برنامه‌های هشتادمین سالگرد تأسیس کتابخانه ملی اعلام شد

0
(0)

برنامه‌های هشتادمین سالگرد تأسیس کتابخانه ملی اعلام شد

نشست خبری سخنگوی ویژه برنامه های هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

کتابخانه ملی

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، مظفر پاسدار شیرازی، سخنگوی ویژه برنامه‌های هشتادمین سالگرد تاسیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ابتدای این مراسم گفت: در فرهنگ ما این قدمت جای افتخار و مباهات دارد. به همین منظور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید دارد که برنامه‌های ویژه‌ای برای سالگرد این مکان فرهنگی در نظر گرفته شود.

او با بیان اینکه پوستر و لوگوی اولیه 80 سالگی کتابخانه در شهریور ماه سال جاری رونمایی شد، گفت: هدف از این نشست ارائه برنامه‌های ویژه مقرر شده در اسفند ماه جاری که از تارخ 5 تا 9 این ماه برگزار می‌شود.

رییس حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه افزود: آیین نکوداشت کتابخانه ملی یکی از مهمترین رویدادها و رخدادهای فرهنگی کشور است که به جرأت می توان آن را نخستین برنامه فرهنگی اختصاصی دولت دوازدهم لقب داد که هیچ سابقه‌ای در دولت‌های پیشین نداشته است.

پاسدار شیرازی با اشاره به اینکه در این برنامه ابعاد بین‌المللی را هم در نظر خواهیم گرفت، تصریح کرد: در مراسم ویژه این نکوداشت از رؤسای کتابخانه‌های ملی کشورها، رییس و دبیر ایفلا(فدراسیون بین المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری)، سفیران کشورهای خارجی مقیم تهران و رایزنان فرهنگی آن ها دعوت به عمل آمده است؛ بعلاوه در کنار آنان چهره‌های فرهیخته و فرهنگی حوزه علم و دانش نیز حضور خواهند داشت.

او افزود: اولین برنامه هشتادمین سالگرد کتابخانه ملی با نمایشگاه 80 سال با کتابخانه ملی آغاز به کار می‌کند که به شکل مشترک در پنج کتابخانه بزرگ کشور و 12 شعبه استانی و منطقه‌ای سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزارخواهد شد. این پنج کتابخانه شامل کتابخانه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران، کتابخانه و مرکز اسناد آیت الله مرعشی و کتابخانه و مرکز اسناد کتابخانه ملی می‌شود.

سخنگوی ویژه برنامه های هشتادمین سالگرد تأسیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه اشرف بروجردی، رئیس کتابخانه ملی در ساختمان 30 تیر این سازمان صبح روز شنبه 5 اسفندماه سال جاری ساعت 10 صبح، نمایشگاه را افتتاح خواهد کرد، ادامه داد: در کنار وی، معاونان مرکز اسناد و کتابخانه ملی در چهار مرکز دیگر به شکل همزمان به افتتاح سایر مراکز اقدام می‌کنند.

او با اشاره به اینکه این نمایشگاه از 5تا 9 اسفند ماه به مدت یک هفته دایر خواهد بود، گفت: در ساعت 7 عصر 5 اسفندماه نشستی با عنوان «یاد ایام» با حضور تمامی رؤسای پیشین کتابخانه ملی و پیشکسوتانی که در سال‌های اخیر با تلاش خود به جنبه‌های علمی این نهاد کمک بسزایی کرده‌اند، برگزار می‌شود. همچنین کتاب «رؤسا و نام‌آوران کتابخانه ملی» که به همت ناهید حبیبی آزاد و غلامرضا امیرخانی جمع‌آوری شده در این مراسم رونمایی خواهد شد.

او با بیان اینکه در این نمایشگاه تازه ترین نسخه های خطی یک سال گذشته گردآوری شده است ادامه داد: درصبح روز یکشنبه در سالن فرهنگ مرکز همایش های سازمان کتابخانه ملی رونمایی از اپلیکیشن و وب سایت جدید کتابخانه و سایت مارک ایران را داریم و برای نخستین بار نمایشگاه «اوراق زرین» را در ساعت 3 عصر همان روز در موزه کتاب و میراث مستند ایران برگزار خواهیم کرد.

پاسدار شیرازی ادامه داد: در روز دوشنبه مراسم ویژه آیین نکوداشت را خواهیم داشت که در این مراسم از روسای کتابخانه های ملی ، سفیران و شخصیت های برجسته فرهنگی کشور و همینطور شخصیت های سیاسی دعوت کرده ایم. همچنین از رئیس جمهور دعوت کرده و امیدواریم که بتوانیم از حضور وی بهره ببریم.

او اضافه کرد: ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه در سالن همایش گنجینه اسناد برای نخستین‌بار نشست تجلیل از راویان تاریخ شفاهی را خواهیم داشت. همچنین در این برنامه از سه کتاب رونمایی خواهد شد و در کنارآن از 1000 شخصیتی که مخاطب تاریخ شفاهی ما بودند، تجلیل خواهد شد. در عصر همان روز از مکتوبات کتابخانه ملی رونمایی می‌شود که این کتاب‌ها شامل تاریخچه کتابخانه ملی ایران به دو زبان انگلیسی و فارسی، فهرست مهرها و نقش مهرهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی و کتاب 50 سال با بیانی است.

رییس حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: در تاریخ شفاهی نیز کتاب «عدالت و سیاست»، کتاب «دل سپرده به کودکان» و «ستاره فروزان» را رونمایی خواهیم کرد.

او افزود: در روز چهارشنبه که آخرین روز گرامیداشت این مراسم است رونمایی از دانشنامه «ایران زمین» را که فعالیت مشترکی بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی و سازمان فرهنگ و ارتباطات است، خواهیم داشت. همچنین اختتامیه را با حضور پیشکسوتان سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار خواهیم کرد. از سوی دیگر، درصدد هستیم نمایشگاهی را در پنج کلان شهر در سطح شهر برگزار کنیم که در حال رایزنی با شهرداری های تهران، مشهد ،تبریز، اصفهان و شیراز هستیم و امیدواریم بتوانیم این برنامه‌ها را با آحاد مردم به اشتراک بگزاریم.

انتهای پیام/

لینک اصلی خبر

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)