آیا باید بدویم یا راه برویم تا انرژی بیشتری بسوزانیم؟

0
(0)
آیا باید بدویم یا راه برویم تا انرژی بیشتری بسوزانیم؟


ایسنا/ خراسان رضوی آیا تا به حال به این فکر کرده اید که برای مصرف انرژی بیشتر در بدن خود باید بدوید یا راه بروید؟ پاسخ به این سوال به چند چیز بستگی دارد.

شما فاصله خانه تا محل کار را هر روز پیاده روی می کنید، اما امروز عجله داشتید و آن مسافت روزانه را دویدید تا به موقع به محل کار خود برسید. تا ظهر احساس خستگی بیشتری می‌کنید و احساس می‌کنید بیش از حد معمول انرژی صرف کرده‌اید، با این حال مسافتی را که روزهای دیگر طی کرده‌اید، طی کرده‌اید، اما چرا این اتفاق می‌افتد؟

هزینه کالری مرتبط با هر فعالیتی “نرخ متابولیک” نامیده می شود و به انرژی مصرف شده توسط بدن ما برای طی مسافت معین مربوط می شود. این هزینه متابولیک را می توان با تجزیه و تحلیل مصرف اکسیژن بدن و تولید دی اکسید کربن تعیین کرد، بنابراین می توان مقدار انرژی مصرف شده و در نتیجه هزینه متابولیک را تخمین زد. با استفاده از این روش، محققان در دهه 1970 به این سوال پاسخ دادند.

شاید تعجب آور نباشد که دویدن انرژی بیشتری نسبت به پیاده روی در همان مسافت مصرف می کند. اما چرا؟

آیا باید بدویم یا راه برویم تا انرژی بیشتری بسوزانیم؟

از دست دادن انرژی هنگام دویدن

تصور کنید که کسی را می بینید که می دود. حال به حرکت عمودی (بالا و پایین) لگن و سر او توجه کنید. وقتی می دویم، مسافتی که بدن ما به سمت بالا و پایین طی می کند بیشتر از زمانی است که راه می رویم. برای ایجاد این حرکت عمودی، عضلات اندام تحتانی باید نیروی بیشتری تولید کنند و انرژی بیشتری مصرف کنند، اما ما را به هدف نزدیک نمی کنند. بنابراین، زمانی که می دویم، مقداری از انرژی برای حرکت بدن به سمت بالا استفاده می شود تا به جلو. بنابراین انرژی لازم برای پیاده روی ۳ کیلومتر برای دویدن بیشتر از پیاده روی است.

دویدن شامل چرخش عمودی مرکز جرم بسیار بیشتری نسبت به راه رفتن است، و این دلیل اصلی است که دویدن انرژی بیشتری نسبت به پیاده روی برای مسافت طی شده مصرف می کند. این تفاوت بین راه رفتن و دویدن محدود به اتفاقاتی نیست که در طول خود فعالیت رخ می دهد، بلکه در واقع هر ورزش بدنی باعث صرف دیرهنگام انرژی می شود که باعث افزایش هزینه در طول فعالیت می شود.

با در نظر گرفتن این موضوع، دوباره دویدن انرژی بیشتری نسبت به پیاده روی می گیرد. بلافاصله پس از دویدن 3 کیلومتر، افزایش مصرف انرژی نسبت به استراحت چند دقیقه طول می کشد که عمدتاً به دلیل افزایش دمای بدن و پر شدن ذخایر انرژی است. این هزینه اضافی بعد از دویدن به دلیل تفاوت شدت بین دو تمرین، بیش از دو برابر بعد از پیاده روی است.

آیا باید بدویم یا راه برویم تا انرژی بیشتری بسوزانیم؟

همه چیز به سرعت بستگی دارد

بنابراین، دویدن کالری بیشتری نسبت به پیاده روی در همان مسافت می سوزاند، اما به شرطی که سرعت پیاده روی در نظر گرفته شده نرمال باشد (حدود 5 کیلومتر در ساعت). بنابراین اگر خیلی آهسته راه برویم، 3 کیلومتر پیاده روی به قدری طول می کشد که در نهایت کالری سوزانده شده افزایش پیدا می کند و این به این دلیل است که بدن بدون توجه به فعالیت انجام شده، مقدار مشخصی انرژی را در واحد زمان مصرف می کند.

اگر سرعت راه رفتن بسیار زیاد باشد (بیش از 8 کیلومتر در ساعت) همین امر صادق است. دویدن به صرفه تر است. در اینجا، هماهنگی لازم برای راه رفتن با چنین سرعتی به این معنی است که ما باید عضلات خود را بیشتر فعال کنیم بدون اینکه بتوانیم از خاصیت ارتجاعی تاندون های خود مانند دویدن استفاده کنیم.

ما همچنین درک بصری بسیار دقیقی از بازده انرژی یک سبک حرکتی خاص داریم. اگر روی تردمیلی هستیم که به تدریج سرعت را افزایش می دهد، لحظه ای که به طور خود به خود از پیاده روی به دویدن تغییر می کنیم، همزمان با لحظه ای است که پیاده روی به انرژی بیشتری نسبت به دویدن نیاز دارد.

آیا باید بدویم یا راه برویم تا انرژی بیشتری بسوزانیم؟

مدل سازی هزینه متابولیک (کیلو کالری مصرف شده به ازای هر کیلوگرم در هر کیلومتر طی شده) به عنوان تابعی از سرعت (کیلومتر در ساعت) در طول راه رفتن و دویدن. منحنی ها با سرعت معینی قطع می شوند (خط بنفش، حدود 8 کیلومتر در ساعت)، به این معنی که راه رفتن با سرعت بالاتر از دویدن انرژی بیشتری مصرف می کند. در حدود این سرعت آستانه، افراد به طور خود به خود از راه رفتن به دویدن تغییر می کنند.

در نتیجه، به دلیل نوسان بیشتر مرکز جرم و افزایش مصرف انرژی پس از ورزش، دویدن به سمت محل کار انرژی بیشتری نسبت به پیاده روی در همان مسافت دارد. اما به یاد داشته باشید، چه راه رفتن یا دویدن را انتخاب کنید، مهمترین چیز این است که در این مدت انرژی خود را ذخیره کرده اید!

منابع

https://theconversation.com

https://www.tolerance.ca

انتهای پیام

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)