شروع ماراتن انتخابات در ساختمان شیشه ای و 6 امتیاز برای مناظره ها

0
(0)

به گزارش ایسنا، پیمان جبلی – رهبر صداوسیما – یکشنبه 29 خردادماه پای صحبت اصحاب رسانه نشست تا به سوالات آنها درباره برنامه های انتخاباتی صداوسیما پاسخ دهد.

پیش از این در گزارش میدانی یکی از واحدهای خبری صداوسیما، جذاب ترین ساختار برنامه با موضوع انتخابات را «مناظره» برای مردم در نظر گرفته بود و بر همین اساس اکثر سوالات خبرنگاران پیرامون این موضوع چرخید. به سر صداوسیما .

در این زمینه بخوانید:

هنوز مطمئن نیستم که چگونه به طور جدی با افترا در مناظره ها/میزبان مناظره برخورد کنم

پخش 5 مناظره نامزدهای ریاست جمهوری از شبکه یک

رئیس صداوسیما سنت شکنی می کند

معرفی مجری مناظره ها دو روز مانده به شروع

در هفته گذشته یکی از مهم ترین سوالات مربوط به این موضوع، انتخاب مجری مناظره ها بود که در این نشست از سوی خبرنگار ایسنا مطرح شد و پیمان جبلی به صراحت اینگونه پاسخ داد: «انتخاب فینال. میزبان مناظره محسوب می شود و یکی دو روز قبل از مناظره نام مجری اعلام می شود. بنابراین اسامی اعلام شده در رسانه ها تنها حدس و گمان است.

مرتضی حیدری مجری مناظره های انتخاباتی در سال های 1400، 1396 و 1392 بود که از شبکه ایق سیما پخش می شد، اما اکنون به نظر می رسد احتمال اجرای این برنامه منتفی شده است. بر این اساس اسامی مجریانی چون محمدجعفر خسروی (مجری قدیمی تلویزیون)، کامران نجف زاده (گزارشگر و مجری قدیمی این روزهای برنامه برمودا)، المیرا شریفی مقدم (مجری و گوینده تلویزیون) و مهدی مهدی خولی (مجری تلویزیون). ) شنیده می شود و البته نام خانوادگی اخیراً در فضای مجازی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. به نظر می رسد مهدی گلی در فصل های گذشته به همراه مرتضی حیدری به عنوان مجری جایگزین حضور داشت و مناظره های فصل های قبل را به صورت زنده روی آنتن می دید. حالا اینکه صداوسیما با همین نام بیرون می آید یا قصد دارد بینندگان خود را غافلگیر کند، سوالی است که یکی دو روز مانده به انتخابات باید به آن پاسخ داده شود.

5 مناظره انتخاباتی همه از یک شبکه

در چند دوره اخیر تعداد مناظره ها به سه مناظره رسید اما در سال 1403 این تعداد به پنج مناظره رسید. یعنی تعداد مناظره ها زیاد شده است. همه مناظره ها از شبکه اول سیما پخش می شود و مدت زمان هر کدام حدود سه ساعت و نیم است.

به گفته جبلی زمان پخش مناظره ها بعد از مغرب است که با ساعت 16 دوره های قبل متفاوت است.

در خصوص دکور مناظره های انتخاباتی، رئیس صدا و سیما توضیح جداگانه ای نداد، اما جبلی در مجموع گفت: آماده سازی دکورها و زیرساخت های فنی تقریبا نهایی شده است و تا چند روز آینده همه آنها نهایی می شود. .

سوالات مناظره چگونه است؟

با توجه به گزارش رئیس تلویزیون، برای طراحی مناظره ها از نظرات مردم، نخبگان و کارشناسان عالی رتبه استفاده شده است.

جبلی تاکید کرد: طرح صولت واضح و دقیق است و از کلی گویی جلوگیری می کند. در این طرح ها حداکثر ظرفیت پاسخگویی تست می شود تا تجربه تلخ گذشته را نداشته باشیم.

اما برخی از اشاره های رئیس Sedavasimha به “تجربه تلخ گذشته” ممکن است به شوخی هایی که در مناظره های انتخاباتی در گذشته انجام شده است بازگردد. از انتقادات به نحوه ارائه مجریان گرفته تا ساختار و قالب این برنامه ها که گاه با مسابقه تلویزیونی «از کی بپرسم» مقایسه شده و برخی در فضای مجازی به تمسخر این برنامه و پرسش های آن پرداخته اند. شرایطی که به گفته متولیان رسانه ملی برای مرد دوم دولت مناسب نیست.

