آخرین برنامه ایران برای مقابله با بلایای طبیعی

0
(0)

آخرین برنامه ایران برای مقابله با بلایای طبیعی

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه آسیا و اقیانوسیه پرخطرترین مناطق بلاخیز محسوب می‌شوند به اسکاپ پیشنهاد داد تا ایران تجارب خود در مقابله با بلایای طبیعی را به دیگر کشورها ارائه دهد؛ آخرین برنامه ایران برای مقابله با بلایای طبیعی تشریح شد.

حضور محمدباقر نوبخت در خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ محمدباقر نوبخت امروز در مراسم نشست نمایندگان عضو اسکاپ در تهران با اشاره به اینکه آسیا و اقیانوسیه پرخطرترین منطقه بلاخیز در جهان محسوب می‌شود و بیشترین آسیب را از بلایای فاجعه‌بار متحمل شده است، اظهار کرد: طبق آمار فقط طی سال گذشته 59.3 میلیون نفر در منطقه تحت تاثیر بلایای مختلف قرار گرفته‌اند و بیش از 45 میلیارد دلار خسارت به بار آمده است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران تجاربی در زمینه‌هایی همچون طوفان شن، ریزگردها، خشکسالی، سیل و دیگر بلایای طبیعی در اختیار دارد و مایل است آنها را در اختیار کشورهای آسیا و اقیانوسیه قرار دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: یکی از این تجارب ایران در زمینه بلایای طبیعی به زلزله بم باز می‌گردد که حدود 80 درصد از بافت این شهر تخریب و نزدیک به 31 هزار نفر جان باختند اما ایران بعد از این اتفاق تلخ شروع به بازسازی این شهر کرد و حتی توانست ارگ تاریخی بم را احیا کند.

نوبخت اظهار کرد: متاسفانه اخیراً هم با زلزله کرمانشاه روبه‌رو شدیم که شمار بسیاری از هموطنان‌مان در اثر این اتفاق جان خود را از دست دادند و این اتفاق دلیل دیگری بر ضرورت اقدام هماهنگ و پیشگیرانه در بلایا را نشان داد.

وی ادامه داد: با توجه به تمام این اتفاقات و بلایای طبیعی، ایران به اسکاپ پیشنهاد داد تا تجارب خود برای آمادگی در مقابله با بلایای طبیعی را در اختیار دیگر کشورها قرار دهد؛ این واگذاری تجارب می‌تواند به شکل برگزاری کارگاههای آموزشی و در قالب اپدیم ایجاد شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: به عنوان مثال در مورد زلزله ویرانگر گورخا که در سال 2015 در کشور نپال رخ داد ابنیه تاریخی همچون دیگر سازه‌ها دچار خسارت شدیدی شدند؛ اپدیم نیز متعهد شده است از طرح مطالعاتی تفصیلی خطرپذیری نپال حمایت به عمل آورده و کمکهای فنی برای مقاوم سازی ابنیه تاریخی و میراث فرهنگی این کشور را بر اساس تجارب زلزله بم فراهم کند که در این راستا هیئتهای کارشناسی با کمک فنی مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی ایران در همکاری با اپدیم به این کشورها اعزام شده‌اند.

نوبخت توضیح داد: در عین حال ایران انتظار دارد که سایر کشورهای منطقه نیز تجارب خود را در خصوص مدیریت اطلاعات بلایا در اختیار اعضای اسکاپ قرار دهند تا در نتیجه اشتراک مساعی بتوانیم زندگی بهتری برای همنوعانمان رقم بزنیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد می‌داند که از تمام ظرفیتهای تخصصی خود برای تقویت اپدیم استفاده کند که از جمله این ظرفیتها شامل مرکز تحقیقات ساختمانی و مسکن، سازمان ملی نقشه برداری، پژوهشکده بین المللی لرزه نگاری، مهندسی زلزله و دانشگاه تهران است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: همچنین ایران ضمن تمهید ساختمان مقر اپدیم تاکنون مبلغ سه میلیون و 300 هزار دلار به تاسیس اپدیم کمک کرده است.

پس از سخنان نوبخت و همچنین خانم شمشاد اختر، معاون دبیرکل سازمان ملل، طی مراسمی، توافقنامه تاسیس مرکز اپدیم به میزبانی ایران به امضا رسید.

اسکاپ، کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه است؛ نشست دو روزه نمایندگان کشورهای عضو اسکاپ با حضور محمد باقر نوبخت، معاون دبیر‌کل سازمان ملل متحد و نمایندگان کشورهای عضو اسکاپ در تهران برگزار شد.

انتهای پیام/

لینک اصلی خبر

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

سایر مطالب مرتبط
پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)