جواب نیوز

تولیدکنندگان به فضای فکری جامعه اطمینان داشته باشند

افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که علی‌رغم این‌که این وزارتخانه سهم کمی از اعتبارات پژوهشی را در اختیار دارد، ولی حمایت از پژوهش و فناوری را در دستور کار دارد، گفت: از تولیدکنندگان داخلی درخواست دارم تا به فضای فکری ایجادشده داخلی اطمینان داشته باشند و با آنها همکاری کنند.

به‌ گزارش ‌ایسنا، دکتر منصور غلامی امروز در افتتاحیه نوزدهمین "نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار" و "ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران" با تاکید بر ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مراکز علمی، افزود: در رتبه‌بندی‌های علمی انجام شده ایران از نظر تولید علم رتبه شانزدهم دنیا را کسب کرده است و از نظر سرعت رشد تولیدات علمی در سال میلادی گذشته رتبه اول را کسب کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که بعد از ایران، کشورهای چین و روسیه سرعت تولید علم بالایی دارند، در ادامه خاطر نشان کرد: ایران همچنین در منطقه رتبه اول تولید علمی را کسب کرده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که این اعداد ظرفیت علمی کشور را نشان می‌دهد، گفت: علاوه بر این در حوزه‌هایی مانند نانو تکنولوژی و بایو فناوری و برخی دیگر از رشته‌ها ایران رتبه‌های کمتر از ۱۰ را کسب کرده است.

وی با اشاره به این‌که در حال‌ حاضر اساتید و محققان مراکز تحقیقاتی سایر دستگاه‌ها به ظرفیت‌های علمی کشور اضافه شده‌اند، در این باره توضیح داد: از این رو ظرفیت بزرگ علمی در کشور ایجاد شده است و بر این اساس رویکرد وزارت علوم در سال‌های اخیر حرکت به سمت تولید فناوری و کاربرد دانش و فناوری ها در جامعه و همچنین تولید ثروت است.

غلامی در ادامه‌ با بیان این که در حال‌ حاضر ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور راه‌اندازی شده است، اضافه کرد: در کنار علم ‌و فناوری و مراکز رشد، شرکت‌های دانش‌بنیانی شکل گرفته‌اند و بر این اساس وزارت علوم در راستای حمایت از تبدیل دانش به فناوری و کاربردی کردن دستاوردهای علمی حمایت‌های مالی از بخش‌های پژوهشی داشته است.

وی با اشاره به این که حمایت‌های ما به سمت حمایت از شرکت‌های جوان دانش‌بنیان است، گفت: این‌ در حالی است که وزارت علوم سهم کمی از منابع پژوهشی را در اختیار دارد و اگر همه دستگاه‌ها این جهت را در برنامه‌های خود قرار دهند، طبعا منابع بیشتر مالی به حوزه‌های علمی و فناوری اختصاص خواهد یافت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به صندوق‌های حمایت از پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت: در این راه صندوق نوآوری و شکوفایی می‌تواند نقش موثری در سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر ایفا کند.

وی ضمن ابراز امیدواری به این‌که به علم و فناوری کشور و همچنین اساتید خوش‌فکر و صاحب نظر علم توجه بیشتری صورت گیرد، گفت: هر چند که ما در این مسیر تجربه زیادی نداریم، ولی نمونه‌های موفقی در کشور ایجاد شده است و امیدوارم در جمعی که امروز (دوشنبه) تشکیل شده است، در آینده نیز یک روند رو به رشدی داشته باشند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به تولیدکنندگان داخلی، تاکید کرد: از تولیدکنندگان داخلی درخواست دارم که به فضای فکری ایجادشده در کشور اطمینان کنند و در این صورت قطعا می‌توانند حمایت‌های مورد نیاز را دریافت کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: تلاش ما بر این است که خودباوری را در نسل جوان جامعه افزایش دهیم.

انتهای پیام

لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.