بنیاد علوی الگوی توسعه و پیشرفت را در 10 منطقه کشور اجرا می کند

0
(0)


به گزارش ایسنا، یکی از ماموریت های اصلی بنیاد علوی تدوین الگوی توسعه و توسعه کلی مناطق محروم است و بر این اساس برنامه ریزی برای طراحی و اجرای آن در تعداد محدودی (حداکثر 10 منطقه) دارد.

مناطق اولویت دار اعلام شده از جمله حوزه های هدفی است که بنیاد علوی از گذشته تاکنون در آن فعالیت داشته و در رتبه بندی مناطق محروم سازمان برنامه و بودجه جزو 4 دهک آخر است.

در الگوی جدید توسعه منطقه ای بنیاد، دو مرحله دعوت در نظر گرفته شده است که در دعوت اول از میان مناطق اعلام شده بر اساس ظرفیت منطقه اعم از فعالیت های مردمی و جهادی و تسلط بر یک مجموعه (مشروع) مشاوره و مطالعات در آن، به عنوان و تعامل و همکاری آنها با یکدیگر.

اصغرزاده تصریح کرد: در گام اول تنها مناطق نمونه انتخاب می شوند، به همین دلیل مشاوران و گروه های مطالعاتی باید اطلاعات و گزارش های مربوط به حوزه هایی را که می شناسند به صورت فشرده ارائه کنند.

به گفته وی، حوزه های مورد نظر بنیاد مناطقی است که گروه های مشاوره و پژوهشی سابقه همکاری با گروه های جهادی و مردمی بومی را دارند و از سوی دیگر منطقه از ظرفیت مناسب برخوردار است. مجموعه این عناصر زمینه را برای طراحی و اجرای مدل جامع پیشرفت در یک منطقه فراهم می کند.

وی افزود: بنابراین پس از غربالگری اولیه، در فراخوان دوم برای تعداد محدودی از مناطق (مثلاً 25 منطقه)، پیشنهادی توسط گروه های ذیصلاح برنامه ریزی منطقه ای با ارائه وضعیت موجود، چشم انداز، راهبردهای تشریح شده و برنامه های عملیاتی تهیه می شود. ساختار اجرایی و مقادیر شاخص های مورد انتظار مورد نیاز به اختصار و در ابتدا توضیح داده شده است. بنابراین از 101 منطقه در فراخوان اول به حدود 25 منطقه در فراخوان دوم می رسد بنابراین در نهایت حدود 10 منطقه برای مدل سازی انتخاب می شود.

وی در خصوص اینکه چرا در فرم ارسال مقاله پژوهشی از منطقه پیشنهادی پرسیده شد و لزوم اطلاع از منطقه چیست، گفت: بنیاد علوی نمی خواهد نقش سازمان برنامه و بودجه و سایر سازمان های دولتی را ایفا کند. معمولاً در سطح استان و شهرستان اسناد بالادستی توسط گروه های مطالعاتی و مشاوران برای تعیین استراتژی و درک وضعیت موجود تهیه می شود، بنابراین مایل به بروز رسانی و ویرایش آنها نیستیم بلکه در اجرای آنها تلاش می کنیم.

وی با بیان اینکه گروه هایی که چنین تسلطی بر منطقه دارند اولویت همکاری دارند، تصریح کرد: البته اولویت کسانی هستند که این اشرافیت را با گروه های مردمی به دست آورده اند و به مردم منتقل کرده اند و یا در حال ارتقای سطح آگاهی مردم برای همکاری هستند . در این فراخوان از آنان انتظار می‌رود که اطلاعات خود را از منطقه به صورت خلاصه ارائه کرده و در صورت استناد به مقاله پژوهشی، چکیده گزارش و مقالات خود را بارگذاری کنند.

اصغرزاده همچنین تاکید کرد: هر شخص حقوقی با سابقه در توسعه و پیشرفت، توسعه محلی، محرومیت زدایی و موضوعات مرتبط در مناطق مختلف از جمله منطقه پیشنهادی، واجد شرایط مناقصه منطقه است.

انتهای پیام

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)