مدعی حقوق بشر هستیم/ مداخلات خارجی در حوزه داخلی جمهوری اسلامی مردود است

0
(0)

ناصر کنعانی، با اشاره به دستاوردها و نتایج سفر رئیس جمهور به نیویورک و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اظهار کرد: مجمع عمومی سازمان ملل متحد هر ساله با حضور روسا و شخصیت های مهم ملی و بین المللی در نیویورک برگزار می شود و به طور طبیعی فرصتی برای حضور روسای جمهور و مقامات عالی کشورها جهت استفاده از تریبون و جایگاه سازمان ملل برای تبیین مواضع و دیدگاه های خودشان در حوزه های ملی و منطقه ای و بین المللی است.

وی اجلاس سازمان ملل را فرصت بسیار خوبی برای بیان دیدگاه های اصولی جمهوری اسلامی ایران در حوزه مسائل مورد اهتمام دنیا هم در حوزه های منطقه ای و هم در حوزه های بین المللی دانست و افزود: امسال هم این فرصت برای جمهوری اسلامی ایران فراهم بود که در عالی ترین سطح در این اجلاس شرکت کند و رئیس جمهور به همراه یک هیئت عالی رتبه در این اجلاس شرکت کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت و گوی خبری شبکه باران، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به لحاظ موقعیت و جایگاه ژئوپلیتیک در منطقه ای خاص و با اهمیت واقع شده است، تصریح کرد: تحولات این منطقه همواره تاثیرات جهانی داشته و مورد توجه دولت ها و ملت ها بوده است؛ به علاوه جمهوری اسلامی ایران هم در مسائل منطقه ای و هم درباره مسائل بین المللی صاحب نظر و ایده و رای محسوب می شود.

کنعانی، جمهوری اسلامی ایران را یک کشور صاحب نقش در معادلات سیاسی و امنیتی و اقتصادی و تجاری منطقه ای و بین المللی دانست که به طور طبیعی همواره مخاطبان زیادی دارد و ادامه داد: همه کشورها مایل هستند دیدگاه های جمهوری اسلامی را در مسائل مختلف بشنوند. این در حالی است که جهان با موضوعات قابل توجهی رو به رو شده و لذا انتظار می رود جمهوری اسلامی هم درباره این موضوعات به بیان دیدگاه و نظر بپردازد و هم مشارکت های منطقه ای و بین المللی را برای حل و فصل اختلافات و بحران هایی که اساسا به عنوان خطری برای صلح و امنیت جهانی تلقی می شوند، جمع کند.

وی اضافه کرد: ما در منطقه بسیار حساسی قرار گرفتیم که به لحاظ ژئوپلیتیکی بسیار مهم است، اما کشور صاحب ظرفیتی هستیم که هم به ایفای نقش خود برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات منطقه ای و بین المللی می پردازیم و هم درخصوص موضوعات پیچیده جهانی صاحب نظر هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه رئیس جمهور در حاشیه سفر به نیویورک بیش از ۱۲ دیدار مهم در سطح روسای دولت ها و شخصیت های تراز اول بین المللی داشت، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور از تریبون مجمع عمومی سازمان ملل برای بیان دیدگاه های شفاف، صریح، اصولی و مبنایی جمهوری درباره صلح و امنیت بین المللی و رویارویی با چالش ها و نحوه ایجاد فضایی بهتر برای زندگی ملت ها استفاده کرد و خوشبختانه و تبادل نظرهای خوبی صورت گرفت.

وی در ادامه به روند مذاکرات وین اشاره کرد و متذکر شد: مهمترین روندی که برای حل و فصل اختلافات هسته ای و رفع تحریم های ظالمانه و یک جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، روند مذاکرات وین است؛ در این مذاکرات ایران در کنار کشورهای عضو توافق برجام حضور دارد و تاکنون گفت و گوهایی انجام گرفته و آخرین مرحله گفت و گوها ماه گذشته برگزار شد.

کنعانی با بیان اینکه مسئول هماهنگ کننده سیاست خارجه اتحادیه اروپا به عنوان میانجی گر جمهوری اسلامی ایران و دولت آمریکا به ایفای نقش می پردازد، اضافه کرد: جمهوری اسلامی در موعد مقرر پاسخ خودش را به دیدگاه ها و پیشنهادها ارائه کرده و امیدواریم بتوانیم در چارچوب همین گفت و گوهای روند توافق را هموار کنیم.

وی با اشاره به موضوعات مهم مورد اهتمام جمهوری اسلامی در مذاکرات، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال امضای توافق نامه برجام در سال ۲۰۱۵ به تعهدات خودش عمل کرده و لذا انتظار می رفت شرکای برجام هم به مقابل به تعهدات خودشان عمل کنند، زیرا توافق یک مسیر دوطرفه است و تعهدات و التزامات متقابل دارد، اما شاهد یک مسیر یک جانبه بودیم و دولت آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق خارج شد؛ البته اعضای اروپایی متعهد شدند که خسارات ناشی از این خروج را جبران کنند و به تعهدات خودشان در قبال جمهوری اسلامی جامه عمل بپوشانند. در این راستا بیش از یک سال به طرف اروپایی برای جبران فرصت دادیم، اما اتفاق خاصی رخ نداد.

