عطایی شهامت داشته باشد و کنار برود/ انگار ژاپن در ارومیه میزبان بود نه ایران

0
(0)
عطایی شهامت داشته باشد و کنار برود/ انگار ژاپن در ارومیه میزبان بود نه ایران


کارشناس والیبال می‌گوید فرصت زیادی به کادر فنی تیم ملی ایران داده شده و بهتر است شهامت کنار رفتن را داشته باشند.

به گزارش ایسنا، تیم ملی والیبال ایران در فینال قهرمانی آسیا مقابل ژاپن با اختلاف شکست خورد و نایب‌قهرمان شد. این در حالی بود که ارومیه میزبان مسابقات بود و بسیاری از هواداران والیبال انتظار قهرمانی داشتند. از طرفی داورزنی به عنوان رئیس فدراسیون هم پیش از این دومی در قهرمانی آسیا را شکست دانسته بود.

محمد ترکاشوند، مربی و کارشناس والیبال در مورد عملکرد تیم ملی در این رقابت‌ها به ایسنا گفت: از لیگ ملت‌ها ضعیف‌تر بازی کردیم. آنجا گاهی خوب بازی می‌کردیم و والیبال روز دنیا را به نمایش می‌گذاشتیم اما در قهرمانی آسیا شرایط تیمی خوبی نداشتیم. شاید بازیکنان در برخی حرکات انفرادی خوب بودند اما در کار تیمی خوب نبودیم، حتی در بازی با عراق به مشکل خوردیم و یک ست دادیم، با پاکستان و هنگ‌کنگ هم خوب نبودیم و اگر مقابل چین میزبانی را نداشتیم و در شرایط برابر بازی می‌کردیم، می‌باختیم.

او در ادامه افزود: فینال اوج بازی بد تیم بود. در تمام فاکتورهای والیبالی مثل سرویس، دریافت، حمله و دفاع خوب نبودیم، حتی گاهی ناهماهنگی‌هایی هم وجود داشت. مثلا میلاد عبادی‌پور گاهی با پاسور هماهنگ نبود. مردم هم از نتیجه راضی نیستند. مخاطبان والیبال الان میلیونی هستند و باید به آنها جوابگو باشند.

ژاپن میزبان بود نه ایران

ترکاشوند در مورد اینکه اختلاف امتیاز ژاپن با ایران در بازی فینال ست به ست بیشتر شد، گفت: در هیچکدام از فاکتورهای والیبال خوب نبودیم و ترکیب دلخواه را به دست نیاوردیم یا اگر این ترکیب، ترکیب اصلی بود از روز اول خوب بازی نکردیم. باید اتفاقاتی می‌افتاد و تغییری در سیستم به وجود می‌آمد. امیرحسین اسفندیار و جواد معنوی‌نژاد می‌توانستند به درد ما بخورند اما آنها را نداشتیم. میثم صالحی با اینکه نسبت به قبل کمی بهتر شده بود اما باز هم با روزهای اوجش فاصله دارد. به نظرم محمد موسوی شرایط خوبی نداشت و میلاد هم افت کرده بود. فکر می‌کردیم امین اسماعیل‌نژاد خوب باشد اما نبود.

او در این مورد افزود: به نظرم تنها کسی که کمی خوب و باثبات بازی کرد محمد ولی‌زاده بود که سیر صعودی داشت اما در فینال متفاوت شد. از پوریا حسین‌خانزاده استفاده نکردیم. در حالی که در لیگ ملت‌ها او را به کار گرفتیم و تجربیاتی به دست آورد اما اینجا کلا ذخیره بود. بازیکنان چند ماه است که با هم تمرین می‌کنند اما به ترکیب تر و تمیز و هماهنگی نرسیدیم. اگر بازیکنان توان اجرای تاکتیک‌ها را نداشتند باید تعویض می‌شدند. هیچ اشکالی نداشت که از ذخیره‌ها استفاده کنیم شاید اتفاق دیگری می‌افتاد. در آن جو ژاپن آنقدر سوار بازی بود و خوب کار کرد که انگار آنها میزبان بودند.   

