جواب نیوز

تورم دهک‌های مختلف درآمدی/تورم دهک اول ٨.٨ درصد، دهک دهم ٧.٤درصد

معاون مرکز آمار خبر داد؛

به گزارش خبرنگار مهر، جواد حسین زاده در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: دو دستاورد بزرگ در مرکز آمار ایران به دست آمده که تغییر سال پایه تورم از ٩٠ به ٩٥ در حوزه تورم از جمله آن بوده و دیگری تورم دهکی است. بر این اساس در اذرماه، تورم کل کشور به عدد هشت درصد رسیده که شهری ٧.٨ درصد و روستایی ٩.٢ درصد بوده است تورم برای دهک اول جامعه ٨.٨ درصد و برای دهک دهم ٧.٤ درصد بوده است.

معاون مرکز آمار افزود: شاخص قیمت درصد تغییر میانگین موزون قیمت کالا و خدمات در مقایسه با سال پایه است که سال پایه به ٩٥ تغییر یافته است.

وی تصریح کرد: تورم شهری، روستایی و کل کشور بر اساس سال پایه ٩٥ محاسبه می شود که بر این اساس علت تغییر سال پایه به دلیل تغییر تکنولوژی تولید کالا، حذف برخی اقلام از سبد مصرفی و افزودن برخی دیگر، تغییر در وزن کالاها و مواردی از این دست علت تغییر سال پایه است؛ ضمن اینکه افزایش درامد خانوارها الگوی مصرف را تغییر می دهد و همین امر تغییر سال پایه را رقم می زند.

به گفته حسین زاده، اقلامی که برای محاسبه تورم در سبد قرار می گیرند باید دارای ویژگی های خاصی باشند که شاخص های آن از سوی مرکز آمار لحاظ شده است؛ ضمن اینکه مرحله بعد جمع آوری آمار مربوط به قیمت است که این طرح هم به صورت ماهانه اجرایی می شود و از فروردین سال ٩٥ شروع شد؛ البته بین سال ٩٠ تا ٩٥ تعداد ٢٦ قلم حذف و ۳۰ قلم اضافه شده است و پایش در ٤٧٥ قلم کالا در مناطق شهری و روستایی صورت می گیرد.

سهم اقلام خوراکی در محاسبه تورم کاهش یافته است

وی اظهار داشت: سهم دخانیات و خوراکی و اشامیدنی در سبد مصرفی خانوار کم شده و سهم مواد غیرخوراکی بیشتر شده است. اما این که سهم خوراکی کم شده را ما تحلیل نمی کنیم ولی وقتی سهم خوراکی کم می شود و غیرخوراکی بیشتر می شود نشان می دهد که خانوارها نیازشان به کالاهای خوراکی کمتر شده است.

حسین زاده در خصوص تورم دهکی و دلایل محاسبه آن گفت: برای تجدیه و تحلیل دقیق علت ها و معلول هایی که منجر به تغییر تورم در هر یک از دهک ها می شود نیاز است تورم دهکی را مورد محاسبه قرار دهیم به خصوص در حوزه مباحث مرتبط با فقر مورد نیاز است بر این اساس نتایج محاسبات نشان می دهد تورمی که اقشار پردرامد جامعه با آن مواجه هستند کمتر از کم درامد است به نحوی که تورم دهک دهم در اذرماه ١٩ درصد کمتر از دهک اول بوده است.

این خبر در حال تکمیل است

لینک اصلی خبر

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.