جواب نیوز

برگزاری مسابقۀ بزرگ "چهل سال چهل فیلم"+فراخوان

برگزاری مسابقۀ بزرگ "چهل سال چهل فیلم"+فراخوان

انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس در چهل سالگی انقلاب اسلامی مردم ایران، مسابقۀ بزرگ فیلمنامه نویسی را باعنوان «چهل سال چهل فیلم» برگزار می کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حسین صابری مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس با اعلام انتشار فراخوان جشنواره «چهل سال، چهل فیلم» گفت: این مسابقه در محورهای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت برگزار خواهد شد.
صابری افزود: از جمله اهداف کلان این مسابقۀ بزرگ، توجه داشتن به رویکرد سینمای ارزان با ساختار حرفه ای است که منجر به استعدادیابی در عرصۀ فیلمسازی خواهد شد. همچنین رویکرد به این عرصه از منظر نسلی که در روزگاران پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی نبوده اند و آن دوران را ملموس درک نکرده اند.

مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس با اشاره به توجه به نیروهای جوان و فعالان حوزه فیلم کوتاه و داستانی در عرصه فیلمسازی حوزه انقلاب و دفاع مقدس گفت: نیروهای جوان و تحصیل کرده ای هستند که از هیچ جایی مورد حمایت قرار نمی گیرند. تلاش ما این است این مسابقه، محلی برای توجه و رجوع به این نسل باشد.

صابری در ادامه خاطرنشان کرد: این فراخوان با توجه به جامعیت و فراگیری عمومی، علاوه بر نیروهای جوان و مستعد، پیشکسوتان این عرصه را نیز در بر می گیرد.

وی درباره تعداد فیلم های مورد حمایت از سوی انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس در این مسابقه را ۴۰ فیلم سینمایی بلند، کوتاه و پویانمایی عنوان کرد و افزود: در بخش سینمایی از میان فیلمنامه‌های ارسالی ۱۰ فیلمنامه، در بخش کوتاه داستانی ۲۰فیلمنامه و در بخش پویانمایی۱۰ فیلمنامه برتر جهت تولید انتخاب خواهند شد.

مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب ودفاع مقدس با اشاره به جزییات تولید فیلمهای سینمایی پس از فراخوان اولیه برای مسابقه چهل سال چهل فیلم افزود: اشراف داریم که به طور قطع در یکسال نمی توان ۱۰فیلم بلند سینمایی یا پویانمایی تولید کرد، به همین دلیل این مسابقه فرآیندی چند ساله خواهد داشت که به جهت محتوا و شرایط ساخت، وضعیت تولید پروژه های سینمایی متفاوت خواهد بود.

صابری در پایان گفت: پس از انتخاب آثار برتر توسط شورای داوری فیلمنامه، ادامه¬ی روند قرارداد، تصحیح، بازنویسی و… منوط به شورای کارشناسی تولید بوده که متشکل از افراد مجرب به تفکیک هر بخش، در آن زمینه خواهد بود.

به گزارش تسنیم،بنیاد فرهنگی روایت فتح به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با هدف شناسایی فیلمسازان نسل سوم انقلاب و فراهم نمودن زمینه¬ای برای رشد و تعالی ایشان، در کنار بهره‌مندی از تجارب پیشکسوتان این عرصه و همگرایی بیشتر این دو، شرایط حمایت و ساخت چهل فیلم در سه بخش ''سینمایی''، ''کوتاه داستانی'' و ''پویانمایی'' مسابقه برگزار می‌کند.

موضوعات محوری:

 • انقلاب اسلامی: فیلمنامه¬هایی که مربوط به همبستگی و همراهی ملت ایران در شکل¬گیری انقلاب اسلامی باشد.
 • دفاع مقدس: فیلمنامه¬هایی که وقایع و رویدادهای هشت سال دفاع مقدس و تبعات آن را در بر می-گیرد.
 • حوزه مقاومت: فیلمنامه¬هایی که به مقاومت مردم کشورهای منطقه می¬پردازد.

بخش سینمایی:

 • فیلمنامه های این بخش باید حداقل ۷۵ صفحه یک روی A4 در ۱۹ سطر با فونت‌های BNazanin یا BZar «سایز ۱۴» نگارش شده باشند.
 • با کسب اجازه از نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده نیز می‌توانند نسبت به ارسال فیلمنامه اقدام نمایند.
 • علاوه بر فیلمنامه ارسالی لازم است خلاصه ای دو صفحهای از فیلمنامه ارائه گردد.

