جواب نیوز

نتیجه انتخابات از نقاط قوت سال۹۶ بود

حزب اسلامی کار

یک عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار گفت: نمی‌توان بر اساس موضوعاتی که هنوز کارشناسی نشده است وزرا را استیضاح کرد،استیضاح سه وزیر در هفته پایانی سال ۹۶ می‌تواند نقطه ضعف سیاست داخلی ایران در این سال باشد.

حمید نجف در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با نقاط ضعف و قدرت حوزه سیاست داخلی ایران در سال ۹۶، اظهار کرد: اولین نقطه قوتی که می‌توانیم از آن یاد کنیم، برگزاری و نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا بود. مردم همچنان به دولت تدبیر و امید اعتماد کردند و میزان رای‌ که مردم به رییس‌جمهور دادند نشان دهنده مقبولیت دولت طی چهار سال اول فعالیتش بوده است.

وی خاطرنشان کرد که اگر دولت تدبیر و امید در چهار سال اول مقبولیت عمومی را کسب نمی‌کرد نتیجه انتخابات جور دیگری رقم می‌خورد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ارتباط با نقطه ضعف حوزه سیاست داخلی ایران در سال ۹۶، ابراز عقیده کرد: بخشی از بدنه قدرت سیاست داخلی در قوه مقننه را نمایندگانی که در مجلس هستند تشکیل می‌دهد. به طور مثال همین استیضاح‌هایی که در پایان سال صورت می‌گیرد را می‌توانیم عنوان کنیم.

وی در همین راستا، گفت: با توجه به شرایط حساسی که کشور با آن روبرو است و با توجه به اینکه تنها شش ماه از تشکیل دولت جدید گذشته است، استیضاح وزرا باعث ناامیدی مردم می‌شود. البته استیضاح کردن حق نمایندگان مجلس است و کسی منکر این حق نیست اما اینکه بیایند و برای حادثه‌ای که هنوز علت آن مشخص نشده و بررسی‌هایش به اتمام نرسیده است بر اساس داوری‌های غیرکارشناسی دو وزیر را استیضاح کنند، درست نیست.

نجف با اشاره به حادثه پرواز تهران ـ یاسوج، گفت: به نظر می‌رسد که علت استیضاح دو تن از وزیران تنها این حادثه است. در زمانی که تعطیلات نوروزی نزدیک است و اوج سفرها را در کشور شاهد خواهیم بود استیضاح وزرا که به هر حال یک بی‌ثباتی را در بحث مدیریتی تحت کنترل وزیر ایجاد می‌کند، درست نیست.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه این گفت‌وگو، بیان کرد: نباید استیضاح به امر سیاسی تبدیل شود. چطور یک مجلسی که شش ماه پیش به یک وزیر رای اعتماد داده بر اساس حادثه‌ای که علتش هنوز مشخص نشده می‌خواهد همان وزیر را استیضاح کند؟

وی در ادامه این گفت‌وگو خاطرنشان کرد که استیضاح نیاز به بررسی‌های کارشناسی دارد و باید تمام جوانب علت استیضاح شفاف و گویا برای مردم گفته شود.

نجف با بیان اینکه در همه تصمیمات مدیریتی به ویژه در امر استیضاح باید مسائل کلان جامعه را در نظر گرفت، گفت: باید نگاه ملی به موضوعات داشته باشیم، نگاه منطقه‌ای و قومی مشکلات کشور را برطرف نمی‌کند. نمایندگان محترم مجلس باید قبول کنند که دولت از لحاظ مالی در شرایط بسیار ویژه‌ای قرار دارد، دولت یا وزارت راه نمی‌توانند با بودجه فعلی تمام کمی‌ها و کاستی‌ها را برطرف سازد.

وی در پایان گفت: نمایندگان مجلس و دولت باید امکانات موجود کشور را در نظر بگیرند و بر اساس امکانات بودجه توقعات را مطرح کنند. نمایندگان باید تنگناهای وزرا را هم در نظر بگیرند.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک منبع

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.