جواب نیوز

کلهرنیا: روزی همه انسانها برای گریختن از فاشیسم ناچار به طراحی می‌شوند / حسینی: طراحی‌های ما کلیشه‌ای شده است +عکس

کلهرنیا: روزی همه انسانها برای گریختن از فاشیسم ناچار به طراحی می‌شوند / حسینی: طراحی‌های ما کلیشه‌ای شده است +عکس

نشست تخصصی نمایشگاه مهمانی هنر با حضور صاحب‌نظران عرصه طراحی در خانه هنرمندان ایران برگزار و به مسائل عرصه طراحی پرداخته شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست تخصصی نمایشگاه مهمانی هنر به همراه مراسم رونمایی از کتاب این نمایشگاه با عنوان «طراحی به مثابه زیستن» با حضور بهرام کلهرنیا، شهرام انتخابی، بهنام کامرانی، علی ذاکری، داریوش حسینی و عیسی جباری در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

امیر سقراطی کیوریتور نمایشگاه «طراحی به مثابه زیستن» در این نشست گفت: شورای هنرهای تجسمی خانه هنرمندان برای جزئیات برگزاری این نمایشگاه تصمیم‌گیری کرد. هرساله در ماه مبارک رمضان مهمانی هنر با محوریت یکی از رشته‌های هنر تجسمی در خانه هنرمندان برگزار می‌شود که امسال نوبت به هنز طراحی رسید.

سقراطی با بیان اینکه طراحی فقط جلوه نور و سایه نیست، تاکید کرد: طراحی تجلی مسائل و تباهی زندگی نیز هست. طراحی فقط یک اتود برای کشیدن نقاشی نیست بلکه هنر مستقلی است تا در آن به تماشای مسائل عاطفی در زندگی یک هنرمند و حتی مسائل سیاسی و اجتماعی بنشینیم.

همچنین بهنام کامرانی نقاش و منتقد هنری در این نشست گفت: طراحی مبتنی بر اندیشه است، طراحی نزدیکترین چیزی است فکر انسان را تبدیل به تخیل می‌کند. جامی در یکی از اشعارش به طراحی اشاره داشته و می‌گوید:

به طراحی چو فکر آغاز کردی

هزاران طرح زیبا ساز کردی

عماراتِ جهان بی سر و بن

نمودی جمله در یک روی ناخن

کامرانی ادامه داد: وقتی که آثار طراحیِ نقاشان و طراحان را بررسی می‌کنیم می‌توانیم جهان یک هنرمند را کشف کنیم. آثار لئوناردو داوینچی هنوز هنوز حرفهای بسیاری برای گفتن دارند. طراحی مدرن به خوبی مرز خود را با طراحی معاصر مشخص می‌کند و ما در نمایشگاه «طراحی به مثابه زیستن» نمونه‌هایی از هر دو نوع طراحی را داریم.

علی ذاکری طراح، نقاش و مدرس هنر در ادامه این نشست گفت: من در سالهای قدیم فکر می‌کردم که طراح باید برای یافتن اندیشه جست‌وجو کند سپس با کمک آن اندیشه به طراحی بپردازد اما امروز فهمیدم که یک طراح باید حتی خامدستانه در فضای طراحی باشد تا بتواند به اندیشه برسد.

ذاکری خاطرنشان کرد: طراحیِ امروز یک اکت است یعنی اگر با یک تکه چوب طرحی روی آب بکشیم و یا با گچ روی دیوار خط بکشیم طراحی کردیم. من در طراحی پیرو این شعر مولانا هستم: «هیچ آدابی و ترتیبی مجو» برای من طراحی هیچ اصول و آدابی ندارد. به قول پیکاسو: «کودکان مستعدترین افراد برای طراحی هستند» کودکان بدون هیچ پیشینه و آموزشی طراحی می‌کنند.

بهرام کلهرنیا نقاش، طراح و مدرس دانشگاه در ادامه این نشست گفت: زمانی که یک کوردک قلم روی کاغذ می‌گذارد یک اتفاق رخ می‌دهد وقتی که از ژرفای انسان چیزی را بیرون می‌کشد. طراحی به شکل پیچیده‌ای انسان را از ناکجایی به ناکجای دیگر می‌برد. روزی همه انسانها برای گریختن از فاشیسم به طراحی رو می‌آورند.

کلهرنیا با اشاره به گرایش جدیدی که با ریشه‌های قدیمی در جهان امروز شکل گرفته است، افزود: این گرایش «نگاه به دیزاین» است. دیزاین فقط طراحی نیست. دیزاینر به مثابه یک صاحب برنامه یک پروژه فکری را هدایت می‌کند تا به جایی برسد. هر طرح به مثابه یک دیدگاه است، به مثابه چیزی از کسی مثل خشم، کابوس، نفرین و… چیزی که انسان را از حیوان متمایز می‌کند شوق است و شوق انسان را به طراحی وادار می‌کند.

شهرام انتخابی پژوهشگر عرصه هنر در این نشست گفت: انسان از حدود ۲۰ هزار سال پیش شروع به طراحی کرد. طراحی مقدمه‌ای برای رسیدن به الفبا و نوشتن بود. طراحی وسیله‌ای برای بیان است که حتی یک آدم بی‌سواد هم می‌تواند از آن استفاده کند.

داریوش حسینی نقاش، طراح و مدرس دانشگاه نیز گفت: امروز می‌توان از طراحی تعاریف متعددی را به دست آورد. یک تعریف به این صورت است که خط می‌تواند حرف اول و آخر را بزند چه با وفاداری تام به واقعیت و چه بدون آن. یک تعریف دیگر آنکه حتی حرکت انگشت در هوا می‌تواند طراحی باشد. ما حداقل طی ۲۰ سال گذشته تمام این تعاریف را پذیرفته‌ایم.

حسینی ادامه داد: من با دیدن این نمایشگاه متوجه شدم که متاسفانه طراحی ما از سالها قبل تا کنون هیچ تغییری نداشته است. در آثار طراحی خود را درگیر کلیشه کرده‌ایم و اقتباس از تصویر را بیش از حد جدی گرفته‌ایم. باید بدانیم که این طراحیها نسبتی با تفکرِ تجربه‌شده ندارند چون اکثر آثار به چشم ما آشنا می‌آیند.

همچنین عیسی جباری نقاش و مدرس در این نشست گفت: طراحی می‌تواند به عنوان یک رسانه مستقل مرز مشخصی با سایر رسانه‌ها داشته باشد. "طراحی به مثابه زیستن" عنوان بسیار خوبی برای این نمایشگاه است.

جباری با بیان اینکه تمام موجوداتی که برای خود آینده‌ای متصورند مشغول طراحی هستند، اذعان کرد: ما تحت تاثیر فضاهای بصری هستیم که در آن غوطه‌وریم. طراحی جای پژوهش ویژه‌ای دارد که امیدواریم بستر آن فراهم شود.

کتاب «طراحی به مثابه زیستن» طی این نشست رونمایی شد.

تصاویری از نشست تخصصی نمایشگاه مهمانی هنر «طراحی به مثابه زیستن» را مشاهده می‌کنید:

لینک اصلی خبر

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.