جواب نیوز

مکاتبه شهردار تهران با رئیس‌جمهور با موضوع درآمدهای پایدار

با هدف رفع ایرادهای لایحه «درآمدهای پایدار شهرداری‌ها» صورت گرفت؛محمدعلی نجفی شهردار تهران

به گزارش خبرگزاری مهر، کمال مرادی در این مورد اظهار داشت: لایحه «درآمدهای پایدار شهرداریها» بعد از ۳۴ سال، در کمیسیون های مربوطه دولت و همچنین رفت و برگشت بین وزارت خانه های امور اقتصاد و دارائی و کشور بررسی و تدوین و سرانجام آماده ارائه به مجلس شورای اسلامی شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با این حال این لایحه از ایراداتی رنج می برد که رفع نشدن آنها شهرداری ها را برای برخورداری از درآمد پایدار و ارائه خدمات شهری مطلوب با مشکلاتی مواجه می کند. بدین منظور دکتر نجفی شهردار تهران و دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرها در نامه ای به رئیس جمهوری ضمن تشریح ایرادات این لایحه پیشنهاداتی را جهت رفع آنها ارائه داده اند.

مرادی در بیان این ایرادات تصریح کرد: اهم ایرادهای وارده به لایحه مصوب کمیسیون در نامه نجفی، در ۶ بند تشریح شده است که همگی آنها به حذف یا کاهش درآمدهای پایدار شهرداری از محل عوارض و یا درآمدهای دیگر دولتی معطوف است.

مدیر دبیرخانه شهرداران کلان شهرهای ایران در توضیح بیشتر این ایرادها یادآور شد: برای مثال درآمدهای «نسبت ۲۰ درصدی سهم کلانشهرها از ارزش گمرکی کالاهای وارداتی»، «یک درصد عوارض نقل و انتقال خودرو»، «۸درصد درآمد حاصل از حق ثبت اسناد»، «یک درصد درآمد پیمانکاران پروژه های عمرانی شهری»، « عوارض کالا و خدمات قانون مالیات بر ارزش افزوده» و «امکان استفاده از منابع حاصل از صرفه جویی مصرف سوخت برای توسعه حمل و نقل ریلی» همگی در لایحه «درآمدهای پایدار شهری» حذف شده و در نامه دکتر نجفی به رئیس جمهوری محل ایراد قرار گرفته اند.

مرادی همچنین در ادامه تغییر « نرخ عوارض سالیانه خودرو از سه در هزار به یک و نیم»و «سهم شهرداری ها از مالیات مستقیم از ۳درصد به یک درصد» را نیز از موارد کاهش یافته در لایحه مذکور خواند و خاطرنشان کرد: دکتر نجفی به منظور انتقال نظرات مدیریت شهری بخصوص از جایگاه شهردار تهران و دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرها در نامه خود به رئیس جمهوری در ۶ بند نیز پیشنهاداتی را ارائه داده است.

لینک اصلی خبر

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.