جواب نیوز

مکرون: به‌دنبال ادامه پروژه‌های اقتصادی در ایران هستیم

امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه

رئیس جمهور فرانسه با تاکید بر لزوم پایبندی به برجام گفت که اروپا به دنبال راهکاری است تا شرکت ها به پروژه هایی که در ایران آغاز کرده‌اند، ادامه دهند.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری مشترک با همتای روسی خود گفت: از زمان تصمیم آمریکا برای خروج از این توافق، سه کشور اروپایی امضاء کننده توافق هسته ای با ایران و همچنین خانم فدریکا موگرینی به طور شفاف و واضح اعلام کرده اند که ما در این توافق باقی می مانیم. چرا که توافق چهاردهم جولای ۲۰۱۵ توافقی است که ما آن را امضاء کرده ایم و بنابراین باید به آن احترام بگذاریم.

وی افزود: من امیدوارم که تمامی امضاء‌کنندگان این توافق در آن باقی بمانند و توافق هسته‌ای را حفظ کنند.

مکرون ادامه داد: کشورهای اروپایی هفته گذشته در صوفیه بلغارستان تصمیم گرفتند که برای اطمینان بخشی به کارایی این توافق از جمله ابعاد اقتصادی این توافق، خودشان را به ابزاری مجهز کنند و در سطح شرکت ها تضمین های لازم را ارائه دهند.

او گفت: ما به دنبال راهکاری هستیم تا شرکت‌های ما بتوانند ضمن حفظ منافع‌شان در آمریکا پروژه هایی را که در ایران آغاز کرده اند را ادامه دهند و به ایران نیز این اطمینان را بدهیم که پروژه های آغاز شده در این کشور ادامه خواهد یافت. من امیدوار هستم که ایران به طور کامل در این توافق هسته‌ای متعهد باقی بماند و هیچ گونه فعالیت هسته ای را از سر نگیرد که همچنان در این راستا و بنا بر اعلام آژانس بین المللی انرژی هسته ای ایران در این مسیر باقی مانده است.

مکرون اظهار کرد: رئیس جمهور پوتین و من در این زمینه گفتگو کرده‌ایم و در راستای حفظ این توافق که برای حفظ امنیت منطقه مفید محسوب می شود حرکت می کنیم. من همچنین در خصوص دیگر نگرانی ها با رئیس جمهور پوتین صحبت کردم از جمله فعالیت های هسته ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ میلادی و نیز فعالیت های بالستیکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و امیدوارم بتوانیم با ایران در این زمینه مذاکره ای را آغاز کنیم.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با وجود حمایت جامعه جهانی از برجام از این توافق خارج شد.

این در حالی است که رهبران اروپا اعلام کرده اند که هر تلاشی را برای حفظ برجام انجام خواهند داد.

مقامات کشورمان نیز تاکید کرده اند ایران تنها در صورتی در برجام می ماند که اروپایی ها تضمین دهند با ماندن در برجام منافع ایران تامین می شود.

به گزارش ایسنا در همین راستا مقام معظم رهبری شروطی را برای ادامه برجام به شرح زیر تعیین کرده‌اند:

باید مسائل را واقع بینانه ببینیم و بدون دلخوش کردن به احتمالات، آنها را صریح و واقع بینانه با مردم در میان بگذاریم.

اقتصاد کشور را از راه «برجام اروپایی» نمی‌توان درست کرد. برجام اروپایی البته مسئله ای است اما قرائن فراوان از جمله انصراف و تردید شرکت های بزرگ اروپایی و نیز سخنان مسئولان سه کشور اروپایی نشان می دهد اقتصاد کشور را از راه برجام اروپایی نمی توان به جلو برد.

اروپایی ها باید ثابت کنند که این بار قصد تکرار آن بدعهدی را ندارند.

اروپایی ها باید قطعنامه ای علیه امریکا به شورای امنیت ببرند و به این حرکت امریکا اعتراض کنند.

سران ۳ کشور باید متعهد شوند و قول دهند که بحث موشک و حضور منطقه ای ایران را مطلقاً مطرح نخواهند کرد.

مقابله صریح اروپایی ها با هرگونه تحریم آمریکا علیه ایران؛ همه بدانند جمهوری اسلامی از مؤلفه های قدرت خود از جمله دفاع از راه دور قطعاً دست نمی کشد.

حضور در منطقه و طرفداری ملتها از جمهوری اسلامی، عمق راهبردی ماست و هیچ دولت عاقلی از این مؤلفه های قدرت بخش صرف نظر نمی کند.

اتحاد و اجتماع مردم زیر پرچم اسلام و افتخار نظام به شعارهای اسلامی مایه قوام و استحکام کشور است.

اگر امریکایی ها توانستند در فروش نفت ایران خلل وارد کنند اروپایی ها باید خرید نفت از ایران به مقدار مورد نیاز ما را تضمین کنند.

بانکهای اروپایی درباره دریافت و پرداخت وجوه تجارت دولتی و خصوصی با جمهوری اسلامی تضمین دهند.

اگر اروپایی ها در پاسخ به مطالبات ما تعلل کردند حق ایران برای آغاز فعالیتهای تعطیل شده هسته ای محفوظ است.

الان غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز نمی‌کنیم ولی مسوولان سازمان انرژی اتمی باید آماده باشید که اگر لازم شد و دیدیم برجام فایده ندارد فعالیتهای تعطیل شده بواسطه برجام از سرگرفته شود.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک منبع

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.