آیا ایجاد شرکت های سهامی تامین مالی پروژه برای شرکت های بازار سرمایه را دو چندان می کند؟

0
(0)به گزارش ایسنا، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هدف از اجرای این طرح را افزایش دو برابری تامین مالی شرکت ها در بازار سرمایه عنوان کرده است. هلن عصمت پناه – مدرس دانشگاه و تحلیلگر بازار سرمایه – در این خصوص به ایسنا گفت: با توجه به اینکه در این طرح تاکید شده است که کمترین هزینه برای تکمیل پروژه، بهره برداری و تامین سرمایه برای پروژه در کمترین زمان ممکن با هدف تولید، اشتغال زایی باشد. و توسعه کشور با تمرکز بر تامین مالی جمعی اتفاق می افتد، در صورت رفع برخی مشکلات زیرساختی در تامین مالی شرکت ها، شاید این طرح بتواند به اهداف خود برسد.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت شرکت‌های فعال در بازار سرمایه که پروژه‌های نیمه تمام و طرح‌های توسعه‌ای معلق زیادی دارند، همچنین با توجه به اینکه فضای این تصمیم با مکانیزم مشترک پذیره‌نویسی انجام می‌شود و در عین حال عرضه بدهی و حقوق صاحبان سهام. فاینانس بر تامین مالی از طریق بدهی متمرکز می شود در صورتی که هدف از این طرح حمایت از کارایی بازار سرمایه و کمک به سهامدار خرد برای ورود سرمایه خود در این فضا و خروج سرمایه خود از بازارهای مالی موازی برای تکمیل است. مصوبه ایجاد شرکت های سهامی این پروژه باعث بهبود شرایط بازار سرمایه می شود.

عصمت پناه با اشاره به اینکه در تامین مالی شرکت ها دو مسیر داخلی و برون سازمانی را طی می کنیم، یادآور شد: زمانی که شرکت ها می خواهند تامین مالی داخلی انجام دهند اولین مولفه تامین مالی آنها این است که سهامدار به تکمیل پروژه ها کمک می کند و توسعه اقتصادی شرکت تولید و فروش بالا است.

این استاد دانشگاه و تحلیلگر مالی با طرح این سوال که چرا شرکت های مولد از نظر تولید و فروش با چالش ها و زیان های زیادی مواجه هستند؟ و اینکه چرا خط تولید دچار مشکل شده است، ادامه داد: مشکل اصلی بعد از تورم و افزایش هزینه شرکت بحث تحریم است، اکثر شرکت های تولیدی باید بتوانند ماشین آلات و تجهیزات را تامین کنند، اما موضوع تحریم مانع اجرای این امر می شود. هدف برای شرکت ها مولد شده است، بنابراین دولت باید این مشکل را به صورت عمده حل کند، زیرا واقعاً مشکلی است که برای همه شرکت های بازار سرمایه وجود دارد.

وی مشکل بعدی شرکت ها را چالش عدم وصول مطالبات عنوان کرد و افزود: مبالغ هنگفتی از این مطالبات به دولت اختصاص می یابد اما دولت این مطالبات را پرداخت نمی کند.

عصمت پناه افزایش سرمایه شرکت را موضوع بعدی تامین مالی درون شرکتی عنوان کرد و گفت: بخشی از سود انباشته بین سهامدار تقسیم می شود اما در شرکت باقی می ماند و ترتیب اثرگذاری برای آن انجام نشده است، این سود انباشته می تواند کمک کند. کند شدن پروژه

این تحلیلگر مالی با تاکید بر اینکه حتی ورود پول به صورت تامین مالی درون شرکتی نیز می تواند سود زیادی برای شرکت ها داشته باشد، افزود: در حال حاضر مشکل شرکت ها این است که سرمایه در گردش بسیار پایین است، در حالی که اگر بتوان این طرح را بهبود بخشید، دولت آیا این موضوع را اصلاح می کند. با اجرای طرح ایجاد شرکت های سهامی عام به شرکت های بیشتری کمک شود یا اینکه سهامدار باید پول خود را مجدداً در بازار سرمایه سرمایه گذاری کند؟ در چالش رکودی این کشور، ابزار بدهی بازار سرمایه بهتر است یا ابزار سهام؟

به گفته وی، در حال حاضر مالیات بر سود شرکت ها که از تورم اخذ می شود، مشخص نشده است، اگر بخشی از این وجوه صرف سرمایه شرکت ها، طرح های تولیدی و توسعه ای شود، مقدار زیادی از این وجوه و اگر دولت حل کند. مشکلاتی مانند عدم دخالت و دستکاری در شرکت های سودآور توسط گیرندگان، توجه بیشتر دولت به کاهش اجاره بها، شفافیت و در نظر گرفتن منافع سهامداران در شرکت ها با سرمایه گذاری های خود به کندی اقدام می کنند، بسیاری از مشکلات زیرساختی خود را حل خواهند کرد.

عصمت پناه خاطرنشان کرد: درست است که تصویب و اجرای طرح هایی از سوی دولت از جمله طرح ایجاد شرکت های سهامی عام برای شرکت هایی که پروژه های نیمه تمام مانند پروژه های آبیاری، تکمیل بزرگراه ها و اشتغالزایی دارند، البته هزینه های تامین مالی کم است، اما شرایط را برای تکمیل پروژه ها فراهم می کند، اما در شرایطی که بازار سرمایه بی پول است و سهامدار ناامید است، فکر نمی کنم اجرای طرح تشکیل مشترک عمومی باشد. -از شرکت های سهامی استقبال می شود. به نظر می رسد اجرای این طرح با اصلاح برخی از زیرساخت های شرکت ها به ویژه شرکت های تولیدی و سپس تصویب و راه اندازی این طرح ها، وضعیت مالی بازار سرمایه را حمایت خواهد کرد. .

انتهای پیام

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)