سخنگوی وزارت امور خارجه، با بیان اینکه جمهوری اسلامی مبتنی بر مصوبه مجلس شورای اسلامی در جهت تامین حقوق حقه ملت ایران در موضوع هسته ای به صورت تدریجی از بخشی از تعهدات خودش در چارچوب برجام خارج شد، گفت: البته این خروج مبتنی بر تعهدات اختیاری برجام و در جهت تامین حقوق ملت بود. متاسفانه اروپایی ها در این مسیر مواضع سیاسی غیر منطقی و غیر معقولی را در پیش گرفتند.

وی تاکید کرد: دولت آمریکا وقتی احساس کرد جمهوری اسلامی در مسیر تامین حقوق ملت با کسی تعارف نمی کند و بر مواضع خودش جدی است و حقوق بین المللی خودش را می شناسد، مجددا متقاضی بازگشت به مذاکرات شد و لذا مذاکرات وین تلاشی برای از سرگیری اجرای توافق از سوی طرف ها و بازگشت متعهدانه آمریکا به برجام بود. در حال حاضر مذاکرات انجام شده و جمهوری اسلامی آماده بازگشت به توافق است؛ مشروط به اینکه طرف مقابل به التزامات پایبند باشد و حقوق حقه ملت مشخصا در جهت تحریم هایی که در قالب قطعنامه های شورای امنیت و اقدامات یک جانبه آمریکا بر ملت ایران تحمیل شده، در چارچوب برجام تامین شود.

کنعانی با بیان اینکه خواهان تضمین برای بهره مندی جمهوری اسلامی از مزایای اقتصادی برجام هستیم، گفت: طرف ها باید به تعهدات خودشان پابرجا بمانند و مجددا شاهد خروج یک جانبه نباشیم؛ البته تاکنون دیدگاه های روشن جمهوری اسلامی اعلام شده و اگر در طرف مقابل اراده سیاسی باشد، براساس مذاکرات و توافقات امکان شکل گیری یک توافق پایدار، قوی و تامین کننده منافع طرف ها به ویژه ملت ایران وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ملتزم به مسیر مذاکره به عنوان یک راهکار دیپلماتیک در جهت تحقق حقوق حقه و قانونی ملت ایران است و در مسیر فعالیت های صلح آمیز هسته ای از حقوق ملت حفاظت می کند.

وی با اشاره به نقش و میزان دخالت کشورهای خارجی در حوادث اخیر ایران، بیان کرد: اخیرا یک اتفاق داخلی در ایران رخ داده؛ اتفاقی که ممکن است در هر کشوری رخ داد و نمونه های زیادی در طول سال در کشورهای مختلف رخ می دهد، اما جمهوری اسلامی ایران کشوری است که نه تنها اساسا حقوق بشر و حقوق انسان را جزو ماهیت فرهگی و تاریخی خود می داند، بلکه حقوق بشر جزو اصول اصلی نظام است و جمهوری اسلامی به آن پایبندی دارد.

کنعانی با بیان اینکه حادثه ناگوار اخیر متاسفانه تبدیل به یک بهانه برای طرح موضوعات مداخله جویانه در امور داخلی ایران شده است، تصریح کرد: این حادثه برای کشورهایی که معمولا دنبال ایجاد ابزار برای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران هستند، فرصت ایجاد کرده است، اما موضع جمهوری اسلامی کاملا اصولی است، زیرا کشوری مستقل و مبتنی بر قوانین و مقررات داخلی و ملتزم به تامین حقوق ملت هستیم.

وی با اشاره به تماس تلفنی رئیس جمهور به عنوان عالی ترین سطح با خانواده مرحوم امینی بعد از آن اتفاق ناگوار، اظهار کرد: علاوه بر ورود جدی رئیس قوه قضائیه به مسئله، همه مقامات عالی رتبه کشور و مراجع ذی ربط برای تبیین و روشنگری در این زمینه ورود کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه، تبدیل یک رخداد به یک ابزار برای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی را مردود دانست و متذکر شد: جمهوری اسلامی در حوزه حقوق بشر برخلاف کشورهایی که حقوق بشر را به عوان یک ابزار سیاسی برای تنظیم رفتار ملت ها و دولت های مستقل به کار می برند، جزو کشورهای مدعی است، زیرا هم در حوزه ارزش های دینی و فرهنگی و تاریخی و انقلابی به حقوق بشر پایبند هستیم و هم در حوزه حقوق بشر خدمات بسیار زیادی به دنیا ارائه کرده ایم لذا هرگونه ابزارسازی برای اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی و هرگونه مداخله در امور داخلی کشور را محکوم می کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه دولت هایی که مدعی حقوق بشر هستند از این رخدادی که همچنان در حال بررسی است برای متهم سازی ایران به نقض حقوق بشر استفاده می کنند، این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در قضیه حمله داعش به سوریه و عراق، نقش پیشتاز و پیشرو برای مبارزه با تروریسم و افراطی گری داشته است.

