جواب نیوز

صادرات غیر نفتی۲۷ میلیارد دلاری شد

صادرات غیر نفتی۲۷ میلیارد دلاری شد

اقتصادنیوز : رئیس کل گمرک گفت: صادرات غیر نفتی ایران در هفت ماهه سال‌جاری از مرز ۲۷ میلیارد دلار گذشت و به ۲۷ میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «فرود عسگری» اعلام کرد: در این مدت ۶۷ میلیون و ۳۶۲ هزار تن صادرات غیرنفتی به ارزش ۲۷ میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار به بازارهای هدف فرستاده شد.

عسگری ادامه داد: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۳٫۳۵ درصد از نظر ارزش دلاری رشد کرد.

«میزان واردات قطعی کالا به کشور نیز ۱۸ میلیون و ۹۲۹ هزار تن به ارزش ۲۶ میلیارد و ۳۰۳ میلیون دلار بود».

به گفته وی، میزان واردات کشور در این مدت نسبت به هفت ماهه پارسال ۸٫۶۸ درصد از نظر وزنی و ۱۱٫۷ درصد از حیث ارزش دلاری کاهش نشان می دهد.

عسگری گفت: در این مدت میعانات گازی، پروپان مایع شده، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها بجز بنزین، متانول و پلی‌اتیلن گرید فیلم به ترتیب مهمترین کالاهای صادراتی و ذرت دامی، قطعات منفصل خودرو، برنج و لوبیای سویا به ترتیب بیشترین کالای وارداتی کشور بود.

به گزارش ایرنا، ساماندهی واردات و صادرات و حمایت از خودکفایی در تولید کالاهای راهبردی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد.

پس از آن، سال ۱۳۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال ۱۳۹۶ نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال ۱۳۹۷ را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند.

توسعه صادرات غیرنفتی از اولویت های کشور در چارچوب اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و ضرورت رونق تولید است که هماهنگی بیش از پیش دولت با تشکل های صادراتی و بخش خصوصی را می طلبد.

لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.