دولت نخواهد گذاشت کشاورزان گیلان بابت واردات آسیب ببینند

0
(0)

دولت نخواهد گذاشت کشاورزان گیلان بابت واردات آسیب ببینندخبرگزاری فارس: دولت نخواهد گذاشت کشاورزان گیلان بابت واردات آسیب ببینند

معان اول رییس جمهور گفت: مردم استان گیلان همواره پشتیبان نظام و انقلاب اسلامی بوده اند و دولت تدبیر و امید از هیچ اقدامی در جهت توسعه و رونق استان گیلان دریغ نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در نشست مجمع نمایندگان استان گیلان با اشاره به ظرفیت ها و محدودیت های استان گیلان برای توسعه گفت: برنامه ریزی برای حفظ تعادل جزو اولویت های اصلی این استان است زیرا نمی توان به بهانه صنعتی شدن، طبیعت گیلان را تخریب کرد و در عین حال نمی توان به بهانه حفظ محیط زیست، این استان را از توسعه صنعتی بازداشت.

وی با بیان اینکه پیش از انقلاب اسلامی گیلان جزو استان های صنعتی کشور بوده است گفت: باید با تدبیر و راهکارهای منطقی تلاش کنیم از جمله توسعه صنایع سازگار با محیط زیست استان گیلان به لحاظ صنعتی به جایگاه اصلی خود بازگردد.

جهانگیری با اشاره به دغدغه نمایندگان استان گیلان در خصوص محصولات کشاورزی نظیر برنج ، چای و ابریشم بر صیانت توأمان از حقوق تولید کنندگان و مصرف کنندگان تاکید کرد و گفت: ما بعنوان دولت علاوه بر حمایت از کشاورزان مسئولیت داریم نگذاریم قیمت کالاها و بویژه مواد غذایی در بازار بیش از حد افزایش یابد و مردم از این بابت دچار نگرانی نشوند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود برخی ناهنجاری ها در عرصه تجارت نظیر قاچاق چای و برنج به کشور گفت: دولت و بویژه وزارت جهاد کشاورزی تلاش خواهند کرد کشاورزان استان گیلان از بابت واردات این محصولات آسیب نبینند و حتما با کمک نمایندگان گیلان در خصوص تعرفه ها و محدودیت واردات به تفاهم خواهد رسید.

وی همچنین از استاندار گیلان خواست کارخانه های بزرگ دارای مشکل و نیمه تعطیل را به کارگروه کنترل تولید ملی معرفی کند تا مسائل مربوط به رونق مجدد این صنایع با دقت نظر بیشتری زیر نظر دفتر معاون اول رییس جمهور پیگیری شود.

جهانگیری با اشاره به وام اختصاص یافته برای رونق روستایی گفت: استان گیلان دارای ظرفیت های فراوانی در حوزه گردشگری است که می توانیم با استفاده از این وام ارزان قیمت در این زمینه گام های ارزشمندی برای توسعه این استان برداشت.

معاون اول رییس جمهور درباره برخی طرح های عمرانی استان گیلان نظیر تکمیل سدهای لاستیکی و راه آهن رشت ـ آستارا ـ انزلی،‌گفت: به سدهایی که مراحلی از پیشرفت فیزیکی را داشته اند اعتبار لازم اختصاص خواهیم داد. همچنین بهره برداری از راه آهن رشت ـ آستارا ـ انزلی از اولویت های دولت است و برای راه اندازی آن تمام تلاش دولت را بکار خواهیم گرفت.

وی همچنین با تاکید بر حل مشکل فاضلاب و پسماند در استان های شمالی کشور گفت: دولت در این زمینه هر امتیازی که بخش خصوصی برای احداث کارخانه پسماند نیاز داشته باشد مواقفت خواهد کرد زیرا حفظ محیط زیست استان های شمالی کشور دغدغه همه مردم استان و گردشگرانی است که به این استان ها مسافرت می کنند.

پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور، امیری معاون امور مجلس رییس جمهور عمده دغدغه و گلایه وکلای مردم گیلان را مسائل و موضوعات تخصصی دانست و گفت: نمایندگان استان گیلان تعامل مناسبی با دولت برای خدمت رسانی به مردم دارند.

همچنین هر یک از نمایندگان استان گیلان بطور جداگانه دیدگاه ها و دغدغه های خود را در خصوص کشاورزی و محصولات استراتژیک برنج،‌چای و ابریشم، توسعه صنعتی، تکمیل طرح های ریلی و آزاد راه، گردشگری،‌ فاضلاب و پسماندها، تامین آب شرب و اتمام سدهای در حال احداث، گازرسانی به روستاها، رسیدگی به امور کارگران و واحدهای نیمه تعطیل، جذب فاینانس برای ایجاد زیرساخت ها، مسایل زیست محیطی بویژه حفظ تالاب انزلی، شیلات و پرورش ماهی در قفس، نیاز به مراکز درمانی و بیمارستان ها، حل ترافیک کلان شهر رشت و منطقه آزاد انزلی مطرح کردند.

استاندار گیلان هم در این جلسه با اشاره به مسایل اقتصادی استان نظیر اشتغال، سطح رفاه مردم، نیمه تعطیلی و فروپاشی برخی صنایع بزرگ استان و خصوصی سازی، گفت: گیلان از ظرفیت های فراوانی نظیر گردشگری برای توسعه و رونق برخوردار است و این ظرفیت ها در صورت اصلاح برخی قوانین و مقررات می تواند ظرف چند سال بالفعل شود.

انتهای پیام/

لینک اصلی خبر

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)