جواب نیوز

رشد حضور زنان در عرصه هنر/ کاهش فاصله جنسیتی میان شاعران زن و مرد

وزیر ارشاد خبر داد:سیدعباس صالحی

به گزارش خبرنگار مهر٬ سیدعباس صالحی در جشن بزرگ میلاد حضرت فاطمه (س) که در تالار وحدت برگزار شد، با اشاره به حضور مؤثر زنان ایرانی در حوزه فرهنگ و هنر و ادب افزود: زنان ایرانی از دیرباز سهم مهمی در هنر ایرانی داشته‌اند و هنرهای صنایع دستی ما مدیون و وام‌دار خلاقانه زن هنرمند ایرانی است.

وی تاکید کرد: اگر از چیزی به نام صنایع دستی ایران و هنرهای سنتی سخن می‌گوییم و آن را بخشی از گوهر هویت ایرانی می‌شناسیم، حاصل قرن‌ها تلاش متوالی مادران و زنان ماست که پای این هنرها ایستاده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر سهم زنان ایرانی در فرهنگ هنر معاصر٬ گفت: آمار و ارقام به خوبی نشان‌دهنده حرکت رو به جلوی زنان ایرانی در این عرصه است.

وی با اشاره به کاهش فاصله جنسیتی میان شاعران زن و مرد طی ۳۰ سال اخیر ادامه داد: از فاصله ۳۰ برابری از سال ۶۳ به فاصله ۹ برابری در سال ۷۳ رسیده‌ایم و در ۱۰ سال بعد (یعنی در سال ۸۳) این فاصله به سه برابر کاهش یافته و جای شگفتی دارد که تا سال ۹۳ به دو برابر فاصله رسیده است.

صالحی گفت: در حوزه‌های دیگر هنر هم داستان از همین قرار است، حضور زنان با رشد قابل توجهی روبه‌رو شده است، اما چون شاخص‌های کافی نداریم از روی عضویت زنان در صندوق اعتباری هنرمندان می‌توانیم به این نتیجه برسیم که حضور زنان بازار فرهنگ و هنر سهم بالایی را کسب کرده است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال کاهش فاصله‌های جنسیتی در این عرصه است.

لینک اصلی خبر

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.