هنرمند پیشکسوت کاشی کاری درگذشت

0
(0)

به گزارش ایسنا، صبح امروز یکشنبه 9 اردیبهشت 1403 استاد مرتضی کاشی ترش اصفهانی از آخرین بازماندگان هنر سنتی کاشی کاری ایران و از اعضای موسسه هنرمندان پیشکسوت در سن 94 سالگی دار فانی را وداع گفت.

سید عباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت با تسلیت به جامعه هنری و خانواده این هنرمند پیشکسوت گفت: روز گذشته از یک استاد کاشی کار در بیمارستان شهدای آنهومش تهران عیادت و روند درمان آن را پیگیری کردم و به گفتگو پرداختم. به پسر سی و کادر پزشکی، اما در کمال ناباوری صبح امروز با خبر تلخ درگذشت این هنرمند گرانقدر که وارث هنر سنتی و اسلامی کشور بود، مواجه شدم.

وی ادامه داد: برای بازماندگان از خداوند رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر مسئلت دارم. مرتضی کاشی ترش اصفهانی متولد 1309 بود. وی دارای نشان درجه یک از وزارت فرهنگ و رهبری اسلامی بود و از بدو تاسیس در موسسه هنرمندان پیشکسوت عضویت داشت. مسجد سید اولین بنای شناخته شده ای است که مرتضی کاشی تراش در دوران شاگردی به مهارت های خود دست یافت. در همین دوره او و اساتیدش در مسجد امام در بازار تهران نیز کار می کردند. پس از مدتی به مقام استادی در این حرفه رسید و کارهای زیادی انجام داد که از جمله آنها در مرمت کاشی معرق مسجد سید اصفهان، کاشی کاری معرق ساختمان دفتر منطقه شرکت ملی نفت در قم، کاشی کاری شرکت کرد. مسجد جامع ماسال، کاشی کاری بازار صفویه، تابلوسازی ورودی وزارت امور خارجه، تابلوسازی مسجد کارخانه اراج، مسجد جامع جلیلی خیابان ایرانشهر، تابلوسازی ورودی کتابخانه آقای امینیان در کربلا، تابلوسازی بقعه امامزاده سید ناصرالدین (علیه السلام)، روکش کاری زید امامزاده (ع) به روکش سر در مسجد همت واقع در جوار بقعه امام زاده صالح، روکش مساجد امیرالمومنین، کاظمین و حضرت معصومه و… اشاره کرد.

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت گفت: استاد کاشی تراز به همراه پدرش هفت سال است که مشغول مرمت کاخ گلستان هستند. ضمن اینکه سه ماه از سال به اردبیل می رفت و تعمیر می کرد. مهمترین فعالیت وی در زمینه مرمت و تزئینات کاربردی معماری، مرمت کاشی های بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی است. روکش بازار صفویه در خیابان ولیعصر از دیگر بناهای شاخصی است که وی در 50 سالگی به پایان رساند. وی به نمایندگی از سازمان میراث فرهنگی به همراه رئیس سازمان و برخی دیگر از هنرمندان برای نمایش این هنر ایرانی به کانادا سفر کرد. هنرمندان بسیاری از کشورهای مختلف در این جشنواره حضور و اجرا کردند و در نهایت تیمی از ایران به عنوان برنده انتخاب شد.

انتهای پیاممنبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)