جواب نیوز

شرق استان کرمان پیشتاز در صلح و سازش

شورای حل اختلاف

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اعلام اینکه ۴۲ درصد پرونده های شورای حل اختلاف در سال ۹۶ به صلح و سازش منتهی شده است، گفت: در سال گذشته ۱۴۸ هزار و ۵۳۰ فقره پرونده در شوراهای حل اختلاف استان کرمان مورد رسیدگی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، یدالله موحد در جمع اعضاء و دبیران شوراهای حل اختلاف شهر کرمان، اظهار کرد: شورای حل اختلاف ایجاد شده تا بین عدالت قضایی و عدالت سازشی یک تعامل مثبت و سازنده برقرار کند.

نماینده عالی دستگاه قضایی در استان کرمان بیان کرد: شوراهای حل اختلاف استان کرمان در سال ۹۶ مجموعا تعداد ۴۲ هزار و ۳۴ فقره از پرونده‌های وارده خود را از طریق صلح و سازش به سرانجام رسانده‌اند و از سوی دیگر تعداد پرونده های قابل صلح و سازش استان در این سال معادل ۹۹ هزار و ۷۶۷ فقره بوده است؛ بدین ترتیب نسبت پرونده های صلح و سازش به پرونده های قابل صلح معادل ۴۲ درصد بوده است.
موحد بیان کرد: یکی از مبتلائات جوامع بشری و انسانی دعاوی و اختلافات و جرائم می باشند، جوامع شامل نظام حاکمیتی، سیاسی و قضایی و هم درون جامعه وهم نهادهای مدنی از خانواده گرفته تا ایل و قبیله و تبار در مقابل نابهنجاری ها واکنش نشان می دهند.
وی ادامه داد: در مقابل ناهنجاری ها دو نوع واکنش وجود دارد؛ یک واکنش رسمی شامل عدالت قضایی که نظام قضایی رسمی هر کشوری و در هر حاکمیتی به این نوع دعاوی و اختلافات می پردازد و در مقابل آنها واکنش نشان می دهد و نوع دوم واکنش ازدرون جامعه شکل می گیرد و منجر می شود که بسیاری از اختلافات و دعاوی و حتی بسیاری از جرائم به سیستم رسمی منتقل نگردد و در درون جامعه حل و فصل شود
نماینده عالی دستگاه قضایی در استان کرمان افزود: هنوز اعتقاد این است که بخش اعظمی از دعاوی و اختلافات توسط نهادهای اجتماعی حل و فصل می شود، خیلی از اختلافات خانوادگی نه به شورای حل اختلاف می رسند و نه به سیستم قضائی که اصطاحاً به آن عدالت سازشی گفته می شود.
موحد در تعریف عدالت قضایی و سازشی گفت: عدالت قضایی کاری است که نظام قضایی کشور انجام می دهد و عدالت سازشی آن است که در درون جامعه اتفاق می افتد و از طریق صلح و سازش و مذاکره اختلافات حل و فصل می شود و اگر دو نظام عدالت قضایی و سازشی با یکدیگر تعامل مثبت نداشته باشند، جامعه نمی تواند روی خوشی داشته باشد و این دو باید با هم ارتباط داشته باشند.
موحد با تاکید بر اینکه عدالت سازشی برای جامعه سودمندتر، هزینه آن کمتر و دنیا نیز آن را قبول کرده است، تصریح کرد: در نظام قضائی اسلامی و همچنین بسیاری از علما و مراجع عالی قدر اتکاءشان به این حرف است که در نظام قضایی اول صلح و سازش بعد مراجعه به دستگاه قضاء و صدور حکم مطرح است.
رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه امروز شورای حل اختلاف جایگاه مستحکم قانونی خودش را پیدا کرده است، افزود: شورای حل اختلاف ایجاد شده است تا بین عدالت قضایی و عدالت سازشی یک تعامل مثبت و سازنده برقرار کند و از توان و ظرفیت های نهادهای مردمی برای حل و فصل اختلافات نهایت استفاده را نماید.
وی گفت: امروز کشور درگیر تراکم غیرقابل تصور از پروندها و اختلافات و مراجعات به دستگاه قضایی است و هر چه دستگاه قضائی توسعه و گسترش پیدا کند نمی تواند پاسخگوی مطلوب این حجم سنگین مراجعات باشد و نسخه شفا بخش این قضیه اتکا به فرهنگ، اداب، رسوم، فرهنگ مذهبی تعالیم دینی در امر صلح وسازش و همچنین سنن و اداب فرهنگ غنی ایرانی می باشد که می تواند خیلی از مسائل را حل کند.
وی افزود: شهرستان های نرماشیر، ریگان و فهرج به ترتیب با ۹۴ درصد، ۹۳ درصد و ۸۴ درصد بیشترین درصد صلح و سازش را به خود اختصاص داده اند و در مقابل شهرستان های شهر بابک، رفسنجان و کرمان به ترتیب با ۱۸ درصد، ۲۳ درصد و ۲۵ درصد کمترین میزان صلح و سازش را داشته اند.
رئیس کل دادگستری استان کرمان اعلام کرد: آمارها نشان می دهد مناطقی که هنوز با نظام سنتی جوامع اداره می شود سازش ۹۴ درصد است و هرچه به سمت مراکز پرجمعیت می آیم می بینیم این درصد کم می شود.
وی گفت: بنا به نظر دانشمندان و جرم شناسان حل و فصل و اختلافات باید خمیر مایه آن فرهنگ عمومی و اداب و سنن مردم باشد و دستگاه قضایی خیلی مداخله نکنیم چون بعضی از مداخلات به جای اینکه کمک کند خراب می کند و آسیب می زند.
انتهای پیام

لینک کوتاهلینک منبع

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.