به نظر می رسد جبلی و همکارانش این بار برنامه هایی برای حل این مشکل دارند. رئیس صداوسیما در جلسه امروز گفت: یکی از آسیب های دوره های قبل همین مشکل بود. میدان مناظره میدان سختی است و نامزدها احتمالاً در رتبه دوم کشور قرار خواهند گرفت. بنابراین باید از نمایش ها به گونه ای پرهیز کرد که بتوان آنها را با یک مسابقه یا کمدی مقایسه کرد. همچنین به این نکته توجه می کنیم که مباحث و سوالات با وزن همراه باشد.»

امکان پخش مناظره دو نفره

سال 88; زمانی که صداوسیما (در زمان ریاست جمهوری سید عزت الله ضرغامی) و ستاد انتخابات برای اولین بار تصمیم گرفتند تولید و پخش ساختاری به نام مناظره های مبارزاتی را در دستور کار خود قرار دهند. این مناظره ها که به صورت دو نفره برگزار می شد در آن زمان مخاطبان زیادی داشت. پس از آن ساختار مناظره به قالبی جدی در بین برنامه های انتخاباتی تبدیل شد و طبیعتا مناظره دو نفره صورت نگرفت.

حال خبرنگاران با یادآوری این مناظره های پر سر و صدا از رئیس صداوسیما پرسیدند که آیا امکان پخش مناظره های حضوری وجود دارد؟

جبلی گفت: غربالگری سلامت و اطلاع رسانی به مردم حق عمومی است. در مناظره های دو نفره، ممکن است این نظرات در جدال لفظی آشکار نشود. مردم حق دارند درباره این نظرات متضاد بدانند. فکر می‌کنیم این جذابیت در مناظره‌های گروهی هم وجود داشته باشد و در برنامه‌های دیگر هم چالش‌های جذابی ظاهر شود».

با تمام این اوصاف، رئیس صداوسیما امکان پخش مناظره های حضوری را به طور کامل رد نکرده است. «یکی از احتمالات برای گسترش انتخابات به دور دوم این است که اگر این اتفاق بیفتد، به بحث‌های حضوری یا هر شکل دیگری توجه شود.

مقابله با تخریب مردم و همچنین ایجاد فرصت برای پاسخگویی

نکته پایانی بحث نحوه برخورد با نابودی انسان هاست. در گذشته ادعاها و مطالبی از سوی برخی کاندیداها درباره افراد یا گروه های سیاسی مطرح شده بود که نیازمند توضیحات بیشتر از سوی افرادی بود که یا در این برنامه حضور نداشتند یا قادر به پاسخگویی نبودند. حتی در آن زمان پس از پخش مناظره ها قول داده شده بود که به مردم فرصت پاسخگویی داده شود، اما این در تنگنای برنامه های پیش از انتخابات گم شد.

حال علاوه بر این وعده همیشگی (پاسخ به ادعا و تخریب) بیان شده است که با تخریب افراد یا «لکه گیری» در مناظرات به شدت برخورد خواهد شد. اگرچه جبلی معتقد است صداوسیما نباید شخصاً در مناظره ها دخالت کند و هر سخنی را مصداق بداخلاقی بداند. «تمام حرف زدن را نمی توان مصداق فسق و بی قانونی قرار داد. آژانس افشای این بداخلاقی ها کمیسیون تبلیغات است. شکل برگزاری مناظره گروهی است و چارچوب های مختلفی برای جلوگیری از این بداخلاقی ها در نظر گرفته شده است.

هفت ساعت مناظره در هفته

بر اساس این گزارش ایسنا، با اعلام اسامی نامزدها، تبلیغات از امروز آغاز شده و تا 24 ساعت مانده به آغاز رای گیری یعنی ساعت 8 صبح روز پنجشنبه 16 تیرماه ادامه دارد. بر اساس اعلامیه شماره 2 رسانه ملی ستاد انتخابات ریاست جمهوری که پنجشنبه گذشته توسط معاون سیما منتشر شد، هر نامزد ریاست جمهوری 1050 دقیقه زمان تبلیغاتی در برنامه مناظره تبلیغاتی خواهد داشت.

زمان پخش مناظره های پیش از انتخابات پس از انجام قرعه کشی برنامه های پیش از انتخابات در تلویزیون و ارائه برنامه برنامه ها مشخص می شود. همچنین با در نظر گرفتن پنج مناظره انتخاباتی در این مدت، به جرات می توان گفت که در زمان باقی مانده بیش از یک مناظره در هفته برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)