رئیس جمهور شهید و الگوی حکمرانی خطا و فساد

0
(0)محمد قربانی، معاون سابق برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی و استاد دانشگاه فردوسی مشهد در یادداشتی نوشت: با وجود اینکه همیشه سعی کرده‌ام روزانه خاطرات کوتاهی از اتفاقات جهاد کشاورزی و حوزه‌های مرتبط بنویسم. با ادبیات تجربیات و درس های آموخته شده از آن دوران را در یادداشت های مختلف به صورت علمی ارائه خواهم کرد تا مورد استفاده مدیران، کارشناسان و دانشجویان قرار گیرد، اما امروز به مناسبت شهادت رئیس جمهور به نکته ای اشاره می کنم که افراد کمی دارند. تا کنون ذکر شده است.
امروز با شهادت رئیس جمهور اقشار مختلف مردم به ویژه مدیران حاضر در صحنه به ذکر خاطراتی در عرصه های مختلف به ویژه مبارزه با فساد می پردازند، باید گفت که شهید رئیس جمهور فراتر از همه ابعاد، آرامشی بود. فردی پایدار، پیگیر، حساس نسبت به حل مشکلات مردم، نیکوکاری و سایر موازین اخلاقی همواره در دو حوزه نسبت به رفتار و عملکرد مدیران بسیار حساس بوده است:
اول فساد و ظهور مفاسد احتمالی که خیلی اولویت می دادند و آن را خط قرمز می دانستند. برای آنها فرقی نمی کرد که این فساد از چه کسی و در مدیریت چه کسی بوده است و سریع و با شدت بالا واکنش نشان دادند و به همین دلیل خودشان وارد میدان شدند تا از طریق نهادهای مختلف اقدامات لازم را انجام دهند.
دوم، خطا و وقوع خطای احتمالی که اگرچه بسیار کمتر از فساد است، اما به دلیل تخریب سرمایه اجتماعی، حساسیت بالایی نسبت به آن داشتند، تا جایی که خطای مدیریتی را نابخشودنی می دانستند و به طور جدی به مدیریت مربوطه می پرداختند و در نهایت مدیر مربوطه را اخراج کردند
از رویارویی رئیس جمهور شهید با خطا و فساد می توان فهمید که فردی که چنین نگاه سخت گیرانه ای به خطا داشت در برابر فساد چگونه رفتار می کرد. خطا را نابخشودنی و فساد را خط قرمز می دانست و این را عملاً باور کرد و در دوران ریاست جمهوری خود به آن عمل کرد. این مدل مدیریت اجرایی باید سرلوحه کار همه مدیران باشد تا بتوان مشکلات موجود را با حداکثر کارایی مدیریت کرد.

امید است مدل مدیریت اشتباهات (نابخشودنی) و فساد (خط قرمز) را به عنوان میراث مدیریتی رئیس جمهور شهید در نظام حاکمیتی نهادینه کند و در همین مسیر حرکت کند تا با مدیریت مخاطرات بسیار مؤثر ناشی از با ظهور این دو می توان سرمایه اجتماعی را تقویت کرد

انتهای پیام

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)