جواب نیوز

حکم ناتوانی در ادای کفّاره روزه / تأخیر در ادای کفاره روزه

حکم ناتوانی در ادای کفّاره روزه / تأخیر در ادای کفاره روزه

یکی از سؤالات رایج مربوط به روزه‌داری ماه مبارک رمضان احکام مربوط به کفاره روزه است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا یکی از سؤالات رایج مربوط به روزه‌داری ماه مبارک رمضان احکام مربوط به کفاره روزه است که در ادامه بر اساس استفئائات رهبر معظم انقلاب می‌خوانید.

تأخیر در ادای کفّاره
۳۵۳٫ کسی که کفّاره روزه را تا چند سال به تأخیر اندازد، آیا چیزی بر مقدار آن افزوده می‌ شود؟
ج) خیر، چیزی بر آن افزوده نمی‌ شود.

ناتوانی از ادای کفّاره
۳۵۴٫ شخصی به مدت ۱۰ سال بر اثر جهل نماز نخوانده و روزه نگرفته است، فعلاً توبه نموده و به سوی خدا بازگشته و تصمیم بر جبران آن‌ها گرفته است، ولی توانایی قضای همه روزه‌های فوت شده را ندارد و مالی هم ندارد که با آن کفّاره‌هایش را بپردازد، آیا صحیح است که فقط به استغفار اکتفا کند؟
ج) قضای روزه‌های فوت شده در هیچ صورتی ساقط نمی‌ شود، و نسبت به کفّاره افطاره عمدی روزه ماه رمضان، چنانچه قدرت بر روزه دو ماه و یا اطعام شصت مسکین برای هر روز نداشته باشد، باید به هر تعداد فقیر که قادر است غذا بدهد و احتیاط آن است که استغفار نیز بکند و اگر به هیچ وجه قادر به دادن غذا به فقرا نیست فقط کافی است که استغفار کند یعنی با دل و زبان خود بگوید: «استغفرالله (از خداوند بخشایش می‌ طلبم)».

توانایی بر ادای کفاره بعد از استغفار به‌جای آن
۳۵۶٫ من به علت عدم قدرت مالی و بدنی نتوانستم برای انجام کفّاره‌هایی که بر من واجب شده بود روزه بگیرم و یا به مساکین اطعام نمایم و در نتیجه، استغفار نمودم لکن به لطف الهی اکنون توان روزه گرفتن یا اطعام نمودن دارم، وظیفه‌ ام چیست؟
ج) در فرض مرقوم، انجام کفّاره لازم نیست گر چه احتیاط مستحبّ آن است که انجام داده شود.

انتهای‌پیام/

لینک اصلی خبر

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.