کنعانی با بیان اینکه همه کشورهای دنیا به صورت رسمی و غیر رسمی به نقش جمهوری اسلامی در مقابله با تروریسم سیاه داعش و دفاع از حقوق ملت های منطقه اعتراف می کنند، یادآور شد: اگر نبود نقش جمهوری اسلامی و فداکاری سرداران ایرانی و در راس آنها حاج قاسم سلیمانی که با مجاهدت خود موجب شکست خلافت داعش شدند، به طور طبیعی داعش یک تهدید جهانی بود لذا دولت هایی که درباره حقوق بشر به جمهوری اسلامی اتهام می زنند و خودشان را در مقام مدعی قرار می دهند باید بدانند که ما در حوزه حقوق بشر حرف های زیادی برای گفتن داریم و نقش جدی و بارزی برای دفاع از جان مردم ایفا کرده ایم و هزینه های سنگینی داده ایم.

وی مداخلات خارجی در حوزه داخلی جمهوری اسلامی را مردود دانست و خاطرنشان کرد: کشورهای مداخله جو با این ابزارسازی ها به دنبال اعمال فشار بر جمهوری اسلامی و گرفتن امتیاز در مذاکرات سیاسی هستند، اما جمهوری اسلامی با جدیت از امنیت ملت و صلح و ثبات منطقه دفاع خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین به مناسبات ایران و کشورهای همسایه اشاره کرد و افزود: خوشبختانه در نگاه دولت سیزدهم، سیاست خارجه جمهوری اسلامی مبتنی بر توجه به ظرفیت های معطل مانده در حوزه مناسبات با همسایگان است، زیرا کشور ایران با تعداد زیادی همسایه بوده و باید از مناسبات همسایگی در جهت تامین منافع اقتصادی بهره برداری کنیم.

کنعانی با بیان اینکه سیاست نگاه به همسایگان، منطقه محوری و توجه به حوزه شرق فرصت جدیدی را در اختیار جمهوری اسلامی قرار می دهد، گفت: می توانیم از همه ظرفیت های موجود برای تامین منافع اقتصادی کشور استفاده کنیم.

وی سیاست دولت سیزدهم را توجه به اقتصاد و تامین منافع اقتصادی و رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم دانست و بیان کرد: رویکرد توجه به همسایگان هم در حوزه مناسبات دوجانبه مصداق پیدا می کند و هم تقویت مشارکت ایران در نشست ها و سازمان های چندجانبه منطقه ای و بین المللی را شامل می شود. با این دیدگاه شاهد رشد اقتصادی هفت تا ۴۵۰ درصدی مناسبات تجاری با کشورهای همسایه هستیم؛ همچنین عضویت در سازمان همکاری های شانگهای به عنوان یک سازمان بزرگ و قابل توجه منطقه ای ظرفیت های جدیدی را برای جمهوری اسلامی فراهم کرده است و بهتر می توانیم تقویت مناسبات همسایه محور را با تمرکز بر مسائل اقتصادی و تجاری دنبال کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه، با اشاره به درخواست عضویت جمهوری اسلامی در سازمان کشورهای اقتصادی نوظهور و مشارکت رئیس جمهور در این اجلاس، تصریح کرد: گیلان جزو استان هایی است که در حوزه همسایگی با ظرفیت های کم نظیری مواجه بوده و حوزه ارتباطی این منطقه با کشورهای آسیای میانه و قفقاز و روسیه فرصت بی نظیری را در اختیار گیلان قرار می دهد.

وی گیلان را ظرفیتی برای توسعه اقتصاد دریامحور مبتنی بر مناسبات همسایگی دریای خزر دانست و تاکید کرد: گیلان بخشی از کریدور مهم ترانزیت بین المللی شمال جنوب است و قطعا تکمیل قطعات باقی مانده این کریدور می تواند توسعه اقتصادی و تجاری استان و کشور را به دنبال داشته باشد، زیرا کریدور شمال جنوب با ۱۵ کشور در ارتباط بوده و لذا گیلان می تواند به هاب ترانزیتی مهم منطقه تبدیل شود.

کنعانی در پایان به مناقشات دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان اشاره و اضافه کرد: بی ثباتی برای کشورهای منطقه مصلحت نیست و جمهوری اسلامی معتقد است این اختلاف باید از طریق راهکار سیاسی حل و فصل شود و آماده ایفای نقش سازنده هستیم.

انتهای پیاممنبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)