جواب نیوز

کیان‌پور: مجلس باید نظام چانه‌زنی و لابی‌گری را در تصویب بودجه ۹۷ کاهش دهد

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس گفت: دولت در لایحه بودجه ۱۳۹۷ تمایل به افزایش نقش بخش خصوصی در اقتصاد دارد و البته مجلس نیز با تصویب بودجه براساس «شاخص‌ها» فاصله دارد.

مجید کیان‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: راهکار بودجه ۹۷ برای تامین نقدینگی مورد نیاز پروژه‌های عمرانی بخشی، برداشت از صندوق توسعه ملی و بخشی مشارکت دادن بخش خصوصی است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس تصریح کرد: امیدوارم با انتفاعی و درآمدزا شدن پروژه‌های عمرانی مدنظر دولت در سال آینده تمایل و رغبت بخش خصوصی برای مشارکت در سایر پروژه‌های عمرانی نیمه‌کاره افزایش یابد.

وی از تعریف سه دسته پروژه حاکمیتی، مشارکتی و خصوصی در لایحه بودجه ۹۷ خبر داد و افزود: در لایحه بودجه سال آینده سه دسته پروژه حاکمیتی که توسط دستگاه‌های حاکمیتی و دولتی اجرا می‌شود، پروژه‌های مشارکتی که به طور مشترک توسط دستگاه‌های حاکمیتی و بخش خصوصی انجام می‌شود و پروژه‌های خصوصی که توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. با روشی که دولت برای پروژه‌های نیمه‌کاره در پیش گرفته است می‌توان نسبت به تغییرات بنیادین در این بخش امیدوار شد. البته دولت هر قدر موفق به جذب بخش خصوصی برای به اتمام رساندن پروژه‌های نیمه کاره شود، موفقیت دولت برای وعده بهبود وضعیت اقتصادی کشور بیشتر می‌شود.

به گفته نایب رییس کمیسیون عمران مجلس این اقدام به معنای تمایل دولت دوازدهم به افزایش نقش بخش خصوصی در اقتصاد است.

وی گفت: اگر مجلس موفق شود «نظام چانه‌زنی و لابی‌گریِ» پس از تحویل لایحه بودجه به قوه مقننه را کاهش معناداری دهد و این لایحه را براساس «شاخص‌های اجتماعی و توسعه‌ای» به تصویب برساند، توانسته است دولت را در تصویب یکپارچه و منسجم لایحه بودجه ۹۷ یاری رساند.

کیان‌پور در عین حال یادآور شد: مجلس شورای اسلامی تا تحقق این هدف «فاصله» داشته و باید تلاش بیشتری کند.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس اظهار داشت: به نظر نمی‌رسد در لایحه بودجه ۹۷ در مجلس شورای اسلامی بیش از ۱۰ درصد نرخ تورم تغییر کند چرا که بودجه جاری ۱۷۶ هزار میلیارد تومانی چارچوب است که تغییرات بیش از این را بر نمی‌تابد.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک خبر

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.