جایگاه اسباب‌بازی در ایران باستان

0
(0)


به گزارش ایسنا، یکی از عناصر ماندگار هر ملتی که ارتباط تنگاتنگی با طعم فرهنگی آنها دارد، بازی های سنتی است که در دل تاریخ ظاهر می شود. هیچ کس دقیقاً نمی داند بازی ها از چه زمانی و از کجا شروع شده اند و چه کسی یا چه کسی آنها را شروع کرده است، اما گاهی اوقات این بازی ها از آثار ادبی، هنری و پژوهشی ناشی می شود که می توان به برخی از آنها ردیابی کرد.

تاکنون اشیای باستانی زیادی در ایران کشف شده است. اشیایی که در یک مقبره یافت نشد هویت خاصی داشتند و هیچ نوشته ای روی آنها وجود نداشت که دلیل ساخت آنها را برای ما توضیح دهد. اشیایی که یا در اندازه های کوچک ساخته می شوند یا نقش و طرحی کودکانه دارند و یا قرار است ابزار بازی باشند. این آثار شامل طیف وسیعی از ظروف فینس کوچک با روش های ساخت و ساز ناشیانه، مجسمه های کوچک سفالی و فلزی انسان و حیوانات، مجسمه های چرخ دار و مجسمه های مادران با کودکان در آغوش است که همگی به نوعی بازی های کودکانه را با توجه به زمان به یاد می آورند. شرایط این دوره

ایران کشوری با قدمت چند هزار ساله است که باید اسباب بازی های هم سن و سال داشته باشد، اما سابقه ای در این زمینه ثبت نشده است. اگرچه نبود تاریخ مشخص دلیل بر کمبود اسباب بازی در قدمت این سرزمین نیست. اکتشافات باستان شناسی که تاکنون در مارلیک، رودبار، لرستان، بیشاپور فارس، تل باکون فارس، کرمانشاه و شهر سوخته انجام شده است اسناد قابل اعتمادی است که ادعای رواج اسباب بازی در بین کودکان آن روزگار را ثابت می کند. اشیای یافت شده در این مناطق بیشتر مربوط به هزاره اول و دوم پیش از میلاد است که کم و بیش با تاریخ ایران منطبق است. به عنوان مثال، یکی از قدیمی ترین بازی های فکری جهان، «تخته بازی» و قطعات بازی و تاس مشابه نمونه های یافت شده در جیرفت، از داخل یکی از مقبره های محوطه باستانی عصر برنز شهر سوخته به دست آمده است. 57 کیلومتری جاده زابل به زاهدان).

بیشتر بخوانید:

اسباب بازی سازی با سابقه طولانی

از اسباب‌بازی‌های کودکان ایرانی در دوره جاهلیت اطلاعات زیادی در دست نیست، اما پس از شکل‌گیری خط و خط، برخی از نویسندگان پس از اسلام به دنبال نام برخی از اسباب‌بازی‌ها مانند طبل، بوگل، دایره و جوبی بودند. اسب ذکر کرده اند

در تولید اسباب بازی های باستانی در ایران مشاهده می شود که از موادی مانند سرامیک، برنز، شیشه و … استفاده می شود. بر ظرافت و عملکرد اسباب بازی تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، در دوره‌های مختلف تاریخی، اسباب‌بازی‌ها از خشت و برنز و از نقره و شیشه برای طبقه ثروتمند جامعه ساخته می‌شدند.

انواع مختلفی از اسباب بازی ها وجود دارد. آنها می توانند از اشیاء ساده یا پیچیده ساخته شوند و قطعات زیادی داشته باشند. اسباب بازی ها فقط برای بازی نیستند. در عوض، بیشتر ارائه یا حتی بحث او در مورد آموزش از طریق شبیه سازی موجودات مورد توجه است. اسباب‌بازی‌هایی مانند موش سفالی، مجسمه‌های کوچک برنزی و گوزن‌هایی که در مارلیک هیل یافت می‌شوند برای آشنایی کودکان با محیط، شناخت موجودات و توسعه تخیل کودکان طراحی شده‌اند. از نظر فرم، با توجه به استفاده آموزشی از اسباب بازی های ابتدایی و شبیه سازی دنیای اطراف، اسباب بازی ها در ابتدا ساده ترین و ملموس ترین شکل ممکن را داشتند و با گذشت زمان و پیشرفت و تکامل انسان، شکل های ظریف و دقیق تری را مشاهده می کنیم. از این وسایل نسبت به گذشته که در ادامه به 5 نمونه از اسباب بازی های باستانی اشاره می کنیم.

