جواب نیوز

همه‌چیز به فیلمساز مستقل تحمیل می‌شود

سيامك شايقي

یک کارگردان سینمایی درباره شرایط سینمای کشور و تولید آثار سینمایی گفت: امکان فیلمسازی برای تهیه‌کننده و کارگردان مستقل روز به روز سخت‌تر می‌شود. این شرایط را در وهله اول سینماداران و بعد پخش‌کننده‌های سینمادار به سینمای ایران تحمیل می‌کنند.

سیامک شایقی از کارگردانان سینمایی در گفت‌وگویی با ایسنا بیان کرد: در حال حاضر طرح و ایده‌ای برای ساخت یک فیلم سینمایی را در نظر دارم که در حال مذاکره با دوستان و همکاران فیلمنامه نویس هستم تا نگارش فیلمنامه را آغاز کنیم. همچنین ساخت مستندی را درباره خانه سینما در مرحله تولید دارم که البته به دلایل متعددی مثل کمبود بودجه فعلا متوقف شده است. در این مستند که نامش "خانه دوست اینجاست؟" است، دو شخصیت اصلی وجود دارد که خانم معتمدآریا و همسرشان احمد حامد هستند که به دلیل مشغله‌هایی که دارند ساخت این مستند را به تعویق انداخته است و امیدوارم به زودی بتوانیم آن را ادامه دهیم زیرا قطعا پروژه خوب و مفیدی خواهد بود.

او که سال گذشته فیلم سینمایی «ماه در جنگل» را روی پرده برده است، با اشاره به شرایط اکران فیلم‌های روی پرده، توضیح داد: متاسفانه شرایط اکران مطلوب نیست و سال به سال دریغ از سال گذشته‌اش است. همیشه فیلم‌های کمدی درصدر فروش و درخواست‌ها برای نمایش قرار دارند و آنها هستند که حرف اول و آخر را می‌زنند و در این میان برای کارگردانانی که غیر کمدی کار هستند شرایط سخت می‌شود. با این حال از اینکه دیدم امسال استقبال از فیلم‌های سینمایی اجتماعی هم خوب بوده و این نکته خوشحالم کرد.

کارگردان فیلم سینمایی «باغ فردوس، پنج بعدازظهر» با بیان اینکه "باتوجه به شرایط موجود، دچار یاس فلسفی شده‌ام" درباره فاصله گرفتنش از سینما و کم کار شدنش در این سالها، گفت: با شرایط کنونی که در سینمای کشور به وجود آورده‌اند، امکان تولید آثار سینمایی را ما گرفته‌اند و شاید بتوان به صورت خیلی استثنایی طرح و ایده ای را آماده کنی و سپس با تلاش بسیار سرمایه‌گذار را راضی به اختصاص بودجه کنید وگرنه سینماداران شرایط را به همه دیکته می‌کند از فیلم‌هایی استقبال می‌کنند که فروششان تضمین شده باشد.

این کارگردان در این باره اضافه کرد: امکان فیلمسازی برای تهیه کننده و کارگردان مستقل روز به روز سخت تر می‌شود و شرایط را در وهله اول سینماداران (حوزه هنری ، شهرداری ها و …) و بعد پخش کننده‌های سینمادار به سینمای ایران تحمیل می‌کنند. در نتیجه دوستان سازمان سینمایی غیرمستقیم آب به آسیاب سینمادار میریزد و زورشان فقط به فیلمساز نگونبخت می‌رسد که بیشترین سخت گیری را در مورد پروانه ساخت و نمایش اعمال کند.

شایقی در ادامه افزود: اکنون ما در سینمای کشورمان تعدادی سینمادار، تهیه کنندهپخش کننده، تهیه کنندهپخش کنندهسینمادار و البته پخش‌کنندهسینمادار داریم. در واقع تهیه کننده و کارگردان مستقل در میان این دوستان باید برود و به قولی غازش را بچرانند.

او در پایان صحبت‌های خود درباره تغییر در مدیریت سازمان سینمایی هم گفت: با تغییر شخص در سازمان‌ها، اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد. باید تغییر در نگاه به سیاست‌ها به وجود بیاید وگر نه با این اوصاف بوی تغییر در هیچ‌جایی وجود ندارد. همه همان کارهای قبلی شان را انجام می‌دهند و در نهایت اتفاقات بسیار کوچک و جزئی خواهد بود و گستردگی نخواهد داشت.

انتهای پیام

لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.