مروری بر اصلاحات کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷/آیا نظر نمایندگان جلب می‌شود؟

0
(0)
کمیسیون تلفیق لایحه بودجه

اعضای کمیسیون تلفیق بودجه مجلس روز گذشته(دوشنبه) لایحه برگشت خورده بودجه را مجددا مورد رسیدگی قرار دادند و اصلاحاتی را در آن اعمال کردند.

به گزارش ایسنا، کمیسیون تلفیق علیرغم مهلت ۷۲ ساعته خود روز گذشته(دوشنبه) ظرف تنها چند ساعت به بازنگری بودجه در بخش‌های هدفمندی یارانه‌ها، اوراق مشارکت، صندوق توسعه و حامل‌های انرژی پرداخت و برای تامین نظر مخالفان تغییراتی در لایحه ایجاد کرد.

در این جلسه پیشنهادات زیادی درباره حقوق و مزایا و همچنین افزایش قیمت حامل‌های انرژی مطرح شد که رای لازم را نیاورد و لذا در این زمینه مصوبات قبلی به قوت خود باقی است.

در این جلسه موضوع اوراق مشارکت به بحث گذاشته شد و کمیسیون تلفیق سقف انتشار اوراق مشارکت دولت را ۳۸ و نیم هزار میلیارد تومان تعیین کرد. پیش از این کمیسیون تلفیق ۵۰ هزار میلیاردتومان به این منظور پیش بینی کرده بود.

همچنین سقف اوراق مشارکت شهرداری‌ها و شرکت‌های وابسته به دولت هم ۲۱ هزار میلیارد تعیین شد این رقم نیز در مصوبه پیشین کمیسیون ۳۰ هزار میلیارد تومان بود. بنابراین طبق مصوبه کمیسیون تلفیق اوراق مشارکت حدود ۲۰ هزار میلیارد کاهش پیدا کرد.

طبق مصوبه کمیسیون تلفیق در پیشنهاد الحاقی بند الف تبصره ۱۴ مقرر شد دولت با استفاده از اختیارات خود در قانون هدفمندی ترتیبی اتخاذ کند که در پایان ماه سوم سال ۹۷، کلیه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی و کلیه خانوارهای ساکنان روستاها و سایر خانوارهای کم درآمد به خصوص در حاشیه شهرها کماکان مستمری یارانه داشته باشند.

درآمد ناشی از هدفمندی یارانه‌ها در مصوبه کمیسیون تلفیق ۹۹ هزار میلیارد تومان تعیین شده که رقم قبلی آن ۸۷ هزار میلیارد تومان بوده است. همچنین پرداخت نقدی یارانه‌ها که پیش از این ۲۳ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود به ۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

همچنین با تصویب کمیسیون تلفیق ردیف مربوط به مطالعه انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی حذف شد و بنابراین کمیسیون تلفیق با مطالعه انتقال آب از خزر مخالفت کرد.

طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق به عنوان بند الحاقی به تبصره ۱۲ در اجرای ماده ۱۲ قانون برنامه ششم و با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و رد بدهی دولت به تامین اجتماعی، دولت مکلف است پس از اقدامات لازم مبنی بر رد قسمتی از بدهی دولت، نسبت به تأدیه بدهی‌ها در سقف ۵۰۰ هزار میلیارد ریال در سال ۹۷ با احتساب عملکرد فوق به روشهای زیر اقدام کند:

الف- ارائه حق الامتیاز، انحصارات حقوق ماهانه پس از محاسبات دقیق کارشناسی و توسط کارشناسان خبره‌ای که به تایید هیئت وزیران می رسد با اولویت مالکیت و حقوق ماهانه در سواحل و جزایر به شرط اجرای پروژه‌های توسعه ای در مناطق واگذار شده

ب – تامین خوراک انرژی، ایجاد و ارائه امتیازات منطقه ویژه انرژی در مناطق نفت‌خیز با اولویت بالا بردن بازدهی نفت در داخل کشور و با قیمت‌های ترجیحی

ج – واگذاری پروژه‌ها و طرحهای مهم در دست اجرای کشور

د – خانه‌های سازمانی دولت به تامین اجتماعی

به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق، در مصوبه دیگر این کمیسیون اعتبارات بنیاد شهید و آموزش و پرورش از استانی به ملی تغییر کرد.

همچنین در تبصره ۱۷ مقرر شد مبلغ اختصاص یافته از محل یک درصد کاهش هزینه عملیات شرکت‌های ایجاد شده به آموزش و پرورش اختصاص یابد.

در مورد بازنشستگان نیز پیشنهاد دولت ۱۰۰۰ میلیارد تومان بود و کمیسیون تلفیق در مصوبه قبلی خود ۲۰۰۰ میلیارد تومان را تصویب کرده بود که در مصوبه جدید این رقم به ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

باید دید با اصلاحات اعمال شده در کمیسیون تلفیق آیا کلیات لایحه بودجه که فردا(چهارشنبه) در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد، نظر نمایندگان را در صحن علنی مجلس جلب خواهد کرد یا خیر.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک منبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)