تشویق ژاپن برای تحریک بازیکنان ایران بود

ترکاشوند در مورد واکنش تماشاگران بعد از باخت ایران در فینال قهرمانی آسیا که ژاپن را تشویق کردند، بیان کرد: مسابقات در پایتخت والیبال ایران برگزار شد. حدود ۲۰ سال به ارومیه رفت و آمد داشتم و در سالن‌های این شهر بازی کردم. از پیرمرد تا جوانش والیبال را خوب می‌فهمند و عاشق این رشته هستند. تماشاگران در نیمه‌نهایی قطر را تشویق کردند چون می‌دانستند والیبال ما با ژاپن به مشکل برمی‌خورد. البته به نظرم آبرومندانه‌تر شد چون باخت به قطر خیلی بد بود. تماشاگر هم حق دارد وقتی می‌بیند تیم نه تنها پیشرفتی نداشته بلکه روز به روز بدتر شده است، ناراحت می‌شوند. باید کاری می‌کردند که بازیکنان تحریک شوند پس ژاپن را تشویق کردند اما متاسفانه بازیکنان ایران تحریک که نشدند هیچ بدتر هم شدند. تماشاگران دوست دارند تیم‌شان حداقل خوب بازی کند و ببازد نه اینکه چنین عملکرد بدی داشته باشد.

شهامت داشته باشید و کنار بروید

او در واکنش به اینکه بار دیگر مساله تغییر بهروز عطایی از سوی هواداران والیبال مطرح شده است، گفت: همکار هستیم و باید احترام همدیگر را نگه داریم اما واقعیت این است که فرصت زیادی در اختیار کادر فنی قرار گرفت اما نتوانستند تیم را رو به جلو ببرند و شرایط روز به روز بدتر می‌شود. وقتی کسی نمی‌تواند به سیستمی کمک کند باید شهامت کنار رفتن را داشته باشد. مردم هم خوشحال می‌شوند و می‌گویند حداقل شهامت داشت اما حفظ این جایگاه به هر قیمتی قشنگ نیست.   

ترکاشوند در واکنش به اینکه تیم ملی با همین کادر فنی راهی بازی‌های آسیایی و انتخابی المپیک می‌شود، بیان کرد: تغییر سرمربی بعد از این مسابقات نوشدارو بعد از مرگ سهراب است. اینکه می‌گویند لیست بسته شده و همین نفرات باید به بازی‌های آسیایی بروند برایم قابل قبول نیست. بارها اتفاق افتاده که در جریان جام جهانی سرمربی تغییر کرده و سرمربی جدیدی معرفی شده است. چه اشکالی دارد بگویند سرمربی تیم را تغییر داده‌ایم و می‌خواهیم لیست جدید بفرستیم.

مگر از انتخاب مربی خارجی ضرر کرده‌ایم؟

او در پاسخ به این سوال که تیم ملی باید با مربی ایرانی ادامه بدهد یا نیاز به مربی خارجی باکیفیت دارد، گفت: باید یک مربی خارجی خیلی خوب بیاوریم و مربیان ایرانی را هم کنارش بگذاریم تا تجربه کسب کنند. کاری که ژاپن کرد و بلین را آورد. ابتدامشاور و کمک مربی بود و بعد هم سرمربی شد. مگر تا به حال از آوردن مربی خارجی ضرر کرده‌ایم؟ هر مربی خارجی که به ایران آمده عنوان‌هایی را به دست آورده‌ایم؛ ولاسکو استارت کار بود که قهرمان آسیا شدیم، با کولاکوویچ و کواچ در لیگ ملت‌ها بودیم و با لوزانو به المپیک رفتیم. شاید برخی مواقع بد بازی کرده باشیم اما به اهدافمان رسیده‌ایم.

دشمن والیبال نیستیم

ملی‌پوش سابق والیبال در پایان گفت: امیدوارم اتفاقات خوبی برای والیبال رقم بخورد. اگر انتقاد می‌کنیم به خاطر این است که والیبال را دوست داریم. دشمن والیبال نیستیم بلکه از بدنه این رشته هستیم و خاک آن را خورده‌ایم. برای تیم ملی زحمت کشیده‌ایم و نمی‌خواهیم تخریبش کنیم یا به سیستم و شرایط حال حاضر ضرر برسانیم. دوست داریم والیبال پیشرفت کند. لیاقت جایگاه بالایی داریم. این شان و شخصیت باید حفظ شود.  

انتهای پیام 

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)