جواب نیوز

ماجراجویی جدید آمریکا در منطقه/ ادعای کمک موشکی ایران به یمن دروغ محض است

ماجراجویی جدید آمریکا در منطقه/ ادعای کمک موشکی ایران به یمن دروغ محض است رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا به دنبال ماجراجویی جدید است، گفت: تأکید آنها بر کمک موشکی ایران به یمن دروغ است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی ظهر امروز (یکشنبه ۳ دی ماه) در دیدار با ویچسلاو والودین، رئیس مجلس دومای روسیه در حاشیه کنفرانس بررسی راه‌های مبارزه با تروریسم به ملاقات‌هایی که در سال جاری با وی داشته است اشاره کرد، گفت: یکی از محورهای این ملاقات‌ها همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور بوده که در جمهوری اسلامی ایران دنبال شده است از این رو گروهی تشکیل داده شده تا بین دو پارلمان همکاری‌های اقتصادی را پیگیری کند و فکر می‌کنیم حرکت مناسبی آغاز شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در زمینه واگن‌سازی نیز بین ایران و روسیه و وزرای مربوطه مذاکرات خوبی انجام گرفته که به نظر می رسد به توافقاتی نیز رسیده‌اند.

وی افزود: همچنین با وزیرنفت دولت جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های روسیه در کشورمان صحبت‌هایی شده و چند پیشنهاد شرکت‌های روسی نیز در حال مطالعه و تحقیق است. به نظر می‌رسد زمینه همکاری اقتصادی توسط روسای مجالس ایران و روسیه باید به دولتمردان مورد تأکید قرار گیرد تا در این مسیر فعالیت بیشتری داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همکاری در زمینه‌های امنیتی و کارهای مشترک در مورد سوریه را نیز موثر دانست و گفت: بعد از اجلاس سوچی گفت وگوها صریح تر شده و هرچند کشورهای اتحادیه اروپا علاقمندند این مسیر به سمت ژنو حرکت کند اما بعید می‌دانم از درون ژنو حادثه‌ای موفقیت‌آمیز بیرون آید زیرا بیشتر جنبه خفه‌کننده تحرکات سیاسی را داشته است.

وی مسیر آستانه را مناسب‌تر دانست و گفت: برنامه‌های سیاسی ایران و روسیه باید بیشتر شود البته حضور آمریکایی‌ها در شمال رقه نقش مخربی داشته که مسئله سوریه را در آینده با دشواری روبرو خواهد کرد.

لاریجانی رایزنی‌های دو جانبه در این زمینه را ضروری دانست و گفت: مسئله جدید آمریکا در منطقه نیز قابل بررسی است هر چند از موضع روسیه در خصوص انتقال سفارت ایالات متحده به بیت‌المقدس خرسندیم و تشکر می‌کنیم؛ در واقع آمریکایی‌ها به دنبال ماجرای جدید در منطقه هستند تا با خلق و نمایش آن، مسئله‌ای تازه ایجاد کنند؛ از سوی دیگر نمایش تعدادی آهن‌پاره توسط مسئولان آمریکایی و تأکید آنها بر کمک موشکی ایران به یمن دروغ است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: روسیه دوست ماست و لذا به شما مطلب را روشن و حقیقی می‌گوییم؛ ایران هیچ موشکی به یمن نداده است، آنها از زمان علی عبدالله صالح بوده که تعداد اسقاطی است و به ما ربطی ندارد، آمریکا تنها به دنبال ماجراجویی جدید است.

لاریجانی سیاست‌های جدید اعلام شده ترامپ را نشان از دنباله‌روی برای مسئله‌سازی تازه دانست و تصریح کرد: تحلیل روسیه نیز از سیاست‌های آمریکا بهتر است در این دیدار مطرح شود زیرا شما آنها را می‌شناسید و ارتباط بیشتری با آنها دارید.

وی در پایان و پس از اظهارات رئیس مجلس دومای روسیه یادآور شد: ترامپ اخیراً نشان داد که دیگر رغبتی به دموکراسی نیز ندارد، جمله وی در مورد اینکه منافع خود را در منطقه دنبال می‌کنیم نیز باید به صورت واقع‌بینانه بررسی شود، دوستان شما نیز در منطقه که با دیکتاتورها بیشتر ارتباط دارند باید این کارها را بررسی کنند تا در عرصه‌های دیگر ارتباط داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی این اقدامات را به ضرر آمریکایی‌ها دانست و گفت: شأن آنها با این اقدامات کاهش پیدا خواهد کرد زیرا آنها روسیه را از نظر نقش‌آفرینی در منطقه نیزتحت فشار قرار خواهند داد؛ از این رو استراتژی جدید باید اتخاذ کرد تا مسیر همکاری افزایش یابد هر چند تاکنون مسیر همکاری در منطقه مفید بوده است.

لاریجانی تأکید کرد: خوشحالیم که با هیأت عالیرتبه‌ای به ایران بیایید تا در این فاصله نیز بتوانیم نتایج معقولی را پیش رو داشته باشیم البته کنفرانس اتحادیه بین‌المجالس نیز در ۱۶ ژانویه در تهران برگزار خواهد شد که از شما به مهمان ویژه برای مراسم افتتاحیه دعوت به عمل خواهیم آورد زیرا حضور شما قطعاً معنادار خواهد بود، لذا نقش روسیه در منطقه مفید بوده است بنابراین امیدواریم شما را در تهران ببینیم.

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.