توصیه های واکسن پنوموکوک

0
(0)واکسن پنوموکوک به صورت تزریقی در دو، چهار و 12 ماهگی همزمان با واکسن های همان گروه سنی تزریق می شود.

به گزارش ایسنا، به تازگی دو واکسن جدید به مجموعه واکسیناسیون کشور اضافه شده و همزمان با سایر واکسن های گروه سنی تزریق می شود که واکسن «پنوموکوک» یکی از این دو واکسن است.

باکتری پنوموکوک باعث بیماری هایی مانند سینوزیت، مننژیت، عفونت گوش میانی، ذات الریه و عفونت خون می شود.

واکسن پنوموکوک هر دو ماه یکبار همراه با واکسن خوراکی فلج اطفال، سیاه سرفه (سه گانه، هپاتیت B، هموفیلوس آنفولانزا) و روتاویروس تزریق می شود. علاوه بر این، این واکسن در چهار ماهگی همراه با فلج اطفال خوراکی، فلج اطفال تزریقی و روتاویروس به نوزادان تزریق می شود. این واکسن به همراه واکسن سرخک، اوریون و سرخجه نیز در 12 ماهگی به جمعیت هدف تزریق می شود.

میکروب پنوموکوکی باعث بیماری هایی مانند سینوزیت (التهاب پوشش سینوس ها)، مننژیت (عفونت غشای مغز)، عفونت گوش میانی، ذات الریه (ذات الریه) و عفونت خون می شود که می تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان در کودکان شود. عوارض در کودک و گاهی اوقات فوت می کند. عفونت پنوموکوکی از طریق قطرات تنفسی در طول مکالمه و تماس نزدیک بین افراد منتقل می شود. به عبارت دیگر، این بیماری می تواند از طریق یک فرد بیمار، یک ناقل سالم (فردی که به میکروب آلوده است اما علائمی ندارد) و همچنین اشیاء آلوده به ترشحات بدن منتقل شود.

کودکان زیر پنج سال و به ویژه کودکان زیر دو سال، نوزادان، کودکان دارای نقص در سیستم ایمنی، کودکان دارای سوءتغذیه، کودکانی که شیر مادر دریافت نکرده‌اند بیشتر از سایر کودکان مستعد ابتلا به عفونت پنوموکوکی هستند. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض دود سیگار و زندگی در شهرهای صنعتی و شلوغ، افراد را مستعد ابتلا به عفونت پنوموکوکی می کند.

به گزارش سرویس آموزش بهداشت و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، پس از واکسیناسیون، تب کوتاه مدت، درد، تورم، سفتی محل تزریق، بی قراری و تحرک در کودک شایع است، اما نگران کننده نیست. در صورت بروز تورم و قرمزی در محل تزریق، می توان از یک پارچه شستشوی سرد، مرطوب و تمیز در محل تزریق استفاده کرد تا تورم و قرمزی کاهش یابد.

والدین می توانند در صورتی که فرزندشان تب، درد یا بیقراری داشته باشد، با بهورزان مجتمع، پایگاه یا مرکز بهداشت مشورت کنند. پس از واکسیناسیون، کودکان باید از پوشیدن لباس های تنگ که به محل تزریق فشار وارد می کند خودداری کنند.

پس از واکسیناسیون، شستشوی محل تزریق و استحمام بلامانع است.

انتهای پیام

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)