وزارت فرهنگ مجری سیاست‌های رسمی دولت در حوزه فرهنگ

0
(0)
لادن حیدری

مدیرکل دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قانون، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مجری اصلی سیاست‌های رسمی دولت در حوزه فرهنگ قرار داده است.

به گزارش ایسنا، لادن حیدری – مدیرکل دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – در نشست «تبیین ماهیت و مفهوم حقوق فرهنگی از منظر حقوق شهروندی» که از سوی دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر روز سه‌شنبه 10 بهمن ماه برگزار شد، درباره حقوق فرهنگی اظهار کرد: موارد متعددی از منشور حقوق شهروندی به فرهنگ شهروندی اشاره دارد و موادی هم به شهروند فرهنگی معطوف می‌شود. برابر نص صریح قانون، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجری سیاست‌های رسمی دولت در حوزه فرهنگ است.

وی افزود: حقوق فرهنگی بخشی از سند منشور را در برمی‌گیرد و مخاطب اصلی اجرای آن دولت است. حقوق فرهنگی، اولین بار در منشور سازمان ملل متحد شکل گرفته و به آن اشاره شده است و این منشور دولت‌ها را مکلف به حل مسایل بین‌المللی خود که دارای جنبه فرهنگی است، کرده تا با همکاری هم انجام دهند.

مدیرکل دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دو سند در سازمان ملل متحد به تصویب رسیده که یکی از آنها به حقوق فرهنگی مربوط می‌شود و نگاه بین‌المللی هم به این سند جدی نبوده و هزینه‌هایی که دولت‌ها باید برای حقوق فرهنگی انجام می‌دادند، در نسل دوم حقوق مطرح شده است.

حیدری افزود: به لحاظ تفاوت‌های فرهنگی در ساختار، اقلیم، فرهنگ و… کشورها اقدام‌هایی که در حوزه فرهنگ به معنای عام صورت گرفته، به تفاوت‌های زیادی در کشورهای مختلف منجر شده است و به همین لحاظ حقوق فرهنگی را نمی‌توانیم یک ادبیات کاملا مسترک با کشورهای دیگر برای آن پیش‌بینی کنیم.

او ادامه داد: در بعضی از کشورها فرهنگ در حوزه دین آنها اولویت گرفته و در بعضی کشورهای دیگر حوزه اقتصادی حوزه فرهنگ را تعیین می‌کند.

مدیرکل دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: سازمان ملل متحد تا به امروز به‌رغم تلاش‌های صورت گرفته حقوق فرهنگی را به عنوان یک سند رسمی نپذیرفته و به رسمیت نشناخته است.

حیدری ادامه داد: هر آنچه که در حوزه فرهنگ در کشورها وجود دارد، دولت باید از آن حمایت کند. در کشور ما هم این‌گونه تنوع‌ها وجود داشته و دولت باید اقداماتی را در این راستا انجام دهد.

مدیرکل دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: در کشور ما متولی امر فرهنگ بسیار زیاد است و دستگاه‌های مختلفی مکلف هستند حقوق فرهنگی را برشمردند و تضامین کافی را برای آن در نظر بگیرند که این مسائل در منشور حقوق شهروندی توسط رییس‌جمهور ابلاغ شده است.

او گفت:‌ در لایحه تقدیمی به مجلس تنها حقوقی مورد حمایت قرار می‌گیرد که با نظم عمومی و اخلاق حسنه تداخل نداشته باشد که این موضوع با حق آزادی بیان نیز منافات ندارد.

حیدری بیان کرد: منشور به حق مالکیت اشاره دارد و انواع مالکیت‌های فکری و هنری را مورد احترام قرار داده است. وزارت فرهنگ هم برابر قانون تکالیفی در باره حقوق فرهنگی داراست.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک منبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)