جواب نیوز

پاسخ سفیر ایران در لاهه به سوالات دانشجویان دانشگاه لایدن

پاسخ سفیر ایران در لاهه به سوالات دانشجویان دانشگاه لایدن پاسخ سفیر ایران در لاهه به سوالات دانشجویان دانشگاه لایدن

سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند، طی سخنرانی در سالن متافروم دانشگاه لایدن، ضمن تشریح سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان، به سؤالات مختلف دانشجویان علوم سیاسی و روابط بین‌الملل این دانشگاه پاسخ داد.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «علیرضا جهانگیری»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند، با اشاره به تاریخ و تمدن کهن ایرانی، انقلاب اسلامی ایران را سرآغاز مرحله رفع وابستگی به قدرتهای خارجی و برقراری حکومت مبتنی بر تفکیک قوا و مردم‌سالاری دینی برشمرد.

جهانگیری با برشمردن برجام به عنوان دستاورد بزرگ دیپلماسی در عرصه بین المللی افزود: خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض تعهدات بین‌المللی توسط این کشور موجب بی‌اعتمادی به مسیر دیپلماسی و تهدیدی برای امنیت جهانی محسوب می‌شود.

وی افزود: با انزوای کنونی آمریکا در جهان و استفاده بی رویه این کشور از زور و فشار علیه همه کشورهای جهان، آمریکا نهایتا مجبور به تغییر سیاست زورمدارانه خود خواهد شد.

سفیر کشورمان در لاهه به روند رسیدگی به شکایتهای ایران علیه آمریکا در دادگاه بین المللی دادگستری پرداخت و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین قربانیان سلاحهای شیمیایی در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مستقر در لاهه حضور فعالی دارد.

وی در این رابطه گفت: گروه‌های تروریستی در سوریه با کمک عوامل موسوم به کلاه سفیدها برای جبران شکست‌های خود، اقدام به صحنه‌سازی‌هایی مبنی بر استفاده نیروهای دولت سوریه از سلاحهای شیمیایی کرده‌اند که این ادعاها حتی قبل از آنکه فرصت بررسی و راستی‌آزمایی بیابد، بهانه‌ای برای حملات نامشروع آمریکا به سوریه قرار گرفته است.

جهانگیری همچنین وخامت شرایط انسانی در یمن را ناشی از تاکید عربستان بر سیاست های اشتباه در گزینش مسیر نظامی و دخالت خارجی و عدم اقدام جدی غرب در خصوص جنگ در یمن بواسطه منافع ناشی از فروش سلاح به عربستان ارزیابی نمود و افزود: اگر پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل یمنی-یمنی این بحران مورد توجه قرار گرفته بود اکنون ما شاهد این بحران انسانی نبودیم.

گفتنی است، بیش از دویست دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه لایدن در این جلسه شرکت داشتند.

دانشگاه لایدن با ٤٤٣ سال سابقه، قدیمی‌ترین و از معروفترین دانشگاه‌های هلند و جهان در حوزه علوم انسانی محسوب می شود.

Print Email Short Link

کد خبر: ۷۷۶۶۱۱

تاریخ خبر:

ایران جمهوری اسلامی ایران جهان روابط بین الملل هلند لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.