جواب نیوز

بسته پیشنهادی اروپا باید دارای راه حل‌های عملی و عزم سیاسی باشد

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد مذاکره کننده ایرانی نوشت که ایران خواستار ارائه بسته از سوی اروپا است که علاوه بر دارا بودن راه حل‌های عملی در مورد موضوعات مختلف عزم سیاسی اروپارانیز همراه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، یک مقام ایرانی ارشد حاضر در مذاکرات نشست کمیسیون مشترک مشترک برجام که از دقایقی قبل در وین آغاز شده است در گفت‌وگو با رویترز، گفت: هیچ تمایلی برای توافق جدید با آمریکا وجود ندارد در واقع هیچ اعتمادی برای گفت‌وگو با آمریکایی‌ها بر سر هر موضوعی وجود ندارد. ما با حسن نیت برجام را اجرا کردیم و به آن متعهد ماندیم. یک دلیل بگویید که چرا ایران باید وارد دور تازه‌ای از مذاکرات با آمریکا یا یک توافق جدید شود.

وی افزود: ما برجام را به هیچ موضوع دیگری مرتبط نمی‌دانیم و تا زمانی که برجام برای ما یک تجربه موفقیت‌آمیز نباشد در مورد هیچ موضوع دیگری گفت‌وگو نخواهیم کرد بنابراین موضع ما بسیار شفاف است: برجام را به یک نمونه موفق تبدیل کنید سپس از ما برای گفت‌وگو یا مذاکره در مورد موضوعات دیگر درخواست داشته باشید.

این مقام ایرانی ادامه داد: البته منافعی برای ایران در برجام وجود دارد و این منافع باید ادامه پیدا کند، همانطور که شما بحث نفت را مطرح کردید این موضوع برای ایران بسیار کلیدی است. سطح صادرات ما باید در مقدار کنونی باقی مانده و ما قادر باشیم تا پول حاصل از فروش نفت را دریافت کنیم. کشتی‌های انتقال دهنده نفت باید بتوانند به مسیر خود ادامه داده و تحت پوشش بیمه‌ قرار بگیرند. البته روابط بانکی میان ایران و اروپایی‌ها حتی با حضور آمریکا نیز در سطح معمولی قرار نداشت اما این موضوع باید بهبود پیدا کند در واقع همه منافع ایران باید در برجام حفظ شود، همچنین چیزهایی در برجام وجود دارد که اروپایی‌ها قادر نخواهند بود تا پس از خروج آمریکا آن را جبران کنند به همین دلیل اروپا باید راهی را پیدا کند که پاداش‌های جدیدی به ایران اعطا کند تا این لطمات جبران شود. اکنون پس از خروج آمریکا موارد متعددی وجود دارد که ایران دیگر قادر به انجام آن نخواهد بود از جمله صادرات مواد غذایی و فرش به آمریکا که البته اروپایی‌ها نمی‌توانند آنها را انجام دهند. همچنین احتمال فروش هواپیما به ایران دیگر منتفی است بنابراین باید امتیازات جدیدی به ایران اعطا شود. در همین راستا از هفته گذشته مذاکرات و دیدارهای فشرده‌ای میان کارشناسان ایران و اروپایی‌ها انجام شده است.

وی افزود: اگر بخواهم صادقانه بگویم ما از نتیجه اطمینانی نداریم البته اطمینان داریم که اروپایی‌ها مصمم هستند تا بسته جدیدی را به ایران پیشنهاد دهند تا شرکت‌های اروپایی بتوانند به فعالیت خود در ایران ادامه دهند اما اینکه آنها تا چه بتوانند این اقدام را عملی کنند سوال دیگری است. ما به آنها فرصتی برای تلاش دادیم البته ایران اعتمادی نیز به اروپا ندارد. همان‌طور که شما می‌گویید اگر عزم وجود داشته باشد راه‌حلی نیز پیدا خواهد شد. اکنون اروپایی‌ها مدعی‌اند که عزم لازم را دارند و ما منتظر آن هستیم تا راه‌حل را پیشنهاد هند. بسته پیشنهادی اروپا باید شامل راه‌حل‌های عملی در مورد موضوعات مختلف باشد برای مثال در موضوع نفت خام، روابط بانکی، بیمه، تجارت، مسائل مالی و سرمایه‌گذاری در ایران، همه این موضوعات باید از طریق راه‌حل‌های عملی به آنها پاسخ داده شود. مساله دیگری که مطرح است تضمین اروپایی‌ها به ایران برای انجام این وعده‌هاست بنابراین بسته پیشنهادی اروپا باید با یک تعهد سیاسی نیز همراه باشد. ما اکنون در حال گفت‌وگو در مورد این دو موضوع هستیم.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با وجود حمایت جامعه جهانی از برجام از این توافق خارج شد. این در حالی است که رهبران اروپا اعلام کرده اند که هر تلاشی را برای حفظ برجام انجام خواهند داد.

مقامات کشورمان نیز تاکید کرده‌اند ایران تنها در صورتی در برجام می ماند که اروپایی‌ها تضمین دهند با ماندن در برجام منافع ایران تامین می‌شود.

در همین راستا مقام معظم رهبری شروطی را برای ادامه برجام به شرح زیر تعیین کرده‌اند:

باید مسائل را واقع بینانه ببینیم و بدون دلخوش کردن به احتمالات، آنها را صریح و واقع بینانه با مردم در میان بگذاریم.

اقتصاد کشور را از راه «برجام اروپایی» نمی‌توان درست کرد. برجام اروپایی البته مسئله‌ای است اما قرائن فراوان از جمله انصراف و تردید شرکت‌های بزرگ اروپایی و نیز سخنان مسئولان سه کشور اروپایی نشان می‌دهد اقتصاد کشور را از راه برجام اروپایی نمی‌توان به جلو برد.

اروپایی‌ها باید ثابت کنند که این بار قصد تکرار آن بدعهدی را ندارند.

اروپایی‌ها باید قطعنامه‌ای علیه امریکا به شورای امنیت ببرند و به این حرکت امریکا اعتراض کنند.

سران ۳ کشور باید متعهد شوند و قول دهند که بحث موشک و حضور منطقه‌ای ایران را مطلقاً مطرح نخواهند کرد.

حضور در منطقه و طرفداری ملت‌ها از جمهوری اسلامی، عمق راهبردی ماست و هیچ دولت عاقلی از این مؤلفه‌های قدرت بخش صرف نظر نمی‌کند.

اگر امریکایی‌ها توانستند در فروش نفت ایران خلل وارد کنند اروپایی‌ها باید خرید نفت از ایران به مقدار مورد نیاز ما را تضمین کنند.

بانک‌های اروپایی درباره دریافت و پرداخت وجوه تجارت دولتی و خصوصی با جمهوری اسلامی تضمین دهند.

اگر اروپایی‌ها در پاسخ به مطالبات ما تعلل کردند حق ایران برای آغاز فعالیت‌های تعطیل شده هسته‌ای محفوظ است.

الان غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز نمی‌کنیم ولی مسوولان سازمان انرژی اتمی باید آماده باشید که اگر لازم شد و دیدیم برجام فایده ندارد فعالیت‌های تعطیل شده بواسطه برجام از سرگرفته شود.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک منبع

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.