سالانه 50000 نفر بر اثر استعمال دخانیات در کشور جان خود را از دست می دهند

0
(0)رئیس مرکز محیط زیست و طب کار وزارت بهداشت اعلام کرد: متأسفانه سالانه 50 هزار نفر در کشور ما به طور مستقیم بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.

به گزارش ایسنا، به نقل از وبدا، دکتر جعفر جندگی در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه شعار هفته ملی بدون دخانیات (5 تا 11 خرداد) در کشورمان «حفاظت از کودکان و نوجوانان در برابر دخانیات» است، اظهار کرد: این حق و مسئولیت همه است، افزود: نوجوانان و کودکان می توانند سفیران کاهش مصرف دخانیات در سطح جامعه باشند و بسیاری از مردم به خاطر فرزندان و نوه های خود سیگار را ترک کرده اند و سیگار می کشند.

وی با تاکید بر ترویج اماکن عاری از دخانیات در کشور ادامه داد: در سال 2005 ایران جزو کشورهای پیشرو در تصویب قانون جامع کنترل دخانیات بود و در آن زمان شاید یکی دو کشور در دنیا چنین قانونی داشتند. سیگار کشیدن نباید در مکان های عمومی انجام شود.
رئیس مرکز بهداشت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه مکان های مصرف دخانیات به سلامت جامعه آسیب می رساند، گفت: هدف از مراکز تهیه، توزیع و تحویل غذا و همچنین اماکن عمومی خدمت به جامعه و در مواقع مضر است. کالاها برای منافع اقتصادی به مردم عرضه می شود که به سلامت جامعه آسیب وارد می کند.
دکتر جندگی تصریح کرد: اولین رکن کاری ما برای کاهش مصرف دخانیات در جامعه فرهنگ سازی و ترغیب مردم به عدم استفاده از این محصولات است. در قانون جامع کنترل دخانیات، مصادیق زیادی از برخورد با اماکن غیرقانونی عرضه محصولات دخانی وجود دارد، اما قوانین و مجازات ها باید به روز شوند، زیرا در حال حاضر مجازات ها بازدارنده نیستند.
وی یادآور شد: نمایش و ترویج سیگار در رسانه ها و آثار هنری خانواده ها را آزرده می کند و آسیب های زیادی به توسعه و اقتصاد کشور وارد می کند. متاسفانه برخی معتقدند صنعت دخانیات باعث ایجاد اشتغال می شود اما ضررهای مستقیم و غیرمستقیم آن بسیار بیشتر از سود آن است.
رئیس مرکز بهداشت محیط و کار وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: متاسفانه سالانه 50 هزار نفر بر اثر مصرف دخانیات در کشور ما جان خود را از دست می دهند. تبلیغ سیگار در فیلم ها به خصوص سریال های نمایش خانگی ممنوع است. بسیاری از ویترین های جذاب که اتفاقا پشت فروشنده هستند و جذابیت بصری دارند، محل فروش سیگار هستند که ممنوع است.
دکتر جندگی هرگونه تبلیغات بصری محصولات دخانی را ممنوع اعلام کرد و گفت: استانداردهای جهانی تاکید دارند که تمامی پاکت های سیگار باید یک شکل باشد و 85 درصد فضای پاکت سبز زیتون باید حاوی تبلیغات ضد دخانیات برای اطلاع رسانی به مردم باشد. Image Intended. بسته‌های سیگار، با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی طراحی و انتخاب می‌شوند و صنایع دخانی موظف به استفاده از این تصاویر و طرح‌ها هستند.

انتهای پیام

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)