*دوچرخه*

این نوع فیگور یادآور اسباب‌بازی‌های امروزی مانند ماشین‌هایی است که کودکان با حرکت دادن آن‌ها تحرک بیشتری را تجربه می‌کردند. ساخت این وسایل متحرک از جنس سرامیکی و فلزی، شبیه به مفرغی که در سه هزار سال پیش در مارلیک یافت شده، در نواحی شمالی ایران رایج است. مجسمه هایی که نمونه هایی از آنها در موزه های مصر و یونان به نمایش گذاشته شده است.

*شکل آهو*

نمونه های مختلفی از پیکره های جانوران ساخته شده به روش های مختلف در زیست کره ایران وجود دارد که شاید به نوعی برای آشنایی کودکان با محیط طبیعی اطرافشان ساخته شده باشد. نمونه آن مجسمه مفرغی یافت شده در مارلیک گیلان است که قدمت آن به سه هزار سال پیش می رسد.

جایگاه اسباب بازی در ایران باستان

*موش سفالی*

این جسد گلی موشی شکل در بیشاپور پیدا شده و مربوط به 900 سال پیش است. ابعاد آن تنها 8.5 در 5.7 سانتی متر است که احتمال اسباب بازی بودن آن را بیشتر تقویت می کند. از آنجایی که شناخت این حیوانات برای کودک و بازی با آنها نقش اساسی در آشنایی کودک با موجودات اطراف خود دارد، می توان تصور کرد که روش های مختلف آشنایی کودکان با این گونه حیوانات از قدیم الایام مورد توجه بوده است.

جایگاه اسباب بازی در ایران باستان

*جسم کوچک*

با توجه به اینکه برخی از این مجسمه ها در مقبره ها و اماکن مقدس باستانی یافت نشده است، این نظریه را تقویت می کند که جنبه بازی و استفاده از این مجسمه های کوچک برنزی بر جنبه های آیینی و تزئینی آنها ارجحیت دارد. این مجسمه های حیوانی که قدمت آن به چهار هزار سال می رسد در لرستان پیدا شده است.

جایگاه اسباب بازی در ایران باستان

*جغجغه سفالی*

این اثر احتمالاً یک جغجغه حیوانی به ارتفاع 5.3 سانتی متر متعلق به دوره ایلامی است که در شوش پیدا شده است. این مثال همراه با بسیاری موارد دیگر که شکل حیوانی دارند توجه بیشتری را به کودکان جلب می کنند یا شاید نشان دهنده ثروت بیشتر خانواده و طبقه اجتماعی بالاتر کودک باشند زیرا از نظر ساختار ارزش بیشتری نسبت به جغجغه های ساده تر دارند.

جایگاه اسباب بازی در ایران باستان

به طور کلی، در طول تاریخ، اسباب بازی ها بیشترین تأثیر را بر کودکان در حوزه اجتماعی داشته اند. رشد مهارت های ارتباطی و اجتماعی کودک، یادگیری رفتار با دیگران، افزایش انگیزه همکاری و مشارکت، تقویت حس احترام و ارزش گذاری برای خود و دیگران، رشد عزت نفس و افزایش توانایی و ابراز وجود از جمله مواردی است که مهم ترین فواید و تاثیرات مثبتی که کودک در حین استفاده دارد بیشتر اسباب بازی ها از آن بهره مند شده اند. از سوی دیگر، اسباب‌بازی‌ها بر ذهن و جسم کودکان در حوزه‌های شناختی، عاطفی و جسمی تأثیر گذاشته‌اند.

پی نوشت: بخشی از این گزارش با استفاده از اطلاعات «کتاب تاریخ و فرهنگ ایران»، «دایره المعارف اسباب بازی های تهران قدیم» و مقاله «بررسی سیر تاریخی اسباب بازی های تمدن ایران باستان» نوشته شده است.

انتهای پیاممنبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)