بورس امارات فروختند و میلیاردها دلار به جیب زدند.

گفت: آقای زنگنه اینها را چطور توضیح می دهید، بروید در گزارش ها خودتان ببینید، آقای ترکان در روزنامه نوشته بود که دیوار کرسنت تا ثریا کج است و حتی خود آقای روحانی هم نامه ای نوشت که دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت که احساس خطر می کنم و به رئیس جمهور وقت تذکر داد و گفت این قرارداد را از نظر اقتصادی و امنیتی اجرا نکنید.

وزیر سابق نفت در نهایت گفت: آقای زنگنه من تعجب می کنم که چگونه این موضوع را تحریف می کنید، کجا هستند کسانی که امروز باید محاکمه و پاسخگو باشند، ده ها میلیارد دلار به کشور خسارت وارد کرده اند و فقط امروز هستند. حقایق را تحریف می کنند و می گویند جای تعجب و تاسف است و از مقامات قضایی می خواهم این قرارداد را روشن کنند تا مردم بفهمند چه بلایی سر کشور خواهند آورد. من هم این گزارش را منتشر می کنم و از جوانان این کشور می خواهم این گزارش را بخوانند.

ویدئوی بیانات سید مسعود میرکاظمی را در زیر مشاهده کنید:

انتهای پیام

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)