* مجموعاً از میان فیلمنامه های ارسالی ۱۰ فیلمنامه¬ی برتر جهت تولید انتخاب خواهد شد.

بخش کوتاه داستانی:

 • فیلمنامه‌های این بخش باید برای زمانی کمتر از ۲۰ دقیقه و بر صفحه یک روی A4 در ۱۹ سطر با فونت¬های BNazanin یا BZar «سایز ۱۴» نگارش شده باشند.
 • چنانچه نویسنده اثر درخواست کارگردانی داشته باشد لازم است ۲ فیلم کوتاه حرفه‌ای را پیش از این ساخته باشد. در غیر اینصورت نویسنده می‌تواند کارگردان پیشنهادی را معرفی نماید. لذا نتیجه‌گیری نهایی در‌ رابطه با انتخاب کارگردان منوط به شورای کارشناسی می‌باشد.

* مجموعاً از میان فیلمنامه¬های ارسالی ۲۰ فیلمنامه¬ی برتر جهت تولید انتخاب خواهد شد.

بخش پویانمایی:

 • فیلمنامه¬های این بخش باید برای زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه و بر صفحه یک روی A4 در ۱۹ سطر با فونت¬های BNazanin یا BZar «سایز ۱۴» نگارش شده باشند.
 • نگارش برای تولید کلیه تکنیک‌های پویانمایی اعم از دو بعدی، سه بعدی و… امکان‌پذیر است.
 • چنانچه نویسنده اثر درخواست کارگردانی داشته باشد لازم است ۲ فیلم کوتاه حرفه‌ای انیمیشن را پیش از این ساخته باشد. در غیر اینصورت نویسنده می¬تواند تیم تولیدی یا کارگردان پیشنهادی را معرفی نماید. لذا تصمیم¬گیری نهایی در رابطه با انتخاب، منوط به شورای کارشناسی می¬باشد.

* مجموعاً از میان فیلمنامه‌های ارسالی ۱۰ فیلمنامه¬ی برتر جهت تولید انتخاب خواهد شد.

مقررات عمومی:

* کلیه افراد اعم از حقیقی و حقوقی می‌توانند در این مسابقه شرکت نمایند.
* فیلمنامه¬های ارسالی صرفاً باید در چارچوب معین شده به لحاظ موضوعی دسته‌بندی شوند.
* کلیه شرکت‌کنندگان جهت ثبت‌نام باید فرم حضور در مسابقه را پر نموده و کد رهگیری دریافت نمایند، کد رهگیری اثر به منزله پل ارتباطی با دبیرخانه خواهد بود.
* پس از شرکت در بخش مسابقه و ارسال اثر خارج کردن آن از بخش رقابتی امکان‌ پذیر نیست.
* دبیرخانه فراخوان مجاز است خلاصه یا بخش‌هایی از اثر را جهت تبلیغات فرهنگی اعم از بولتن یا کاتالوگ مورد استفاده قرار دهد.
* پس از انتخاب آثار برتر توسط شورای داوری فیلمنامه، ادامه‌ روند قرارداد، تصحیح، بازنویسی و… منوط به شورای کارشناسی تولید بوده که متشکل از افراد مجرب به تفکیک هر بخش، در آن زمینه می‌باشد.
* مسئولیت هرگونه استفاده از منابع مکتوب، مصور و… بر عهده نویسنده و ارائه دهنده اثر خواهد بود.
* فیلمنامه¬های ارسالی باید پیش از این تولید نشده باشند.
* جهت ثبت نام و ارسال آثار به آدرس اینترنتی www.40sal40film.ir مراجعه نمایید.
* آخرین مهلت ثبت نام آثار تا تاریخ ۳۱/۴/۹۷ می‌باشد.
* نشانی دبیرخانه: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر، خیابان بخارست هشتم، پلاک ۱۶، طبقه سوم، دبیرخانه ''چهل سال چهل فیلم'' کدپستی: ۱۵۱۴۷ـ۱۷۵۱۴ تلفن: ۸۸۷۴۰۲۰۷ و ۸۸۷۴۰۱۹۷

انتهای پیام/

لینک اصلی خبر

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.