جواب نیوز

نتایج بررسی و کالبد شکافی «آرزو» اعلام شد

نتایج بررسی و کالبد شکافی «آرزو» اعلام شد

بررسی و کالبد شکافی پلنگ معروف سجیدان که چند روز قبل لاشه آن کشف شده بود نشان دهنده درگیری پلنگ تلف شده با یک پلنگ دیگر بوده است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، در پی کشف لاشه پلنگ معروف سجیدان در عمق جنگل های سیاهکلرود که حدود دوماه از رها سازی آن می گذشت، دامپزشک و کارشناسان حیات وحش حفاظت محیط زیست گیلان لاشه را مورد بررسی دقیق و کالبد شکافی قرار دادند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اعلام این مطلب گفت بررسی ها نشان داد که این حیوان بر سر لاشه یک طعمه با یک پلنگ دیگر درگیر شده و متاسفانه در این درگیری کشته می شود.

قربانعلی محمدپور اضافه کرد بررسی های میدانی محل درگیری و کالبد شکافی جانور موید آن است که این درگیری بر سر لاشه شکار شده یک تشی بوده و دو پلنگ برای تصاحب لاشه تشی با یکدیگر درگیر می شوند.

مهمترین دلایلی که باعث می شود تا گمانه درگیری با پلنگ از دید کارشناسان تقویت شود وجود موهای شبیه موی پلنگ در دهان پلنگ کشته شده و وجود دو حفره به فاصله پنج سانت در جمجمه این حیوان است که این فاصله می تواند جای دو دندان نیش یک پلنگ بالغ باشد.

همچنین شکستگی قسمتی از کتف و پارگی عضلات این ناحیه و چندین حفره در ناحیه پشتی که اثر گازگرفتگی است موید آن است که پلنگ سجیدان نتوانسته از این درگیری شدید جان سالم بدر ببرد و از یک پلنگ قوی تر شکست خورده است.

محمدپور اضافه کرد: در قسمت قدامی بدن پلنگ نیز چند حفره کوچک و سطحی که توسط تیغ تشی ایجاد شده و باعث سوراخ شدن پوست و جراحت سطحی شده بود مشاهده شد.

این گزارش می افزاید نمونه برداری های لازم از قسمت های مختلف پلنگ جهت آزمایشات تکمیلی انجام شده و پوست پلنگ نیز برای تاکسیدرمی جهت استفاده در موزه تنوع زیستی جدا شد.

لازم به یاداوری است این پلنگ ماده معروف به (آرزو) که در دیماه سال گذشته بر اثر گیر کردن در تله سیمی جانوران به شدت آسیب دیده بود پس از یک عمل جراحی پیچیده و بیش از ده ماه مراقبت های ویژه و بازیابی کامل سلامتی، نهایتا در آبان ماه گذشته با نصب ردیاب ماهواره ای (صرفا با قابلیت ارسال موقعیت جغرافیایی) در زیستگاهش ارتفاعات جنگلی رودسر رها سازی شده بود که بعد از گذشت دوماه از این رهاسازی با وقوع این درگیری کشته شد.

انتهای پیام/

http://fna.ir/a373g2

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.