جواب نیوز

هشدار سازمان جهانی بهداشت در مورد مرگ کودکان در هوای آلوده

هشدار سازمان جهانی بهداشت در مورد مرگ کودکان در هوای آلوده

اقتصادنیوز : سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد که هر ساله حدود ۶۰۰ هزار کودک زیر ۱۵ سال بر اثر قرار گرفتن در معرض هوای آلوده و سمی جان می بازند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،آمار و ارقام منتشره از سوی این نهاد ملل متحد حاکی است که هر سال ۹۳ درصد از کودکان زیر ۱۵ سال شامل ۶۳۰ میلیون کودک زیر ۵ سال سن، هوای به شدت آلوده را استنشاق می کنند.

در گزارش سازمان جهانی بهداشت آمده است تنها در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۰۰ هزار کودک به دلیل عفونت های تنفسی ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست دادند.

«تدروس آدهانوم» رئیس سازمان جهانی بهداشت در این خصوص گفت: هوای آلوده، میلیون ها کودک را مسموم و زندگی شان را نابود می کند.

مقام مزبور افزود: هر کودک باید قادر به تنفس هوای تمیز باشد تا امکان رشد وی و شکوفایی کامل استعدادهایش فراهم شود.

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۹ نفر از هر ۱۰ نفر روی کره خاکی هوای به شدت سمی را استنشاق می کنند که این مساله باعث شده است هر ساله حدود هفت میلیون نفر مرگی زودهنگام داشته باشند.

همچنین در این گزارش آمده است که آلودگی هوا به طور خاصی برای کودکان خطرناک است و تقریبا یک مرگ از هر ۱۰ مرگ ناشی از این مساله به کودکان زیر پنج سال در سراسر جهان اختصاص دارد. در این میان، کودکان کشورهای فقیرتر با خطر بیشتری مواجه هستند.

سازمان جهانی بهداشت گزارش داد که در مجموع، آلودگی هوای ناشی از آشپزی و آلودگی های فضای باز، بیش از نیمی از همه موارد عفونت های تنفسی در کودکان در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط را موجب می شود.

این گزارش در آستانه کنفرانس جهانی سازمان جهانی بهداشت در مورد سلامت و آلودگی هوا منتشر شد و نشان داد زمانی که زنان باردار در معرض هوای آلوده قرار می گیرند، احتمال زایمان زودرس در آنها و به دنیا آوردن کودکان کم وزن افزایش می یابد.

از آنجا که کودکان سریع تر از بزرگسالان نفس می کشند، در برابر آثار آلودگی هوا آسیب پذیرتر هستند؛ از این رو مواد آلاینده بیشتری را در زمانی که جسم و مغزشان هنوز در حال رشد است، جذب می کنند.

سازمان جهانی بهداشت یادآور شد که آلودگی هوا ممکن است بر رشد کودکان و توانایی یادگیری شان تاثیر گذارد و موجب ابتلا کودکان به آسم و سرطان دوران کودکی شود.

همچنین کودکانی که در معرض سطوح بالایی از آلودگی هوا هستند، ممکن است در آینده در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های مزمنی چون بیماری های قلبی – عروقی باشند.

سازمان جهانی بهداشت در گزارش خود خواستار روی آوردن به روش های آشپزی پاکیزه، استفاده از سوخت های گرمایشی، ترویج حمل و نقل پاک تر، انتشار کمتر گازهای گلخانه ای و مدیریت بهتر ضایعات شد.

لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.