نمایشگاه کتاب چقدر فروخت؟

0
(0)

به گزارش ایسنا، نهمین نشست خبری روزانه علی رمضانی، سخنگوی سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، روز جمعه (8 اردیبهشت) با حضور محمد حلاج، مدیر کمیته مالی و اداری این نمایشگاه برگزار شد. و محمد احمدی معاون فنی و بازرگانی شرکت ملی پست ایران در ستاد اجرایی.

رمضانی در ابتدای این نشست به حضور بازدیدکنندگان از ساعتی قبل از افتتاح درب نمایشگاه و تلاش شرکت ملی پست در نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و گفت: این شرکت بسته ها و کتاب های پستی را به موقع به مردم تحویل می دهد.

وی در خصوص برنامه فرهنگی نمایشگاه کتاب در روز جمعه، تصریح کرد: 44 نشست در هشت سالن مختلف این نمایشگاه برگزار می شود که تعداد نشست ها تا پایان امروز به 340 نشست خواهد رسید.

سخنگوی نمایشگاه کتاب با اشاره به نظرسنجی در روز نهم نمایشگاه گفت: در پاسخ به این سوال که کتاب های خود را در طول سال از کجا تهیه می کنید، 60 درصد گفتند که کتاب های خود را از نمایشگاه فیزیکی تهیه می کنند. و این نشان دهنده جایگاه ویژه نمایشگاه کتاب تهران در بین عموم مردم است.

رمضانی گفت: برخی در پاسخ به این سوال که نمایشگاه کتاب شما را یاد چه چیزی می اندازد، عده ای گفتند خانه که محل آرامش، آسایش و امنیت است، عده ای باغ، عده ای بهشت ​​و عده ای دیگر نمایشگاه گفتند. به آن تفرجگاه می گویند و برخی آن را عالم کتاب و کیهان خود می نامند.

وی یادآور شد: مردم به روز نهم از 100 نمره 74 را دادند.

سخنگوی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در ادامه به میزان فروش کتاب تا پایان روز نهم در بخش حضوری اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه فروش 279 میلیارد تومانی را تجربه کرد که 194 میلیارد تومان آن از طریق درگاه های رسمی و 85 میلیارد تومان از طریق درگاه های غیر رسمی و کارت به کارت بوده است. در بخش مجازی 146 میلیارد تومان فروش داشتیم که 108 میلیارد تومان سهم ناشران و 38 میلیارد تومان سهم کتابفروشی ها بوده است. مجموع فروش بخش حضوری و فیزیکی 425 میلیارد تومان بوده است. در حالی که سال گذشته مجموع فروش نمایشگاهی در هر دو بخش 401 میلیارد تومان بوده است.

به گفته رمضانی: در مجموع نسخه های بخش مجازی 870000 است که در 475000 بسته ساماندهی شده است.

رمضانی همچنین به آمار کمیته رسیدگی به تخلفات اشاره کرد و گفت: این کمیته تا روز گذشته هفت رای صادر کرده است که بیشترین تخلفات شامل رعایت نکردن ضوابط پوشش در غرفه، فروش کتاب از ناشران دیگر، فروش کتاب بدون قید شده است. مجوز، بدون اعمال 10 درصد تخفیف و انتشار کتاب موضوع تالار نبود. احکام صادره شامل ضبط و الصاق به پرونده و تعهد متخلفین، پلمپ پنل فروش مجازی، توقیف یکساله سایت های دولتی و کاهش 50 درصدی دکه ها در سال بعد می باشد.

احمدی در این نشست گفت: تا امروز 495 هزار سفارش داشتیم که 550 هزار نسخه کتاب بود. تاکنون 389 هزار بسته تحویل پست و 190 هزار بسته نیز توزیع شده است. با میانگین 41.2 روز، بازده زمانی توزیع محصول را داشتیم. در روزهای آینده روند درخواست سفارش افزایش می یابد و امیدواریم بتوانیم خدماتی را با کیفیت و شرایط مطلوب ارائه دهیم.

در ادامه این نشست محمد حلاج همچنین به نصب 1800 دستگاه کارتخوان در سطح نمایشگاه اشاره کرد و گفت: روزانه 250 کارمند مستمر در این منطقه حضور دارند و خدمات ارائه می دهند.

وی با اشاره به حدود 800 هزار تراکنش در دستگاه های کارتخوان گفت: تا امروز حدود 165 هزار دانش آموز و 20 هزار معلم و استاد برای دریافت کارت بان ثبت نام کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: مرحله سوم پرداخت به ناشران در قسمت مجازی نمایشگاه کتاب تهران نیز فردا انجام می شود.

احمدی با تاکید بر جبران خسارت بسته بندی در قسمت مجازی نمایشگاه خاطرنشان کرد: تاکنون شکایتی در این زمینه ثبت نشده است.

علی رمضانی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه در روزهای اخیر شاهد افزایش تخفیفات غیرعادی و فروش اقلامی غیر از کتاب در غرفه ها و نحوه نظارت بر این امر هستیم، گفت: در روزهای اخیر معمولا با چندین مورد مواجه هستند. پدیده ها؛ کاردستی با همکاری شهرداری چندین بار حصیرهای دست ساز را جمع آوری کردیم تا چهره نمایشگاه زیبا بماند. مبحث دوم تخفیف های نامتعارف و سومین مبحث فروش اجناس غیر از کتاب است. کمیته انتشارات به دقت بر این موضوع نظارت خواهد کرد. چند روز پیش در نظرسنجی ها اعلام کردیم که مردم از قیمت بخش حضوری راضی نیستند، اما در نظرسنجی اخیر این رضایت بیشتر شده است و به دوستانم گفتم احتمالا ناشران تخفیف بیشتری خواهند داد. . فروش کالاهای غیرکتابی ممنوع است و با انتقال یارانه ها به بخش مجازی، این یارانه ها صرف کتاب می شود.

انتهای پیاممنبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)