جواب نیوز

دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک از سوی سازمان شهرداری‌ها تهیه و ابلاغ شد

دوستدار کودک

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از تهیه دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک (اصول، ویژگی‌ها و ضوابط راهبردی برای شهرداری‌ها) از سوی این سازمان با همکاری شهرداری های فعال در این حوزه، دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط، سازمان های مردم نهاد و صندوق کودکان ملل متحد(یونیسف) و ابلاغ آن به استانداری‌ها برای اجرا توسط شهرداری‌ها خبر داد.

به گزارش ایسنا، هیربد معصومی با بیان مطلب فوق افزود: دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک در اجرای بندهای ( ۶ ) و ( ۲۱ ) ماده (۵۵ ) قانون شهرداری ها مبنی بر تاسیس و احداث ساختمان های موردنیاز برای فضای بازی و باغ کودکان و کمک مالی به راه اندازی و مدیریت آنها تهیه شده است.

وی اضافه کرد: دیگر مرجع تهیه این دستورالعمل، مصوبه شورای عالی استانها در زمینه طرح شهر دوستدار کودک در زمینه تکلیف شهرداریها برای مناسب سازی و ایمن سازی فضاهای عمومی، ایجاد راههای امن به مدرسه و ایجاد مراکز مخصوص رفاهی ویژه کودکان شیرخوار است.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: این دستورالعمل شامل شش ماده با عناوین "تعاریف و مفاهیم"، "دامنه کاربرد و شمول اجرای دستورالعمل"، "چشم انداز، ماموریت و اهداف"، "شورای اجرایی و ساختارسازمانی"، "اصول و ضوابط برنامه ریزی و طراحی شهر دوستدار کودک"، "نظارت و پایش" و دو پیوست با عناوین" اصول طراحی فضاهای بازی کودکان" و "فرایند کلی مکان یابی فضاهای دوستدار کودک بر اساس مقیاس های عملکردی" است.

معاون امور شهرداریهای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اهداف عمده تهیه این طرح را ایجاد بسترهای لازم برای بروز استعدادها و خلاقیت های کودکان و نوجوانان در شهر، توسعه، نظارت، استانداردسازی، سطح بندیو نظام مندی فضاهای فعالیتی کودکان در شهر، تامین امنیت و ایمنی جهت حضور فعال و بانشاط تمامی کودکان و نوجوانان در شهر و افزایش فرصت های شادی و ملاقات کودکان با یکدیگر در شهر و محلات شهری و کمک به ارتقاء سلامت جسمی و روانی کودکان؛ ذکر کرد.

براساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، معصومی همچنین گفت: صندوق کودکان ملل متحد(یونیسف) از شهرهای فعال در اجرای این دستورالعمل حمایت می کند.

انتهای پیام

لینک کوتاه لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.