نروژ قیمت گاز اروپا را شوکه کرد

0
(0)به گزارش ایسنا، پس از اینکه حمله نظامی روسیه به اوکراین روابط چند دهه ای بین مسکو و اروپا را متشنج کرد، نروژ در سال 2022 از روسیه به عنوان بزرگترین تامین کننده گاز اروپا پیشی خواهد گرفت و در نتیجه حساس شدن گاز از سوی نروژ، منطقه دچار اختلالات عرضه خواهد شد .

قیمت گاز هلند، معیار اروپایی، در روز دوشنبه بیش از 13 درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش در سال 2024 بود. هنوز مشخص نیست که قطعی غیرمنتظره در پالایشگاه گاز نیهمنا نروژ تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. همزمان، جریان گاز نروژی به ترمینال ایزینگتون انگلیس، که نقطه ورود یک سوم گاز مورد نیاز انگلیس است، به صفر رسید.

حتی پس از بحران انرژی، بازار نسبت به مشکلات عرضه بسیار حساس شده است و زمانی که انحراف از برنامه نگهداری فصلی برنامه ریزی شده وجود دارد، قیمت ها به سرعت واکنش نشان می دهند. جاسپر جوهانسون، مدیر عامل شرکت تجاری دانمارکی Incomadities AS در مصاحبه ای گفت: ما اروپایی ها برای تامین انرژی خود به بقیه دنیا وابسته هستیم و این وضعیت آسیب پذیری است که در آن قرار داریم.

آلفرد اسکار هنسن، معاون عملیات سیستم در گاسکو گفت: Equinor در حال بررسی منشا این مشکل است. مشکل ممکن است مربوط به بخش خط لوله در میدان گاز طبیعی اسلیپنر در دریای شمال باشد که ایزینگتون و نیهمنا را به هم متصل می کند. هنوز مشخص نیست که تعمیرات چقدر طول می کشد.

قیمت معاملات گاز هلند برای تحویل در ماه آینده با 9.5 درصد افزایش به 37.48 یورو در هر مگاوات در ساعت 13:17 به وقت آمستردام رسید. قیمت قرارداد بریتانیا 15 درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش از اکتبر بود.

یکی دیگر از عوامل حمایت کننده از افزایش قیمت گاز، کاهش واردات گاز طبیعی مایع (LNG) به اروپا در هفته های اخیر بوده است زیرا گرمای شدید در آسیا باعث افزایش تقاضا و رقابت برای عرضه گاز در این منطقه شده است.

به گزارش بلومبرگ، در بازارهای برق، قیمت برق روز آینده آلمان از بالاترین قیمتی که از نوامبر تاکنون مشاهده شده بود، عقب نشینی کرد و به قیمت 107.23 یورو در هر مگاوات ساعت بسته شد. قرارداد جولای همچنین افزایش یافت و به بالاترین قیمت ماه بعد از ژانویه رسید.

انتهای پیام

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)