سرشار: سرپرستی نویسندگان«شهرزاد، دختر شرقی» را برای شبکه نهال به عهده دارم/ شهرزاد می‌تواند مدل عروسک اصیل ایرانی باشد

0
(0)

سرشار: سرپرستی نویسندگان«شهرزاد، دختر شرقی» را برای شبکه نهال به عهده دارم/ شهرزاد می‌تواند مدل عروسک اصیل ایرانی باشد

گفتگوی خبرگزاری برنا با گوینده برنامه رادیویی قصه ظهر جمعه؛

سرشار: سرپرستی نویسندگان«شهرزاد، دختر شرقی» را برای شبکه نهال به عهده دارم/ شهرزاد می‌تواند مدل عروسک اصیل ایرانی باشد

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ محمدرضا سرشار، نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی، از تازه ترین فعالیت خود به ما خبر داد و گفت: این روزها کار اصلی‌ام سرپرستی نویسندگان یک سریال تلویزیونی با نام «شهرزاد، دختر شرقی» است که یک تیم از نویسندگان، قریب به 10 نفر که جزو شاگردان کلاس‌های داستان و فیلمنامه نویسی‌ام هستند این مجموعه را در 52 قسمت 12 دقیقه‌ای برای گروه سنی ب (اول دبستان) و پخش در شبکه نهال می‌نویسند.

وی ادامه داد: هدف اصلی از ساخت این سریال تبدیل شدن شهرزاد به عنوان عروسک اصیل ایرانی است. شاید در آینده، شهرزاد، قهرمان این سریال بتواند به عنوان مدل یک عروسک اصل ایرانی با عروسک‌هایی که غربی‌ها در این زمینه برای کودکان ایرانی ساخته‌اند رقابت کند.

سرشار درباره تفاوت «شهرزاد» با عروسک‌هایی مانند دارا و سارا عنوان کرد: آن عروسک‌ها هیچ سابقه ذهنی برای کودکان ایرانی نداشته‌اند یعنی عده‌ای فی‌البداهه عروسکی را درست و با این اسم نامگذاری کردند و حتی اگر سابقه ذهنی هم داشته باشد برای افراد بزرگسال است ولی چون این عروسک در ابتدا به صورت یک قهرمان زنده در یک سلسله پویا نمایی‌ها مطرح و به عنوان یک موجود واقعی معرفی و بعد به یک عروسک تبدیل می‌شود.

این نویسنده افزود: طبعا بُرد این مدل در بین بچه‌ها در مقایسه با عروسکی مثل دارا و سارا که هیچ سابقه ذهنی با بچه‌های این نسل نداشته‌اند، بیشتر خواهد بود و یکی از عمده ترین دلایلی که این عروسک‌ها شکست خوردند همین عدم ذهنیت بود.

وی با اشاره به داستان سریال «شهرزاد، دختر شرقی» گفت: ماجرای این سریال در یک جزیره تخیلی می‌گذرد. شهرزاد یک دختر جوان 18 ساله است که با تعدادی کودک در جزیره‌ای به نام ماهی، سلسله ماجراهای جالب، پر هیجان و جذابی را دنبال می‌کنند تا اینکه به نتیجه می‌رسند. تاکنون 30 قسمت سریال «شهرزاد، دختر شرقی» را به شبکه نهال تحویل داده‌ایم و 22 قسمت دیگر این سریال هم نوشته شده ولی در دست ویرایش و اصلاح است که امیدوارم بتوانیم تا یک ماه دیگر کل 52 قسمت این سریال را به شبکه نهال تحویل دهیم.

سرشار در ادامه گفت: البته شبکه نهال هنوز قراردادی با ما نبسته و ما فقط 30 قسمت این سریال را به آنها تحویل داده‌ایم. باید نظر آنها مشخص شود که این سریال مورد تأیید آنهاست یا نه! بعد معمولا مراحل ساخت این نوع سریال‌ها که زنده نیست و به صورت پویا نمایی یا انیمیشن است در نهایت 6 الی 9 ماه طول می‌کشد.

محمدرضا سرشار با بیان اینکه تحقیقات این فیلم درباره روان‌شناسی بود توضیح داد: نوشتن فیلمنامه این سریال که به صورت پویانمایی است نیازی به تحقیق نداشت و چون فقط جنبه روان‌شناسی کودک را در خود داشته و می بایست علایق، جذابیت‌های داستانی و موضوعاتی که مورد علاقه این گروه سنی باشد را بشناسیم به عنوان نویسنده‌ای که بیش از 40 سال در زمینه کودک و نوجوان مطالعه داشته‌ام و مشغول به نوشتن در این حوزه هستم از تجارب شخصی استفاده کردم و به صورت جمعی هم تحقیقات مختصری در زمینه روان‌شناسی این مجموعه داشته‌ام ولی بقیه این فیلمنامه حاصل تخیل مجموعه نویسندگان این سریال است.

این پژوهشگر و منتقد ادبی یکی دیگر از فعالیت‌های خود را شرح داد و گفت: به تازگی مشغول نوشتن یک مقاله تحقیقی با موضوع کتاب‌هایی که درباره حضرت علی (ع) و نهج البلاغه برای کودکان و نوجوانان از بعد از انقلاب تا به امروز منتشر شده و همچنین ارزیابی آماری سوری و کیفی البته با اجماع این مقاله بوده‌ام. تحقیق درباره این مقاله غیر از مطالعات پراکنده‌ای که طی سال‌ها در این زمینه داشته‌ام تقریبا یک هفته طول کشید.

وی ادامه داد: همچنین کتاب «مقایسه تطبیقی رمان انقلاب در ایران و جهان» درباره انقلاب اسلامی که وقفه زیادی در نوشتن این اثرم افتاده ولی مقدمات آن مدت‌هاست که انجام شده، را در دست دارم. در واقع مختصری از این کتاب هنوز تمام نشده ولی مرحله اول این اثر با نام «رمان انقلاب» درباره اینکه آیا می توان یک رمان انقلابی نوشت، مدت‌هاست به عنوان مقدمه نوشته شده و مصالح آن آماده است و به صورت روزانه در کانال تلگرامی‌ام نمایش داده می‌شود.

گفتگو: سها راستاد

لینک منبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)