آخرین وضعیت ساخت‌وساز در حرم‌های کربلا، کاظمین و سامرا

0
(0)

به گزارش ایسنا، محمد جلالمعب درباره مرمت حرم امام حسین (ع) گفت: مقاوم سازی بنا و رفع فرسودگی صحن های فعلی حرم امام حسین (ع) در حال انجام است و اقداماتی در حال انجام است. مربوط به زیرزمین های صحن و حرم حضرت زینب (س).

وی در خصوص ساخت گنبد جدید حرم امام حسین(ع) گفت: کار لازم بر روی گنبد به پایان رسیده و گنبد در حال حاضر در مرحله طلاکاری است.

جلالمعب از پیشرفت 50 درصدی حرم حضرت زینب (س) در حرم امام حسین (ع) خبر داد و افزود: این ضریح هم اکنون به مرحله نهایی نجاری و ساخت رسیده است.

رئیس اداره عمران و بازسازی عتبات عالیات از ساخت صحن امام محمد باقر (ع) در حرم امام کاظمین عراق خبر داد و افزود: عملیات تکمیلی این صحن در حال انجام است و پس از آن بررسی ها در مرحله خاکبرداری و عملیات ساختمانی می باشد.

جلالمعب گفت: استان های قم، خراسان رضوی، فارس و اصفهان اصلی ترین استان های ساخت این بارگاه محسوب می شوند و مردم و مسئولان این استان ها مسئولیت ساخت این بارگاه را بر عهده دارند.

وی که این گزارش را در دیدار با آیت الله ساعدی – خادم حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها) قم ارائه کرد، ادامه داد: جلسات لازم در خصوص ساخت این صحن در کاظمین برگزار شده است. مشهد و امیدواریم با هماهنگی مسئولین ساخت و ساز در حیاط با سرعت مناسب انجام شود.» وی ادامه داد.

جلال موعب درباره مرمت و مرمت حرم ائمه عسکریین (ع) در شهر سامرا عراق گفت: کار مرمت گنبدها و سازه ها توسط طرف عراقی در سال های اخیر انجام شد که دچار ترک خوردگی در ستون ها و ستون ها شد. سازه هایی که به دستور آیت الله سیستانی به همراه تیم انجام شد، تیم متخصص عراقی و ایرانی نیز مستقر شد و مرمت و بازسازی سازه ها و ستون ها انجام شد. با حضور تیم ایرانی وضعیت استحکام ساختمان بررسی شد و مرحله استحکام بخشی ستون ها و ساختمان در حال انجام است.

وی افزود: مقاوم سازی ستون ها و سقف ها، مناره ها و رواق ها در حال انجام است و تا سه سال دیگر استحکام سازه حرم تکمیل می شود.

سرپرست تیم توسعه و بازسازی معظم له در ساخت تالار جنب آرامگاه سلمان فارسی نیز گفت: مطالعات و کار کارشناسی برای ساخت تالار در آرامگاه سلمان فارسی و بزرگ و مناسب انجام شده است. طرح بازنگری شده و تا ماه های آینده کار ساخت آن آغاز می شود.

انتهای پیاممنبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)