آغاز پروازهای جده از ایران و آخرین وضعیت زائران ایرانی در مکه

0
(0)
آغاز پروازهای جده از ایران و آخرین وضعیت زائران ایرانی در مکه

به گزارش ایسنا، بر اساس بیانیه ستاد مرکزی در مکه، تعداد زائران ایرانی در این شهر از مرز 10 هزار نفر گذشت و از صبح روز جمعه ۱۳ خرداد پرواز حجاج از مدینه منوره به فرودگاه جده آغاز شد. پروازهای حج از 22 می با اعزام پرسنل و عوامل خدماتی پیش از این فقط به مدینه منوره آغاز شد و با این پروازها کاروان های مدینه کابل به عربستان سعودی منتقل شدند.

اکنون با افزایش تعداد زائران در شهر مکه، غلامرضا رضایی – رئیس ستاد در مکه – وی گفت: این شهرستان برای ارائه خدمات بهتر به زائران ایرانی از نظر عملیاتی، نظارتی و اداری به 5 منطقه تقسیم شده است.

وی یادآور شد: عوامل اجرایی از 22 اردیبهشت ماه با دو پرواز برای خدمت رسانی به زائران در 19 هتل مدینه منوره و 62 هتل در مکه مکرمه عازم عربستان شدند و پروازهای زائران به فرودگاه مدینه از 24 اردیبهشت آغاز شد. در 9 روز نخست روزانه 1800 تا 2000 زائر در قالب 14 تا 18 کاروان وارد مدینه شدند و پروازهای فرودگاه بین المللی جده از صبح روز جمعه 13 خرداد آغاز شد.

رئیس ستاد مکه سازمان حج و زیارت افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده، زائران ایرانی 5 روز در مدینه مدینه می مانند و بعد از ظهر روز ششم محرم می شود و پس از اقامه نماز مغرب و عشا در میقات شجره با اتوبوس راهی ایستگاه راه آهن مدینه می شوند و از آنجا عازم مکه مکرمه می شوند. .

رضایی گفت: زائرانی که از روز جمعه چهارم خرداد وارد فرودگاه جده می شوند، در صورتی که برادر و خواهر اهل سنت باشند، طبق فقه اهل سنت مستقیماً از همان فرودگاهی که محرم است وارد مکه می شوند، اما طبق آموزه های فقهی شیعه، شیعیان. زائران باید در جاده جده به مکه که همان «میقات یافا» است بمانند.

وی تصریح کرد: اگر آقایان بخواهند در طول روز در مسیر میقات یافا تردد کنند، باید از اتوبوس های بدون سقف استفاده کنند، اما اگر بعد از غروب آفتاب و بعد از نماز مغرب و عشا به مکه مکرمه رفتند، می توانند از اتوبوس های مسقف استفاده کنند.

رضایی با در نظر گرفتن برآورد حضور حدود دو و نیم میلیون زائر از سراسر جهان اعم از کشورهای اسلامی، اروپا، استرالیا، آفریقا، آمریکا و … در حجوی افزود: زائران کشورهای مختلف در هتل های واقع در ضلع غربی، شمالی و شرقی حرم اقامت می کنند.

رئیس ستاد مکه بیان کرد: با توجه به این تعداد زائر، سعی شده در مناطق باکیفیت و حتی در خیابان های اصلی شهر برای زائران ایرانی هتل اجاره شود. و خدمات قابل قبولی داشته باشد. بحث هزینه و دسترسی و توانایی های مالی زائران نیز در هنگام استخدام هتل در نظر گرفته می شود.

وی در خصوص تقسیم شهر مکه مکرمه به 5 منطقه گفت: برای ارائه خدمات بهتر به زائران ایرانی، شهر مکه مکرمه به 5 منطقه تقسیم شده است تا بتوانیم به هتل هایی برسیم که در مناطق مختلف پذیرای زائران هستند. ، «العزیزیه»، «المعبده» از نظر عملیاتی، نظارتی و اداری، «منصور»، «اجیاد» و… قرار دارد و برای دسترسی بهتر واقع شده است.

رضایی افزود: در هر منطقه از مکه مکرمه که تراکم زائران ایرانی وجود دارد، ستادی ایجاد شده که به صورت تمام وقت فعال است و بر روند خدمات رسانی به زائران نظارت دارد.

رئیس ستاد مکه سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه خدمات ارائه شده به تمامی 87550 زائر ایرانی یکسان استگفت: تنها تفاوت سطح و کیفیت خدمات به زائران مربوط به محل اسکان زائران است. هتل های زیارتی به 6 گروه قیمتی تقسیم می شوند تا زائران بتوانند با توجه به وضعیت اقتصادی خود گروه قیمتی را انتخاب کنند و سعی می شود هتل هایی را اجاره کنند که امکانات نسبتا خوبی دارند.

وی با بیان اینکه رقابت شدیدی بین کشورها برای اجاره هتل وجود دارد، گفت: سعی می کنیم هتل هایی را انتخاب کنیم که شرایط خوبی داشته باشند و صاحبان طرف قرارداد ما باشند و نیازهای زائران ما را به ویژه از نظر بهداشت و نظافت برطرف کنند. .

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به جلسات آموزشی برگزار شده قبل از سفر حج و نکات مربوط به مقررات، ملاحظات و نکاتی که باید در این سفر رعایت شود، توصیه کرد: از زائران انتظار داریم در طول سفر این نکات را رعایت کرده و قوانین، دستورالعمل ها و قوانین کشور میزبان را رعایت کنند. زائران سعی کنند تا حد امکان به صورت گروهی به زیارت حرم مشرف شوند و زیارت خود را با مدیر کاروان هماهنگ کنند. ساعات شلوغ حرم را رعایت کنید و در ساعات خلوت تر به حرم بروید و سعی کنید حدود یک ماه در مکه از این فرصت نهایت استفاده را ببرید و با حج مقبول سرزمین وحی را ترک کنید.

امسال حدود 87 هزار و 550 زائر از ایران در حج شرکت می کنند و بر اساس اعلام شرکت هواپیمایی اعزام آنها تا 27 تیرماه ادامه دارد. طبق تقویم سعودی، موسم حج امسال از غروب روز جمعه 14 ژوئن (25 ژوئن) آغاز و در شامگاه چهارشنبه 19 ژوئن (30 ژوئن) به پایان می رسد.

انتهای پیاممنبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)